Γενικά Γιατί είναι έτσι το χρώμα των φτερών του budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Veroniki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Veroniki

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας και παλι!
Έχω μια απορία για το budgie μου οσον αφορα το χρωμα των φτερων του.
Οταν το αγορασα, οι ακρες των φτερων του ηταν μαυρες και καπως μαδημενες. Θεωρησα οτι απλα ειναι βρωμικες απο το κλουβι οπου συμβιωνε μαζι με τα αλλα.
Ομως και τα καινούρια που βγαζει ειναι ετσι... οπως θα δειτε στην φωτογραφία. Δηλαδη βγαινουν στην αρχη καθαρα και μετα γίνονται ετσι.Το εχω 2 μηνες τωρα. Ειναι απλα ετσι το χρωμα του γενετικά ή είναι κατι αλλο; Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει...
 

Συνημμένα

  • IMG_20210306_164514.webp
    IMG_20210306_164514.webp
    45,1 KB · Προβολές: 20
Γενικά τα φτερά στις άκρες τους φαίνονται ταλαιπωρημένα. Μήπως θα μπορούσες να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία που να φαίνεται καθαρά όλο το κλουβί και η εσωτερική διάταξη αυτού;
Σχάρα υπάρχει στο κλουβί;
 
@ianos Αυτο ειναι το κλουβι. Στο πετσοπ υπηρχε αμμος στο κλουβί και γι'αυτό ισως να βρωμιζε. Έχουν περάσει ομως 2 μηνες. Εχει καποια παλια φτερα που δεν έχουν πέσει. Τα καινούρια που βγαζει ειναι καθαρά και μετα απο λιγο, φαινεται να βρωμίζουν κι αυτα.
 

Συνημμένα

  • received_780775309502421.webp
    received_780775309502421.webp
    220,2 KB · Προβολές: 19
Πιστεύω ότι τα νέα φτερά θα καθαρίσουν αν κάνει ένα μπανάκι (το πρωί εννοείται, όχι τώρα). Τα άλλα που λέω ότι είναι φθαρμένα, είναι τα παλιά; Η πατήθρα στα δεξιά του κλουβιού πάντως μου φαίνεται πολύ κοντά στο κάγκελο. Αν όντως είναι έτσι, όπως το πουλάκι γυρνάει, φθείρει την ουρά του στα πλαϊνά του κλουβιού. Για τη σχάρα, αν είναι καθαρή ή όχι δεν μπόρεσα να δω, μήπως και από εκεί, στην περίπτωση που περνάει αρκετή ώρα κάτω, λερώνονται επίσης τα φτερά.
 
@ianos Σ' ευχαριστώ πολυ για την απάντησή σου! Ναι, τα φθαρμενα ειναι τα παλια. Θα περιμενω να πέσουν και γενικότερα να δω πως θα εξελιχθουν τα νεα φτερα. Πάντως, τον περισσότερο χρονο ειναι εκτος κλουβιου και κανουν συχνα μπανιο. Θα το παρακολουθησω...
 
Back
Top