Αναπαραγωγή Γιατί δεν μπορώ να γίνω μάνα;

Αλεξία

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2007
Μηνύματα
359
Πόλη
Γλυφάδα
Τα έχω απο τις αρχές του Μαίου μαζί, με βιταμίνες ασβέστιο αυγουλάκι και οτι άλλο χρειάζονται, αλλά τίποτα ακόμα δεν ξέρω τη να κάνω τέτοια κακίστρο θηλυ΄κιά δεν έχω ξαναδεί, ο κακομοίρης ο αρσενικός ολο πάει να την πλησιάσει αλλά αυτή τίποτα, μπορεί να μην ξεμαλιάζονται αλλά μόλις πάει κοντά της αυτή φεύγει δεν του κάθεται με τίποτα κιαι δεν ξέρω τη άλλο να κάνω. όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πεί και μένα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
αλεξια γλυκεια μου βαλε ενα χωρισμα στην μεση, δωσε αυγο μερα παρα μερα στον αρσενικο{γιατι ειναι ηδη πυρωμενος απο οτι καταλαβα} και καθε μερα στην θηλυκια να πυρωσει γιατι ειναι απυρωτη, επισης δωστης λιγε πολυβιταμινες για 5-6 μερες στο νερο της{μονο στην θηλυκια} και περιμενε 10 μερες το πολυ,
ΥΠ'ΟΨΙΝ αν πιασουν γερες ζεστες ξεχασε τα τα μικρα για φετος
 
Kαι εγω θα συμφωνησω με τον αστραπογιαννο, καλυτερα μη ζευγαρωσουν με αυτες τις ζεστες. Και σημερα κανει πολλη ζεστη... Φαντασου μετα την καναρα μεσα στη ζεστη φωλια.
 
Αν ειναι οντως ολα οκ , δηλ. αρσενικο-θυληκο, διατροφη πληρης, βιταμινες που χρειαζονται, ημερ. Φωτισμος, θερμοκρασια, τοτε το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η ηλικια της θυληκιας. Ακομη κι αν εχει δαχτυλιδι του 2007 ποιος σου λεει οτι δεν γεννηθηκε πχ Δεκεμβριο;
 
Οχι δεν φταίει η ηλικία της θηλυκιάς το πουλί το έχω απο τον Οκτώβριο του 2007 και είναι γεννημένο τον Απρίλιο του 2007
 
Πουλι απυρωτο τελος Μαιου με βαζει σε σκεψεις, μονο και μονο απο το φως χωρις να του χορηγησεις τιποτα θα πυρωνε,ισως να εχει καποιο εντερικο η αναπνευστικο προβλημα
 
Αλεξια εισαι σιγουρη για το φυλο τις 'θυληκιας' . Αν ναι τοτε εχεις παρει πολλες γνωμες και αναλογα πραξε.
 
Οτι είναι θηλυκιά αυτό είναι σίγουρο και δεν έχει κανένα πρόβλημα, μήπως φταίει οτι ο αρσενικός δεν κελαηδάει καλά;
 
Πήγα σήμερα σε ενα pet shop του είπα για την θηλυκιά και μου έδωσε το ferti vit της orloux και μου είπε να το δίνω και στα δύο πουλιάκαι ρωτώ δεν είναι καλύτερα να το δίνω μόνο στην θηλυκιά;
 
Το ενα θεμα ειναι η θηλυκια που δεν πυρωνει, το αλλο ειναι οτι το καλοκαιρι προχωραει, γνωμη μου ειναι αν δεν δεις χαΐρια σε 7-10 μερες το πολυ... Και του χρονου με υγεια. Ferti Vit δωσε και στα δυο αλλα ειπαμε ο καιρος περναει.
 
Iσως και να έχεται δίκιο μπορεί να έχει κάτι η θηλυκιά που εμένα να μου διαφεύγει.
 
Aγαπητοί φίλοι
Το ίδιο πρόβλημα με την Αλεξία αντιμετωπίζω κι εγώ.
Υστερα από την πρώτη γέννα αυγών (όλα άσπορα), αποφάσισα να αλλάξω τον αρσενικό παρατηρώντας ότι είχε πρόβλημα στη φτερούγα του και όλο το διάστημα που ήταν στη ζευγαρώστρα με την θηλυκιά μάλλον ήθελε την ησυχία του με το πρόβλημά του παρά την επιθυμία να ζευγαρώσει.
Ο νέος αρσενικός ήδη πατέρας μία φορά με άλλη κανάρα, πολύ δραστήριος και με καλή προετοιμασία.
Υστερα από περίπου μία εβδομάδα στη ζευγαρώστρα με χώρισμα, είναι μαζί με την θηλυκιά περίπου 10 ημέρες αλλά... Τίποτα.
Υπ'όψιν ότι η θηλυκιά δεν έχει αρχίσει ακόμα να φτιάχνει φωλιά, δείχνει να τον αποφεύγει όταν προσπαθεί να την πλησιάσει.
Να περιμένω ή και του χρόνου με υγεία;
 
Back
Top