Αναπαραγωγή Γιατί δύο μικρά έφυγαν από τη φωλιά;

ELENI PAG

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
162
Πόλη
Κέρκυρα
Καλημερα σε ολους Χθες δυο μπομπιρακια εφυγαν απο τη φωλια, ακομη δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε αυτο. Ξερεις κανεις να μου πει;!meh!meh!mehΤα βρηκα στο πατο του κλουβιου, ευτυχως ηταν ζωντανα, τα μαζεψα με ενα κουταλακι και τα εβαλα πισω στη φωλια. Ελπιζω να παμε καλα γιατι βλεπω πως ασχημα ξεκινησαμε🙁
 
Καλημέρα. Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν οι εξής δύο πιθανότητες... Να τα πέταξαν έξω ή να κόλλησαν ας πούμε στη μητέρα (βασικά να παρασύρθηκαν κατά λάθος από τη μητέρα) κατά την έξοδό της από τη φωλιά.
Κατά τη γνώμη μου η πρώτη εκδοχή είναι η πιο πιθανή, διότι τα πουλιά ήταν δύο. Ποιος τώρα την κάνει αυτή τη δουλειά; Ϊσως ο πατέρας, χωρίς όμως να μπορούμε να είμαστε και σίγουροι.
Τώρα τα συγκεκριμένα μικρά είναι ταϊσμένα; Είναι γεμάτοι οι πρόλοβοί τους; Η μαμά τους βγαίνει άνετα από τη φωλιά; Τη βλέπεις έξω καθόλου; Ο αρσενικός ταΐζει τη θηλυκιά; Τα δύο μικρά είναι αρκούντως ζωηρά ανάλογα με την ηλικία τους;
Φυσικά γνωρίζω ότι ίσως δεν θα μπορούσες να απαντήσεις σε όλες τις παραπάνω ερωτήσεις, αλλά στις θέτω ώστε να ξέρεις τι να παρατηρείς.
Και κάτι ακόμα... Μήπως η φωλιά είναι μέχρι επάνω, αβαθής, εσωτερική;
Βάλε και μια πατήθρα στη φωλιά μπροστά, λίγο πιο ψηλά από το επίπεδό της και σχεδόν σε επαφή με τη φωλιά, ώστε να αποφύγεις άλλες ακούσιες πτώσεις.
Για εξωτερική φωλιά μιλάμε;
Τα 2 μωρά είναι αρτιμελή; (ράμφος, πόδια)
 
Απο οτι παρακολουθησα ταιζουν κανονικα τα μικρα και ο πατερας και η μανα οπως επισεις και ο καναρος τη καναρα γενικα επικρατει μια ηρεμια στο κλουβι. Τα μικρα απο οτι βλεπω ειναι μια χαρα γιατι σηκωνουν τους λαιμους τους και τρωνε. Η φωλια ειναι εσωτερικη, εκανα την κουταμαρα και την αλλαξα αντι να αφησω την προηγουμενη που ειχα.Αυτη που εβαλα ειναι πιο πλατια και πιο ρηχη. Θεωρησα οτι αυτη θα ειναι καλυτερη που ηταν μεγαλητερη,ισως και να φταιει η τσοχα που εβαλα απο κατω και ανεβηκε η σταθμη της. Τωρα νομιζω οτι το μονο που εχω να κανω ειναι να παρακολουθω ☹πατηθρα εχω απο την αρχη εκει αλλα μαλλον θα βαλω αλλη μια.
 
Ειναι λοιπόν αρτιμελή τα πουλακια, δεν τους λείπουν κομμάτια απο δάχτυλο ας πουμε...
Sorry, αλλά επιμένω σε αυτό, διότι κάποτε είχα μια ανάλογη εμπειρία, και άργησα παρα πολυ στο να δω οτι οι άκρες των δαχτύλων του ενός πουλιου είχαν ελαφρώς ακρωτηριαστεί.
 
Μη μου πεις οτι παιζει να ζησω και αυτο 😱 ειναι μολις δυο ημερων ειναι γεματα πουπουλακια και τωρα δεν μπορω να δω γιατι ειναι ενα κουβαρι μαζι μετ' αλλα μεσα στη φωλια αλλα απο οτι ειδα χθες που τα μαζεψα ηταν μια χαρα. Και για να μου φυγει η απορια τωρα μηπως ξερεις τι να κανω; 👎
 
Η φωλια ειναι εσωτερικη, εκανα την κουταμαρα και την αλλαξα αντι να αφησω την προηγουμενη που ειχα.Αυτη που εβαλα ειναι πιο πλατια και πιο ρηχη. Θεωρησα οτι αυτη θα ειναι καλυτερη που ηταν μεγαλητερη,ισως και να φταιει η τσοχα που εβαλα απο κατω και ανεβηκε η σταθμη της.
Απ αυτα που διαβαζω νομιζω πως τα μικρα επεσαν σε καποια εξοδο της μητερας τους λογω της φωλιας.

