Αναπαραγωγή Γιατί δε θέλει η ζεμπρίνα μου να ζευγαρώσει με το ζεμπρίνο μου;

Αμαλία Μ

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
50
Πόλη
Ηράκλειο
Καλώς σας βρήκα! Τα Χριστούγεννα απεκτησα τα πρώτα μου ζεμπράκια! Τα πηγαινουν καλα απο την αρχη κοιμουνται μαζι το βραδυ απο την πρωτη μερα και εδω και 2 εβδομαδες εχουν κανει κ 5 αυγουλακια τα οποθα μαλλον ειναι κλουβια γιατι πουλακια δεν εχουν βγει... Κλωσσανε κανονικα κ εναλλαξ. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα εχω πιασει να τσακωνονται... Εχω δει το αρσενικο να κυνηγαει την θηλυκια για να ζευγαρωσει κ αυτη τον αποφευγει και μετα τσακωνονται χωρις τραυματισμους αλλα παρολα αυτα μολις μπαινουν στην φωλια που εφτιαξαν ολα ειναι μελι γαλα παλι... Σας εχει συμβει αυτο; Απο την μια δειχνουν τρυφεροτητα απο την αλλη δεν ζευγαρωνουν... Ειναι τα δευτερα αυγα που κανει η θηλυκια αλλα κ αυτα δεν δειχνουν να εχουν μικρα μεσα που ειναι λογικο αφου δεν ζευγαρωνουν.
 
Και στα πουλιά το δικαίωμα της επιλογής είναι εξαιρετικά αυξημένο.
Συνήθως όμως "υποκύπτουν" στις επιλογές μας μετά από λίγο διάστημα.
Θα σου πρότεινα να αφήσεις τα πουλιά να συνηθίσουν το ένα το άλλο, να επιλέξουν το χρόνο που θα ζευγαρώσουν ξανά..
Αυτό που πρέπει να διασφαλίσεις είναι το να είναι ζευγάρι.
Να απορρίψουμε δηλαδή την περίπτωση να είναι και τα δύο θηλυκά.
 
εδω και 2 εβδομαδες εχουν κανει κ 5 αυγουλακια τα οποθα μαλλον ειναι κλουβια γιατι πουλακια δεν εχουν βγει...
Τα αυγα απο τα ζεμπρακια θελουν 12-14 μερες να βγουν. Μετραμε παντα απο το τελευταιο αυγο!
Οποτε καλώς εχόντων των πραγμάτων σε λιγες μερουλες θα αρχισουν να βγαινουν τα μικρα σου!
 
Θα σου πρότεινα να αφήσεις τα πουλιά να συνηθίσουν το ένα το άλλο, να επιλέξουν το χρόνο που θα ζευγαρώσουν ξανά...
Ναι αυτ θα κανω θα περιμενω να δω μηπως συνηθησουν, απλα τα πηγαιναν καλα απ την αρχη καιαυτο μου προκαλει την απορια. Ειναι σιγουρα ζευγαρι η θηλυκια μου ειναι ασπρη κ το αρσενικο ειναι το κασσικο χρωμα με τα χρωματισμενα μαγουλα κ τηνμαυρη μπαρα στο στηθος...

Οποτε καλώς εχόντων των πραγμάτων σε λιγες μερουλες θα αρχισουν να βγαινουν τα μικρα σου!
Μακαρι αν και χλωμο το βλεπω... λεω να τααφησω μια εβδομαδα ακομα κ μετα αν δεν εχουν βγει πουλακια να τα βγαλω...
 
Πιστεύω πως η θηλυκιά αποφεύγει τον αρσενικό γιατί έχει ήδη αυγά στην φωλιά της, άσε να περάσουν οι μέρες όπως σου είπαν παραπάνω και άν αποδειχτούν άσπορα θα σου πρότεινα να βγάλεις την φωλιά από το κλουβί για μιά εβδομάδα και μετά να την ξανατοποθετήσεις και να τους δώσεις νήμα για να ξεκινήσουν απο την αρχή.
Να ξέρεις ότι τα ζεμπράκια ζευγαρώνουν όλο τον χρόνο, εμείς τα πρώτα μωρά τα αποκτήσαμε χειμώνα όταν τους βάλαμε στο κλουβί μία αυτοσχέδια φωλιά για να μην κρυώνουν (νέοι και άσχετοι) μετά μάθαμε.
 
