Γενικά Γιατί δεν υπάρχουν πολλοί ιδιοκτήτες παπαγάλων macaw;

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
φιλοι μου, με αφορμη το πολυ καλο αρθρο της τζωρτζινας για ενα ειδος μακαο, εκανα μια παρατηρηση. ειμαι αρκετους μηνες στη παρεα μας και δεν εχω κρυψει ποτε την αδυναμια μου στους παπαγαλους. Παρατηρησα ομως οτι δεν συνανατησα καποιον εδω μεσα που να εχει μακαο (εξαιρεση νομιζω ειναι ο γρηγορης με τον hahn macaw). ακομα και ο πιο ασχετος απο πουλια θα ξεχωριζε εναν μακαο σαν αντιπροσωπευτικο ειδος παπαγαλου. αποψη ομως που δεν συμμεριζομαστε εμεις εδω μεσα. Ολα τα ειδη απαντωνται παρα πολλες φορες εκτος των μακαο. μπορειτε να δωσετε εξηγησεις στο... Φαινομενο αυτο;
 
Όχι μόνο το μέγεθος, αλλά και το κόστος και ο χώρος που χρειάζεται ένας τόσο μεγάλος παπαγάλος.. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για απαιτητικό ζωντανό που χρειάζεται πολύ χρόνο και ενασχόληση.. Εχω δει αρκετούς μακάο να μαδιούνται και να στρεσσάρονται εύκολα.. Επίσης αρκετός κόσμος τους φοβάται, μιας και το ράμφος τους μπορεί να πετσοκόψει. 🙂
Κι όμως είναι υπέροχοι :D
 
ναι αλλα αν εχετε δει σε αγγελιες πωλουνται συνεχεια μωρα μακαο. Ποιοι τα αγοραζουν;
 
συμφωνω απολυτα με την Μyriam.. Οι μακαο ειναι ενα τεραστιο ειδος παπαγαλου (με εξερεση τους noble),θελει δικο του χωρο δηλαδη ενα δωματιο ολοκληρο για να αισθανεται ανετα.. Επεισης το κοστος τους ειναι πολυ μεγαλο και δεν νοειται η αγορα ενος μακαο που να ειναι αγριος γιατι κυνδινευει ο ιδιος ο ανθρωπος καθως το ραμφος του ειναι πολυ μεγαλο... Επεισης οι μακαο δεν ζουν σε κλουβι παρα μονο σε stand... Προσωπικα μακαο βλεπω σε καποια Pet shop και σε καποια μερη οπως καφετεριες,restaurant κτλ που τους εχουν ως μασκοτ, δεν γνωριζω κανεναν που να εχει δικο του μακαο
ναι αλλα αν εχετε δει σε αγγελιες πωλουνται συνεχεια μωρα μακαο. Ποιοι τα αγοραζουν;

ειναι λιγοι αυτοι που αγοραζουν ενα τετοιο ειδος πιστευω και αν το κανουν αυτο θα ειναι διοτι εχουν το χωρο και τον χρονο να του αφιερωσουν
 
Δημήτρη πολλές φορές αυτες οι αγγελίες είναι παραπλανητικές... Έχω τηλεφωνήσει και μου ειπαν, ναι έχουμε με παραγγελία.. Και ήταν pet shop! Γραφουν ολα τα είδη και καλά μωρά και όταν τηλεφωνήσεις, δεν έχουν! Στην Ελλάδα ελάχιστοι εκτροφείς έχουν μωρά μακάο.. Και όσοι ελάχιστοι βρισκονται να αγορασουν έναν μακάο συχνά καταλήγουν να τον πουλούν γιατι δεν μπορούν να τον φροντίσουν..
 
εχεις δικιο γιωργο. Θυμηθηκα και ενα ποστ με εναν δυσμοιρο μακαο σε ενα βενζιναδικο. τουλαχιστον σε καφε και ρεστοραν ειναι καθαρο περιβαλλον (αν εξαιρεσεις φασαρια, καπνους απο τσιγαρα, αναθυμιασεις, κτλ)
 
Είναι αρκετοί αυτοί που έχουν μακάο και είχαν 😉. Αν ανατρέξεις σε αγγελίες θα δείς οτι κάθε μέρα πωλούντε αρκετοί (μαζί με αυτούς και αρκετοί κοκατου και ζακο). Το θέμα έχει βαθύτερη προέκταση και θα βγώ λιγάκι εκτός θέματος, άσχετα αν μιλάμε για μακάο. Πόσα παιδάκια πήραν δώρο έναν παπαγάλο επειδή πήρανε καλούς βαθμούς στο σχολείο; Πόσα μεγάλα ''παιδάκια'' πήραν παπαγάλο για να τους λέει καλημέρα, καλησπέρα και στο τέλος κατέληξε και αυτός στις αγγελείες; Μάλλον εκεί πρέπει να ρίξουμε το βάρος της συζήτησης.
 
