Ασθένειες Γιατί η θηλυκη είναι φουσκωμενη και δεν τρωει;

georgenik

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2016
Μηνύματα
17
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Η θηλυκή κάθετε μαρμαρομενη σαν να νυστάζει. Επίσης είναι φουσκωμενη και δεν τρωει πολύ. Έχει αραιό φτέρωμα κυρίως κάτω απο τα φτερά και στο κεφάλι. Χρειάζεστε κάποια αντιβιοτικά; έτσι πως την βλέπω μάλλον δεν θα την βγάλει. Επίσης να ενημερώσω ότι έχασε και δύο γέννες.
 
Είναι εμφανώς άρρωστη, το καλύτερο είναι αν μπορείς να την δει κάποιος γιατρός
Ασβέστιο της έχεις δώσει καθόλου; Την έχεις με αρσενικό;
Επίσης να ενημερώσω ότι έχασε και δύο γέννες.
Τι εννοείς έχασε δυο γέννες; Τι ακριβώς συνέβη;
 
Είναι εμφανώς άρρωστη, το καλύτερο είναι αν μπορείς να την δει κάποιος γιατρός
Ασβέστιο της έχεις δώσει καθόλου; Την έχεις με αρσενικό;

Τι εννοείς έχασε δυο γέννες; Τι ακριβώς συνέβη;
Βγαίνουν τα πουλάκια αλλά μετά από 4 μέρες ψοφάνε.

Βγαίνουν τα πουλάκια αλλά μετά από 4 μέρες ψοφάνε.
Ασβέστιο από το κόκκαλο σουπιας
 
Ίσως έχει κάποιο μικρόβιο και γι' αυτό πεθαίνουν οι νεοσσοί.
Συμπλήρωσε σε παρακαλώ όσα περισσότερα στοιχεία από την φόρμα και βάλε και κάποιες φωτογραφίες όπως σου είπε και ο Κώστας.
 
Θεσσαλονίκη θα βάλω και φωτο σε λίγο, παρατήρησα ότι κοιμάται σαν να είναι βράδυ
Άσε τη φώτο και τρέχα σε κάποιον εξειδικευμένο στα πτηνά γιατρό! Εδώ η λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Μεγάλη πόλη είναι η Θεσσαλονίκη και υπάρχει και η κτηνιατρική σχολή εκεί. Κάνε κάτι άμεσα γιατί μπορεί και να μην προλάβεις... Εύχομαι να τα καταφέρει!
 
Βγαίνουν τα πουλάκια αλλά μετά από 4 μέρες ψοφάνε.
Όσο αφορά αυτό το πρόβλημα μπορείς να διαβάσεις τα εξής αρθρα:
1. https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-πεθαίνουν-οι-νεοσσοί-των-καναρινιών.17692/
2. https://community.petbirds.gr/threads/Θνησιμότητα-νεοσσών-καναρινιών-στη-φωλιά.17669/
 
Υπάρχει μήπως κάποιο μελανό σημάδι στην κοιλιά των μικρών που πεθαίνουν;
Σε τι κατάσταση τα βρίσκεις"
Είναι νηστικά ή ατάιστα και εντελώς "στεγνά";
 
Παιδιά δεν ξέρω αν έκανα σωστά αλλά ηταν σε άθλια κατάσταση, την έχανα, το ρισκαρα και το πρωί την έβαλα στο νερό λίγο ντεπον, πολύ λίγο, πριν μισή ώρα πήρε τα επάνω της, άρχισε να τρώει, να κινείται, την βλέπω παρά πολύ καλά
 
πριν μισή ώρα πήρε τα επάνω της, άρχισε να τρώει, να κινείται, την βλέπω παρά πολύ καλά
Τέλεια.. μπράβο σας που τα καταφέρατε...
Προφανώς δε μας χρειαζόσουν.. Τα κατάφερες τόσο καλά μόνος σου.
Και προσωπικά κακώς ρώτησα... έμεινα με τις απορίες!
 
Ήμουν σε απόγνωση, το δοκίμασα, αλλά δεν ξέρω εαν ήταν σωστό, εύχομαι να το ξεπεράσει, Ευχαριστώ όλους σας 🙂
 
δεν ξέρω αν έκανα σωστά
Σε σωστή δοσολογία, όταν δίνεται ως υποστηρικτική αγωγή δεν είναι κακό. Το κακό είναι ότι από μόνο του το Ντεπόν δεν είναι θεραπεία. Μετά από τρεις ώρες θα επανέλθει στην κατάσταση που ήταν ή και σε χειρότερη. Πρέπει να αντιμετωπιστεί το πραγματικό πρόβλημα και για να γίνει αυτό πρέπει να διαγνωσθεί.

Μπορούμε να προσπαθήσουμε να σου πούμε την άποψή μας εάν δούμε το στήθος και την κοιλιά της. Διαφορετικά, δεν μπορούν να γίνουν ούτε υποθέσεις, αφού το σύμπτωμα που αναφέρεις είναι κοινό σχεδόν σε όλες τις ασθένειες.
 
Η κοιλιά της είναι μια χαρά, προσπάθησα να ανεβάσω φώτο αλλά δεν γίνονται. Ηταν σαν να κρύωνε και φούσκωνε για να ζεσταθεί. Αύριο θα πάω σε κάποιον που γνωρίζει για να μου δώσει αγωγή.
Και πάλι ευχαριστώ
 
Αύριο θα πάω σε κάποιον που γνωρίζει για να μου δώσει αγωγή.

Ελπίζω να τα έχει καταφέρει έως αύριο και αυτός που θα πας να είναι κτηνίατρος. Κανονικά φίλε μου έπρεπε να δράσεις άμεσα.
 
Back
Top