Ναι και εγω το σκεφτηκα αυτο. Μαλλον τα αυγουλακια θα βγουν γιατι πουλακια δεν βλεπω απλα θα τα αφησω δυο τρεις μερες ακομα για σιγουρια. Εαν τελικα τα απομακρυνω θα πρεπει να χαλασω τη φωλια; Την κρατουν καθαρη. Μια δυο φορες που την λερωσαν απομακρυναν μετα τις ακαθαρισιες... Επισης θα πρεπει να τα χωρισω μετα οπωσδηποτε;
 
Αν δεν βγουν πουλάκια να βγάλεις την φωλιά και να επιτρέψεις στα πουλιά να περάσουν μια πτερόρροια στο χώρο σου. Αν δεις ότι υπάρχουν κυνηγητά, ένταση, γέννες αυγών θα πρέπει να τα χωρίσεις. Αφού ολοκληρωθεί η πτερόρροια θα ακολουθήσεις διατροφική προετοιμασία και θα βάλεις φωλιά.
Το μεγαλύτερο λάθος είναι ότι αγοράζουμε ένα ζευγάρι πουλιά και μαζί μία φωλιά χωρίς να ξέρουμε την ηλικία τους χωρίς να έχουμε κάνει καμία προετοιμασία...
 
Ρωταω γιατι δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο εαν σταματησουν να "τσακωνονται" Επισης ειναι τα δευτερα αυγα που κανουν την πρωτη φορα εκαναν δυο μονο τα οποια δεν ειχαν ουτε αυτα μικρα μεσα... Οταν τα εβγαλα δεν τα χωρισα δεν ειχαν πτεροροια κ μετα απο δυο μερες ηρθαν τα δευτερα. Η διατροφη τους ειναι σποροι για παραδεισια. Κεχρι. Αυγοτροφη κ τους δινω κ μαρουλακι κ λαχανο που τους αρεσει πολυ... Επισης τους εχω κ ενα σουπιοκοκκαλο...η ηλικια του αρσενικου ειναι 4.5 μηνων κ το θηλυκο ειναι 6 μηνων. Δεν ρωταω απο αποψη αναπαραγωγης αλλα αποψη παρεας αν θα πρεπει οπωσδηποτε να χωρισουν...
 
Δηλαδή τα απέκτησες όταν ήταν μωρά και το θηλυκό γέννησε σε πολύ μικρή ηλικία, μετράει ήδη δύο γέννες από αρσενικό που δεν είναι ώριμο... Προσοχή λοιπόν!
Το τσακώνονται είναι σχετική έννοια. Αν υπάρχουν καυγάδες με έντονα κυνηγητά που μπορούν να δημιουργήσουν στρες η απάντηση είναι να τα χωρίσεις. Αν απλά υπάρχουν απλοί ραμφισμοί δεν χρειάζεται. Αν υπάρχουν ανεξέλικτες γέννες αυγών να τα χωρίσεις, αν υπάρχουν τυχαίες γέννες δεν υπάρχει πρόβλημα
Το κλουβάκι είναι πολύ πολύ μικρό, δεν υπάρχει ζωτικός χώρος και δημιουργεί στρες (και καυγάδες). Χρειάζονται ένα κλουβί τουλάχιστον 60 εκατοστών, με χώρισμα. Τα ζεμπράκια είναι υπερκινητικά πτηνά.
 
Ναι ηταν μωρα. Το αρσενικο δεν ειχε ακομα τα χρωματα του, δεν περιμενα οτι θα εκαναν τοσο γρηγορα αυγα... Το ξερω οτι το κλουβι ειναι πολυ μικρο και ειναι στα αμεσα σχεδια μου να τους παρω ενα πιο μεγαλο. Θα περιμενω λοιπον να δω αν βγουν μικρα κ μετα θα παρακολουθω κ την συμπεριφορα τους να δω... Ευχαριστώ ολες κ ολους για τις απαντησεις σας!
 
Back
Top