Αναπαραγωγή Γιατί δε ζευγάρωσαν τα καναρινια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fodas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fodas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
31
Πόλη
Καρδίτσα
έχω 2 gloster τα έβαλα μαζί μια τέλος μαιου και την αλλη τα έβαλα ιουνιο... Τον μάιο εβγαλε 5 αβγά αλλά ηταν και τα 5 άσπορα... Τον ιουνιο εβγαλε 3 αλλα και πάλι ηταν ασπορα. Γιατι;, μηπως ηταν απο την πολη την ζέστη;
 
Η προετοιμασία που έκανες στα πουλιά ήταν η σωστή; Προηγήθηκε κούρεμα στην περιοχή των οργάνων;
 
Κουρεμα;Ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω. Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα αλλα πιστεψα πως ειναι λογω του οτι τα αρσενικα μου ειναι μεγαλα σε ηλικια. Και στα δυο ζευγαρια οι καναρες ειναι περσινες και τα αρσενικα γυρω στα 6
 
Κουρεμα;Ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω. Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα αλλα πιστεψα πως ειναι λογω του οτι τα αρσενικα μου ειναι μεγαλα σε ηλικια. Και στα δυο ζευγαρια οι καναρες ειναι περσινες και τα αρσενικα γυρω στα 6

Στις ράτσες με πλούσιο πτέρωμα, πάντα κατα την διάρκεια αναπαραγωγικής διαδικασίας, κουρεύουμε τα πουλιά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο αρσενικός να βρίσκει ''στόχο'' μιας και τα φτερά στην περιοχή, δεν του το επιτρέπουν. Η ηλικία σαφώς και παίζει ρόλο, αλλά δεν νομίζω οτι είναι αρκετά μεγάλα. Η προετοιμασία που έκανες ήταν πλήρες; Οι πατήθρες βρίσκονται στο σωστό ύψος και παρέχουν σταθερότητα, κατα την διάρκεια του ζευγαρώματος; Οι κανάρες λες οτι είναι περσυνές, δηλαδή γεννημένες το 2008? Έχουν συμπληρώσει 10 μήνες ζωής ή είναι μικρότερες ηλικίας; Είναι πολλοί οι παράγοντες μιας άσπορης γέννας.
 
Και η διατροφικη προετοιμασια ηταν παρα πολυ καλη και οι καναρες στην σωστη ηλικια(εδωσα μεγαλο βαρος στην διτροφη γιατι ηθελα παρα πολυ να βγαλω μικρα, εχω χρονια να βγαλω και φετος τα εδωσα ολα, αλαλ δυστυχως)... Τα καναρινια που εχω ειναι απο τα κλασσικα και δεν εχουν πολυ φτερωμα... Τωρα για τις πατηθρε τι να σου πω... Εχω την εντυπωση πως ητσν μια χαρα μιας και παντα στο ιδιο υψος τις εχω και εκει ζευγαρωναν τα προηγουμε να ζευγαρια
 
Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα με ασπορα αυγα και μου ειπε ενας θειος μου που ειχε παλαιοτερα καναρια να τα βατεψο.
λεω και εγω τι ειναι αυτο ρε θειο; Επιασε ενα πουλι, και πολλη προσεχτικα και απαλα εβγαλε ολα τα πουπουλακια γυρο γυρο απο τα γεννητικα οργανα
 
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες σχετικά με το κούρεμα στην περιοχή. Οι φωτογραφίες προέρχονται απο το ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΑ GLOSTER canary.pblogs.gr/2008/11/to-koyrema-sta-gloster.html

Στην τελευταία φωτογραφία δείχνει ακριβώς πως πρέπει να είναι κουρεμένο το πουλί και οτι τα μικρά φτερά γύρω απο το αναπαραγωγικό όργανο πρέπει να παραμείνουν ανέπαφα, μιας και είναι οι ''οδηγοί'' για την αναπαραγωγική διαδικασία.
 

