Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα ενώ φτιάχνει φωλιά δε γεννά αυγά;

Papadopoulos G

PB Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2014
Μηνύματα
505
Πόλη
Αρμένιο
Ο φίλος μου όπως προτείνατε και στο θέμα (Γιατί η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά; | PetBirds χάλασε τη φωλιά στην κανάρα που κλωσούσε χωρίς να έχει γεννήσει αυγά και έφτιαξε καινούργια. Χωρίς να γεννήσει πάλι αυγά κάθετε και κλωσάει (ξανά) εδώ και 6-7 μέρες σε άδεια φωλιά.
Καμιά ιδέα;

Οπως γράφω στην αρχή είχα πάνε στο παρελθόν και μάλιστα μέχρι πολύ πρόσφατα.
Επειδή εκανα βοηθάει αγγελια για παπαγαλακια ρώτησα ως αρχαριος στο site σας αν είναι υπερβολη να ζήτησω ενα καναρινακι.

Διορθωση:
... ειχα πτηνά...
 
Εδώ και μερικές μέρες βγήκαν τα μικρά ήταν τέσσερα στην αρχή αλλά έχουν μείνει τρία. [x]

Πάρα πολύ καλά... ευτυχώς για το φίλο σου.
1. Ο φίλος μου όπως είπατε χάλασε τη φωλιά στην κανάρα που κλωσούσε χωρίς να έχει γεννήσει αυγά και έφτιαξε καινούργια, χωρίς να γεννήσει πάλι αυγά και κλωσάει πάλι εδώ και 6-7 μέρες σε ΄άδεια φωλιά. Καμιά ιδέα;
Δύσκολη όσο και "τρελή" περίπτωση.
Καναρίνι να κάθετε και να κλωσά σε άδεια φωλιά... Πρώτη φορά το ακούω ... και φυσικά δεν το έχω ξαναδεί.
Αφήστε τη να κάθετε μήπως και κάποια στιγμή βγάλει κι αυγά.
Πιθανολογώ πως υπάρχει ζημιά... Τι ακριβώς δεν ξέρω. Για κάποιους λόγους προς το παρόν δεν μπορεί να δημιουργήσει αυγά... Δοκιμάστε να τη χρησιμοποιήσετε σαν παραμάνα... Δοκιμαστικά λέω... και με πολύ προσοχή.
 
Αυτή η καναρα είναι αυτή του 2012; Είναι σίγουρα δύο χρόνων; Μήπως η καναρα Είχε καθόλου άσπορες γέννες φέτος;
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Την στρώνει την φωλιά ή απλώς κάθεται; Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και θέλει να κοιμάται σε μαλακό σημείο;
 
Αυτή η καναρα είναι αυτή του 2012; Είναι σίγουρα δύο χρόνων; Μήπως η καναρα Είχε καθόλου άσπορες γέννες φέτος;
Όχι, για πρώτη φορά φέτος μπήκε στη φωλιά. Μου είπε πως η κανάρα έβγαλε 8 μικρά το 2014 και άλλα τόσα πρόπερσι.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Την στρώνει την φωλιά ή απλώς κάθεται; Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και θέλει να κοιμάται σε μαλακό σημείο;
Τη φτιάχνει από την αρχή, κάθετε μέσα και δεν σηκώνεται.
Κάνει σαν τρελή.
 
Γιώργο η κάναρα είναι δικής του παραγωγής; Η την αγόρασε αν τν αγόρασε φοράει δαχτυλίδι;
 
Αν την αγόρασε και το δαχτυλίδι είναι κόκκινο ίσως το πουλί να είναι και του 2006 αν μπορείς να μας πεις τι γράφει; Ακόμα αν το δαχτυλίδι είναι ανοιχτόυ τύπου. Δεν μπορεί να ξέρει την ηλικία..
 
Αν την αγόρασε και το δαχτυλίδι είναι κόκκινο ίσως το πουλί να είναι και του 2006 αν μπορείς να μας πεις τι γράφει; Ακόμα αν το δαχτυλίδι είναι ανοιχτόυ τύπου. Δεν μπορεί να ξέρει την ηλικία..
Σιγά βρε Παναγιώτη... λίγο δύσκολο δεν είναι.. 😀
 
Εγώ η μόνη εξήγηση είναι ηλικιακή.. Αυτό και εξετάζω κάθε παράμετρο.. Είναι λίγο τραβηγμένο αλλά ας δούμε..
 
Υπάρχουν πολύ περισσότερα, που δεν τα φτάνουν οι γνώσεις μας... Ας περιμένουμε μήπως βρεθεί κάποιος ή βρούμε κάτι σχετικό να μας βοηθήσει.
 
Ναι συμφωνώ αλλά αν θέλεις Γιώργος και μπορεί ας μου δώσει την πληροφορία στο τι γράφει το δαχτυλίδι... Και σίγουρα υπάρχουν πολλά πάρα πολλά Που δεν γνωρίζουμε.
 
Όχι, για πρώτη φορά φέτος μπήκε στη φωλιά. Μου είπε πως η κανάρα έβγαλε 8 μικρά το 2014 και άλλα τόσα πρόπερσι.

Τη φτιάχνει από την αρχή, κάθετε μέσα και δεν σηκώνεται.
Κάνει σαν τρελή.

Αρα δεν έχεις προσωπική άποψη για το παρελθόν της. Θα έλεγα... Το Πνεύμα πρόθυμον, αλλά το σώμα αδυνατεί.
 
Back
Top