Αναπαραγωγή Γιατί δεν κάνει αυγά

ΛΕΩΝΙΔΑΣ

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας η κανάρα μου εδώ και τέσσερις μέρες έχει φτιάξει τη φωλιά της τα έχω χωρίς διαχωριτσικό αρκετό καιρό, το μόνο που έχω δει είναι κάποιες φορές να ταΐζονται, που και που πηγαίνει και καθέται στη φωλιά και μάλιστα το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε εχθές και σήμερα δεν την είδα να μπαινεί καθόλου επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα μήπως βιάζομαι μπορεί να φταίει ο καιρός γιατί τα πουλιά τα έχω έξω.
 
Κι εμενα το ενα ζευγαρι το εχω εξω στο μπαλκονι, μια παιζει με τη φωλια τη φτιαχνει τη χαλαει... Τωρα το εφερα μεσα αντε να δουμε... Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι φταιει ο καιρος!
 
ελπίζω και εγώ Κατερίνα να φταίει ο καιρός γιατί τις τελευταίες μέρες κάνει αρκετό κρύο εκείνο που στεναχωρεί είναι οτι και ο αρσενικός σταμάτησε να κελαϊδάει
 
Και η θερμοκρασια αυτη την εποχη παιζει ρολο αλλα αυτο που κανει τα πουλια και πυρωνουν ειναι η διαρκεια της ημερας, παρ'οτι αυτες τις μερες επεσε η θερμοκρασια ο αρσενικος μου παραμενει πυρωμενος και κελαηδαει, ετσι δηλαδη στα καλα καθουμενα δε νομιζω να ξεπυρωνουν εκτος και πιασει κανενας καυσωνας και τα πιασει προωρη πτερωρια, αντιο αναπαραγωγη μετα
 
Φίλε μου Λεωνίδα μην βιάζεσε όλα είναι εντάξει δεν είναι απαραίτητο να γεννήσει η θηλυκιά αυγό την τέταρτη η την πέμπτη μέρα από την μέρα που έκανε φωλιά, μπορεί να κάνει και περισσότερες μέρες άστα μόνα τους και σε λίγες μέρες θα έχεις αυγά.
Φιλικά Γιάννης
 
σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας τώρα που την είδα βλέπω ότι κάθησε μέσα για να κοιμηθεί αν θα γενήσει θα σας ενημερώσω
 
Επειδη τα χω εξω και εγω, μολις εβγαλα το χωρισμα μου κανανε αυγα μετα απο μια βδομαδα, θα πρεπει να περιμενεις
 
A και να μη σε ανησυχει που δεν κελαηδαει πλεον ο αρσενικος, ειναι απολυτα φυσιολογικο...
 
Back
Top