Αναπαραγωγή Γιατί δε βγαίνουν τα ορτύκια από το αυγό;

xzettos

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2009
Μηνύματα
1
Πόλη
Λευκωσία
έβαλα 50 αυγά ορτυκιού. είχα 15 νεοσσούς και 25 που πέθαναν μόλις τρύπησαν το αυγο. μπορείτε να μου πειτε πιος μπορεί να ειναι ο λόγος που δεν καταφέρνουν να βγουν απο το αυγό
 
2 μπορεί να είναι οι πιθανοί λόγοι: ή χαμηλό επίπεδο υγρασίας, οπώτε μάλλον χρειαζόταν να ψεκάζεις τα αυγά με χλιαρό νερό για να μαλακώσει το τσόφλι του αυγού,ή ψηλή θερμοκρασία, από ότι έχω διαβάσει τις 3 τελευταίες μέρες που σταματάμε να γυρίζουμε τα αυγά χαμηλώνουμε και λίγο την θερμοκρασία γιατί στην προσπάθεια του πουλιού να βγεί από το αυγό τρίβεται στα τοιχώματα του αυγού με αποτέλεσμα να αυξάνεται η θερμοκρασία μέσα στο αυγό.
Για το τελευταίο δεν είμαι τόσο σίγουρος όσο για το πρώτο... Πάντως πάρε κι άλλες γνώμες
 
σιγουρα το τελευταιο δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο (εχει πλακα παντως σαν σκεψη) οι κλωσες 1-2 μερες πριν βγουν τα πουλακια τα παρατανε για περισοτερη ωρα απο οτι συνηθως και τα αφηνουν να κρυωνουν παραπανω ωρα, τουλαχιστον αυτο παρατηρω με φασιανους και παπιες. μλον τα στρεσαρουν για να τα ζορισουν να βγουν. Το οτι δεν βγαινουν και σκανε μεσα στα αυγα (αν κια δεν ειμαι ειδικος σε κλωσομηχανες γιατι προτιμω τα φυσικα πραγματα) οφειλεται η σε πολυ ηψηλη η πολυ ψχαμηλη θερμοκρασια επωασης. την υγρασια πρεπει να τη μειωνεις 1-2 μερες πριν το τελος
 
Καλησπέρα φίλε μου, και εγώ ερασιτέχνης είμαι αλλά νομίζω μετά από πολλή διάβασμα πάνω στο θέμα της εκκολαπτικής μπορώ να σου απαντήσω.
Για την αυξημένη θερμοκρασία που δημιουργείτε από την τριβή του νεοσσού μέσα στο αυγό δεν το έχω διαβάσει πουθενά αλλά ακούγετε παράλογο διότι ο νεοσσός δεν έχει χώρο να κινηθεί μέσα στο αυγό και οι κινήσεις του είναι περιορισμένες αλλά και συγκεκριμένες άρα αυτό αποκλείετε. Όσον αφορά την υγρασία, ναι σταματώντας το γύρισμα των αυγών όντος πρέπει να αυξήσουμε την υγρασία ραντίζοντας τα αυγά με χλιαρό νερό και μάλιστα εγώ τα ραντίζω και όταν σπάει το τσόφλι ο νεοσσός 12 ώρες πριν βγει, αυτό παρατήρησα ότι τα βοηθά πολύ. Επίσης καμιά φορά αν περάσουν 12 ώρες από το πρώτο τρύπημα του αυγού και δεν βγει ο νεοσσός τα βοηθώ λίγο διότι η παραπέρα παραμονή τους επιφέρει ασφυξία. Βεβαία αυτά που βοηθό συνήθως βγαίνουν προβληματικά και πάλι καταλήγουμε ότι το καλύτερο είναι να κάνει η φύση μόνη της την δουλειά της.
Φιλικά Μάριος
 
Αν περάσουν 17 μέρες όπως λένε και Πόλα άτομα καί δεν εφανηστη κανένα τη κάνουμε περιμένουμε και πόσο
 
Οπως αναφεραν και οι φιλοι πιο πανω 2 ειναι οι πιθανες αιτιες...χαμηλη υγρασια και αυξημενη θερμοκρασια... Οσο αφορα το να βοηθησεις τα πουλακια να βγουν απο το αυγο προσωπικα καθε φορα που το εκανα οδηγησε σε αποτυχια και εχασα τα πουλακια...
 
μπορείτε να μου πειτε πιος μπορεί να ειναι ο λόγος που δεν καταφέρνουν να βγουν απο το αυγό
Διάβασέ τα προσεκτικά και θα σε βοηθήσουν να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Εμβρυϊκή νέκρωση στα πτηνά
Νεκρά πουλάκια μέσα στο αυγό
Γιατί δεν εκκολάπτονται τα αυγά των καναρινιών
Απώλεια εμβρύων καναρινιών λόγω διατροφικών ελλείψεων
 
Back
Top