Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα μου κάνει λίγα μικρά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης William
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

William

PB New Member
Εγγραφή
5 Αυγ 2017
Μηνύματα
21
Πόλη
Gävle
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ηθελα να ξερω μερικες ερωτισεις παντα οταν βαζω το αρσενικο με την φυλικια στα γρηγορα μετα απο μια μερα φερνει μωρα 3-4 και η πεθενουν η βγαινει 1-2 καναρινια η καθολου ο λογος γιατι το κανει αυτο. Απο τοτε που τους εφερα εχει γεμισει 12 αυγα και εχουνε βγει 3 απο τους 12
 
Καλώς ήρθες, να σου ζήσουν τα καναρινάκια σου!
Πες μας λίγα λόγια για τις συνθήκες διαμονής και διατροφής τους και μέχρι να μπουν άτομα με εξειδικευμένες γνώσεις σε καναρίνια και την αναπαραγωγή τους, διάβασε αυτά τα άρθρα να πάρεις μια ιδέα και μήπως κάτι δεν κάνεις καλά :)

https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/#problems
https://community.petbirds.gr/threads/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.2795/
https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-πεθαίνουν-οι-νεοσσοί-των-καναρινιών.17692/
https://community.petbirds.gr/threads/Θνησιμότητα-νεοσσών-καναρινιών-στη-φωλιά.17669/
https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-εκκολάπτονται-τα-αυγά-των-καναρινιών.18601/
 
Μπορείς αν θέλεις να μας διευκρινίσεις και να μας αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό...
παντα οταν βαζω το αρσενικο με την φυλικια στα γρηγορα μετα απο μια μερα φερνει μωρα 3-4 και η πεθενουν η βγαινει 1-2 καναρινια η καθολου
Μιλάς για γρήγορα γόνιμα αποτελέσματα μετά από μια μέρα ή δεν το κατάλαβα καλά;
Αν όντως υπάρχει παρανόηση θα σου πω πως για να υπάρχουν πολλά και γερά μικρά πουλάκια δεν φτάνει απλώς να έχουμε ένα καλό θηλυκό αλλά χρειαζόμαστε και έναν καλό πατέρα και όχι απλά ένα αρσενικό καναρίνι. Αν θες διάβασε αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/ θα καταλάβεις πολλά.
Θα πρέπει επίσης το ζευγάρι να ζει αρμονικά και να ταΐζει συνεχώς αρχικά το αρσενικό το θηλυκό και στη συνέχεια και τα δυο τα μικρά τους. Τα δικά σου είναι ζευγάρι; Ταΐζονται; Μαλώνουν;
Σημαντικό επίσης είναι να υπάρχει αφθονία τροφών και πρωτεϊνών μέσα στο κλουβί για να μπορούν να φάνε οι γονείς και να ταΐσουν στη συνέχεια τα μικρά τους. Εσύ τι τους δίνεις να φάνε για να ταΐσουν τα μικρά τους;
Έχεις περιθώριο να κάνεις ακόμη μια αναπαραγωγική προσπάθεια με τη βοήθειά μας ή θα σταματήσεις;
 
οταν βαζω το αρσενικο με την φυλικια στα γρηγορα μετα απο μια μερα φερνει μωρα 3-4 και η πεθενουν η βγαινει 1-2 καναρινια η καθολου ο λογος γιατι το κανει αυτο.

Η εμπειρία, ιδιαίτερα στην βόρειο Ευρώπη, εστιάζεται στην αναπαραγωγή, με τον αρσενικό επιβήτορα.
Οχι με ζευγάρια. Οι μεγάλες εκτροφές το εφαρμόζουν αυτό, σε ποσοστά πάνω απο 80% . Φαίνεται οτι αυτή η πρακτική έχει διαχυθεί και στο "ερασιτεχνικό" επίπεδο αναπαραγωγής. Ετσι, μπορώ να καταλάβω την βάση της ερώτησης.
Η απάντηση νομίζω κρύβεται στην λέξη εμπειρία. Οι λόγοι δεν έχουν να κάνουν τόσο, με την διατροφική διαχείριση, αλλά με την κακή αντίληψη του σωστού "timing" (επι το Ελληνικότερον) του ζευγαρώματος (άσπορα) και την μή αντικατάσταση των αυγών με ομοιώματα.
 
Μια χαρα φαγητο τους εχω βαλει απλως εννοω οταν βαζω τν αρσενικο με την θυλικια κατευτιαν μετα απο μια μερα αυγα φαιρνει η βγαινουν η πεθενουν και απο τα 12 αυγα μερικα εχουνε πεσει απο την φωλια τους και εχουνε σκασει και μεσα απο το αυγο υπαρχει πορτοκαλι νμζ ειναι... Δν ξερω τι ακριβως ειναι το πορτοκαλι τελος παντων αυτο εννουσα
 
Δοκίμασες να έχεις μόνιμα ένα ζευγάρι συνεχώς μαζί χωρίς αλλαγές και βάλε βγάλε;

Νν μονιμα το εχω βαλει με τν θυλικια, αλλα θελω να μαθω κατι γιατι το κανει αυτο η τους τρωει νμζ η τους διοχνει απο τν φωλια, ειναι εξω απο το θεμα αυτο εχω ενα καναρινι ακομα με σκουφι ειναι αρσενικος αλλα δεν κελαηδαει ειναι καπου στα 9 μηνων καπου εκει αλλα δεν τν ακουω εχει κανενας λινκ να διαβασω ο λογος.
 