Συνημμένα

  • 194599-3333333333.webp
    194599-3333333333.webp
    4,6 KB · Προβολές: 177
  • 194597-11111111.webp
    194597-11111111.webp
    12,6 KB · Προβολές: 201
  • 194598-22222222222.webp
    194598-22222222222.webp
    12,9 KB · Προβολές: 204
Εμενα που δεν ειναι γκλοστερ λες να χρειαζεται;Νομιζω πως σε περιπτωση που επιχειρησω κατι τετοιο του χρονου θα κοψω και τιποτάλλο για'αυτο ας μην το επιχειρησω...
 
ΨΑΛΙΔΙ; ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ με το χερι σιγα σιγα προσεχτικα γυρο γυρο ενα ενα.
Διοτη με το ψαλιδακι μπορει να κοψεις και τιποτα αλλο
 
ΨΑΛΙΔΙ; ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ με το χερι σιγα σιγα προσεχτικα γυρο γυρο ενα ενα.
Διοτη με το ψαλιδακι μπορει να κοψεις και τιποτα αλλο

Δεν νομίζεις οτι είναι λίγο βάρβαρο να τα ξεπουπουλιάζεις στην συγκεκριμένη περιοχή; Αρκετά φτερά που θα βγούνε με τον τρόπο που αναφέρεις μπορεί να οδηγήσουν σε πληγή, η οποία μπορεί να μολυνθεί αρκετά γρήγορα. Με το ψαλίδι, αν γίνεται σίγα σιγά δεν κόβεις τίποτα άλλο.
 
Τι να σου πω φιλε Γρηγορη δεν ξερω εμενα ετσι μου το εδιξαν ετσι το κανω και ποτε δεν ειχα προβληματα, αλλα και εκτος αυτου δεν ξεπουπουλιαζο και ολο το πουλι.
 
ΨΑΛΙΔΙ; ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ με το χερι σιγα σιγα προσεχτικα γυρο γυρο ενα ενα.
Διοτη με το ψαλιδακι μπορει να κοψεις και τιποτα αλλο


αουτς
δεν ποναη αυτο
μονο που το σκεφτομε δεν θα μπορουσα
καλητερα καθολου μορα
η γνομη μου ειναι σορη...
 
Τι να πω και εγω δεν ξερω την επομενη φορα που θα ξανα ζευγαρωσω θα τους τα κοψω και εγω με ψαλιδακι, αν ειναι να υπαρχει προβλημα οπως λετε.
 
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες σχετικά με το κούρεμα στην περιοχή. Οι φωτογραφίες προέρχονται απο το ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΑ GLOSTER
Γρηγόρη δεν έχεις αντίρρηση βέβαια να αποκαταστήσουμε την αλήθεια για την πηγή.
Οι φωτογραφίες προέρχονται απο το εκπληκτικό αυτό Βελγικό site. apdcanari.com/index.php/?p9
που πολλές φορές έχει δώσει σε όλους μας υλικό, τόσο φωτογραφικό
όσο και γνωστικό, για πολλές απορίες μας.Ασε που μια περιήγηση εκεί,
είναι πραγματικά απόλαυση.
 
κ. Μάκη καμία αντίρηση την στιγμή που οι γνήσιες φωτογραφίες προέρχονται απο το παραπάνω site που παραθετετε. Σας ευχαριστώ.
 
σε εμένα το αρσενικό λεει NB 07. Αυτό παει να πει οτι ειναι γεννημένο το νοεμβριο του 2007; Το θηληκο δεν εχει αλλα το ωλεπς είναι σε καλή κατασταση και νομιζω πως θα είναι περίποθ στην ιδια ηλικια με το αρσενικο
 
Τα αρχικά ΝΒ σημαινει οτι προέρχεται απο την Ολλανδία. Το 07 είναι η χρονολογία γέννησής του. Η ακριβής ημερομηνία γεννησης δεν αναφερεται στο δαχτυλίδι. Ομως λογικα πρέπει να γραφει και άλλα στοιχεια όπως τον κωδικό τους εκτροφέα και αν τον αναζητησεις στο διαδίκτυο ψαχνοντας περισσοτερες πληροφορίες για το πουλάκι σου, μπορείς να τον βρεις και να μιλησεις μαζι του ειτε τηλεφωνικα ή μέσω ε μαιλ.
 
Back
Top