Τωρα νομιζω οτι το μονο που εχω να κανω ειναι να παρακολουθω
Χχμμ δεν συμφωνω.. Το να πεφτουν τα μικρα απ τη φωλια ειναι επικινδυνο για την υγεια τους και μπορει να ειναι και μοιραίο. Δε θα σου προτεινα απλα να παρακολουθεις γιατι λιγες ωρες εκτος φωλιας ειναι αρκετες για να τα χασεις (απο κρυο, απο ελλειψη φαγητου κτλ). Η πρότασή μου ειναι να πάρεις τη φωλιά με τα μικρά, να βγαλεις τα μικρα και να τα αφησεις σε ενα ασφαλες σημειο (μια λεκανη με μια ζεστη πετσετα, τα ακουμπας μαλακα πανω στη πετσετα) με γρήγορες κινήσεις στρωνεις καλυτερα τη φωλια (με καθαρα χερια εννοειται). Θα σε βοηθησει ενα μεγαλο στρογγυλο λεμονι (ιδανικα οχι απ το ψυγειο γιατι θα κρυωσει το νημα). Το πιεζεις στο κεντρο της φωλιας και αν χρειαστεις αφαιρεις και λιγο νημα. Στην χειροτερη παιρνεις ενα καινουργιο καλαθακι με 69 λεπτα του ευρω και την στρωνεις καλυτερα. Μετα βαζεις πισω τα μωρα και τα βαζεις μεσα στη ζευγαρωστρα στο ιδιο σημειο. Ολα αυτα πρεπει να γινουν πολυ γρηγορα και σωστα για να μην καταλαβουν και πολλα οι γονεις.
 
Σε τι ηλικία είναι τα μικρά;
Δυο ημερων

Απ αυτα που διαβαζω νομιζω πως τα μικρα επεσαν σε καποια εξοδο της μητερας τους λογω της φωλιας.
Ολα αυτα εγω θα τα κανω φιλη μου; ααα μπα δε νομιζω. ☹ η φωλια ειναι μια χαρα νομιζω απο οτι καταλαβα και γω μαλλον η μαμα εκανε τη δουλεια γιατι οταν τη βλεπω που καθετε στη φωλια μετακινητε συνεχεια για να βολευτει μεχρι που απλωνει και τα φτερα της, γιαυτο πηγε να τα στειλει αδιαβαστα. Θα δω τι θα γινει και σημερα!meh αν ειναι ολα καλα θα πραξω αναλογος. Το κακο ειναι που λειπω απο το σπιτι καθημερινως και ο θεος βοηθος. ☹
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κοίτα λίγο προσεκτικά τα νύχια των μεγάλων.. μήπως είναι μακρυά και πρέπει να τα κόψεις.
Η αληθεια ειναι πως εχουν νυχια μεγαλα λετε να φταιει αυτο;🙁και πως θα τους τα κοψω;😱 και ποσο;
 
Ελενη ξεκινα το διαβασμα 😛
Αν και το εχει μεσα στο αρθρο δες και αυτο
Καταλαβα τωρα ευχαριστω πολυ👍ομως σκεφτομαι μηπως η καναρα μου επειδη ειναι λιγο στριγγλα μην νευριασει, ανχωθει και μου παρατησει τα πουλακια😳
 
μηπως να περιμενει λιγο;
"Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα" που λέει κι ο λαός μας...
Ας την προσέχει.. αν ξαναγίνει.. Οπωσδήποτε κόψιμο.
Κανονικά το "πεντικιούρ" προαπαιτείται της αναπαραγωγικής προσπάθειας και πρέπει να γίνεται τη στιγμή που πιάνουμε τα πουλιά για να τα βάλουμε στη ζευγαρώστρα,
 
"Μπρος βαθύ και πίσω ρέμα" που λέει κι ο λαός μας...
Καλημερα στους φιλους μου :) τα μπομπιρακια τρωνε και ειναι μια χαρα τεσσερα του θεου. Ελπιζω να μην ξανακανουνε καταδυση:D παντως τη μαμα στριγγλα αποφασισα να μην την πειραξω και οτι θελει ας γινει. Υποσχομαι οτι αν ολα πανε καλα θα της τα κοψω αργοτερα και οχι μονο αλλα θα της κανω και ημιμονιμο νυχιων χα χα😛
 
Και μετα σου λενε ζωα😉ενας πατερας που δεν κουραστηκε να ταιζει ακομη και στην τριτη γεννα..
Μα πραγματικά οι γονείς τους είναι άξιοι και ικανότατοι! Σωστοί οικογενειάρχες! Μπράβο σε όλους σας Ελένη! Υπέροχες και ευχάριστες οι εξελίξεις σας! Χάρηκα πολύ! Καλή σας συνέχεια εύχομαι! 🙂
 
Back
Top