Άκουσε Wiliam,
Χρειάζονται συγκεκριμένα στοιχεία, ώστε να διερευνηθεί το ζήτημα που σε απασχολεί.
Σε πρώτη φάση απάντησε μας επακριβώς στα ακόλουθα ερωτήματα:
  1. Συνθήκες διαβίωσης καναρινιων: εξωτερικές ή εσωτερικές. Πόσες ώρες βρίσκονται σε φως; Ειναι φυσικός φωτισμός; Θερμοκρασια... Που κυμαίνεται;
  2. Διατροφή: Τι τρώνε; Τι ειδους σπόρους τρώνε; Μάρκα; Αυγοτροφή, αυγό; Πράσινα λαχανικά; Κόκκαλο σουπιας, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία; Φρούτα;
  3. Τι τρόφιμα ιδιαίτερα εχ´εις χρησιμοποιήσει, ώστε οι γονείς να ταΐζουν τα μικρά; Π.χ., όταν εκκολαφθούν οι νεοσσοί, υπαρχει παντα διαθέσιμο στο κλουβι, αυγό και αυγοτροφη;
Όταν λέω να μας απαντήσεις με συγκεκριμένα στοιχεία, δεν αρκεί απάντηση τύπου μια χαρά φαγητό τους έχω βάλει, αλλά π.χ. Τους προσφέρω τόσες φορες την εβδομάδα αυγό, κλπ.
 
Τους εχω βαλει πανο σε ενα φως εκει που δεν κανει κρυο και η θερμοκρασια ειναι καλη γιατι απο εκει βγηκαν τα αλλα αυγα καθε μια εβδομαδα τους βαζω φαγητο, και βιταμινες μαζι θα σας στειλω φοτο απο κατο, αυγο δεν τους βαζω πολυ μια στο τοσο φρουτα τους βαζω και λαχανικα οπως μηλο πρασινο και κοκκινο αγγουρι ροδακινο και πρασινη πιππερια καυτερη 1 την εβδομαδα τους βαζω τετοια αλλα οχι μια την μερα ολα 😉

ggfoder.webp 3911050.webp

Τετοιο ιδιους καναρινιου εχω.

20624452_1936640136579222_1282971176_n.webp 20632783_1936640126579223_479502619_n.webp
 
Προκειμένου να επιζήσουν οι νεοσσοί θα πρεπει να ταΐζονται απο τους γονείς με ποικιλία σπόρων, πέραν δλδ του βασικού μείγματος που χρησιμοποιείς, αγόρασε και έξτρα κανναβούρι, περιλα, κία, καμελίνα. Απαραίτητο επισης καθημερινά και καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ειναι το αυγό και η αυγοτροφή για όσο καιρό μεγαλώνουν οι νεοσσοί. Αυτά θα πρεπει να τα έχουν οι γονείς στη διάθεση τους όλη τη διάρκεια που έχει φως. Το αυγό, θα πρεπει να ειναι βρασμένο για 12 έως 15 λεπτά και να δίνεται με το τσοφλι, π.χ. ένα τέταρτο του αυγού καθε φορά, το οποίο όμως αναλόγως και της θερμοκρασίας δεν μπορεί να παραμένει για πολλές ώρες στο κλουβι, όχι πάνω από 4 διότι χαλάει. Θα βράζεις λοιπόν ενα αυγό κι επειτα θα βάζεις το 1/4 και το υπόλοιπο θα το διατηρείς στο ψυγείο.
Όταν υπάρχουν νεοσσοί, για το πρώτο 10ημερο, καλό ειναι να αποφεύγονται τα φρούτα και τα λαχανικά. Επισης μπορεις να βάζεις και βότανα.. @maria p πες μας.
Τελος, αν θελεις γράψε μας για τη συμπεριφορά του αρσενικού προς τα παιδιά του, αν δλδ εχεις παρατηρήσει κατι.
Επισης εχε υπόψη σου οτι στα πουλιά θα πρεπει να κανεις μια προετοιμασία τουλάχιστον δυο μηνών όσον αφορά στη διατροφή, πριν το ζευγάρωμα. Και, σκέψου να χωρίσεις το ζεύγος και να τα βάλεις να ζευγαρώσουν παλι του χρονου την άνοιξη. Η εποχή για νεοσσούς κλπ ειναι ακατάλληλη τωρα και φαντάζομαι οτι τα πουλακια σου σύντομα θα μπουν σε πτερορροια.
 
Ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησεις σας θα διξει σε λιγες ημερες με τα νεα μου αυγα η βγαινουν η αντε γεια 😀, μια ερωτηση ακομη ποιο μηνα τους βαζουμε μεχρι ποτε για να κανουν μωρα;
 
ποιο μηνα τους βαζουμε μεχρι ποτε για να κανουν μωρα;
Για την χώρα που μένεις (Σουηδία) λογικά το καλοκαίρι (Ιούλιο - Αύγουστο) που έχει ζέστη και πιο πολύ φως.
 
χΔ γμστ ειναι η σουηδια μια μερα βροχη μια μερα ηλιο το πολυ να φτασει +25
 
Back
Top