Πολυ σωστος ο Γρηγόρης... Οι περισσοτεροι αποκτουν ενα παπαγάλο μονο και μονο για να τους μιλαει... Το βλεπουν σαν κατι που χρεισημευει μονο στο να μιμητε ανθρωπινες φωνες και να κανει τους αλλους να γελανε, δεν εχουν διαλογιστει τις ευθυνες και την υποχρεωση που εχουν απεναντι στο ζωο και με την πρωτη δυσκολια προσπαθουν να το ξεφορτωθουν γι' αυτο και οι αγγελιες..η ομιλια κατα τη γνωμη μου ειναι το τελευταιο.. Το παν ειναι να αισθανεται το ζωο οτι ειναι φιλος σου και να σου εχει εμπιστοσυνη και το αντιστροφο
 
μα ρε παιδια 9 στους 10 που θα ακουσουν οτι εχω παπαγαλο.η πρωτη τους κουβέντα ειναι: μιλαει;
δεν ρωτανε, τι ειδος;τι χρωμα; Αν ειναι ημερος;τιποτα. Κατευθειαν, μιλαει;
το εχουν συνδυασει παπαγαλος-μιλαει!
τελοσπαντον τοσα ξερουν τοσα λενε.

τουλαχιστον εμεις που ξερουμε κατι παραπανω για τους παπαγαλους τους απολαμβανουμε καθε στιγμή ειτε μιλανε ειτε οχι, ειτε φωναζουν ειτε οχι, ειτε τους βγαζουμε εξω απο το κλουβι ειτε οχι.
 
Επισης εχουνε πολυ μεγαλο κοστος συντηρησης, εννοω διατροφης, κλουβιου, παιχνιδιων διοτι καταστρεφουνε πιο ευκολα τα πραγματα τους.

Και σιγουρα λογω φωνης! Εαν δεν εχετε ακουσει μακαο να φωναζει εκνευρισμενος δεν μπορειτε να καταλαβετε περι τινος προκειται...
 
εχεις δικιο φοιβο. Παντως το κοστος ειναι νομιζω ιδιο αν μιλαμε για ζακο, αμαζονες, κονουρες με το κοστος συντηρησης ενος μακαο. Και οι φωνες οταν αγριευουν ολες ανυποφορες ειναι. Τρανο παραδειγμα οι ρικνεκ που ειναι απο τα πιο διαδεδομενα πουλια αν και κραζουν σαν... Κοκατου. ισως τελικα το μεγεθος να ειναι η αιτια που δεν τους προτιμουν
 
ισως τελικα το μεγεθος να ειναι η αιτια που δεν τους προτιμουν
Πιστευω πως δεν ειναι τοσο το μεγεθος το προβλημα. Οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω,θεωρω κεγω οτι η τιμη τους κ γενικα το κοστος συντηρησης ειναι ο βασικοτερος παραγοντας. Οταν ενα μωρο μακαο κοστιζει απο 3000 ευρω τουλαχιστον; Θελει μεγαλη σκεψη για το αν θα το αγορασει καποιος. Δηλ η τιμη του ισως τελικα να ειναι κ αποτρεπτικη κ για καλυτερα για αυτους που παιρνουν ελαφρα τη καρδια την αποφαση να παρουν παπαγαλο. Δεν ειναι παιξε γελασε τετοιιου μεγεθους παπαγαλοι με μεγαλες απαιτησεις.

παντως οπως κ ναχει το θεμα συμφωνω στο οτι δεν υπαρχουν πολλοι με μακαο οπως επισης κ με κακατουα, ουτε εδω στο σαιτ-εκτος απο τον inca αν θυμαμαι καλα.😕, ουτε γενικα εχει τυχει να γνωρισω ανθρωπους με τετοιου ειδους παπαγαλους.
 
Ego nomizo oti ta Macaw kai ta cokatoo pouliontai poli kala kai iparxoun polloi anthropoi pou ta exoune...apla den exoune vrei akoma to forum mas...
Mipos prepei na kanoume mia mikri diafimisi gia na mazepsoume ki allous papagolofilous; 😉
 
δεν εχεις αδικο πωλινα. Πολλοι φιλοι που ειναι χρονια στο διαδικτυο και καναριναδες δεν το ηξεραν το σαιτ
 
Back
Top