Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα σηκώθηκε από τα αυγά της πριν σκάσουν ακόμη;

Στεφανος51

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Κατερίνη
ΓΤ η κάναρα μου σηκώθηκε από τα αυγα της πριν σκάσουν ακόμη; Σήμερα είναι το ένα και αύριο είναι να σκαση το αλλο
 
Όχι δεν είμαι ΌΛΟΙ την ώρα ΈΞΩ είναι μόνο το βράδυ πάει. ΈΧΩ σαλτάρει δεν ξέρω τι να κανω

Τι να πω μήπως σηκώνεται μέχρι να σκάσουν και μετά να ξαναπάει;
 
μήπως σηκώνεται μέχρι να σκάσουν και μετά να ξαναπάει;
Όχι...
Βάλε τα απαραίτητα για να φάει και απομακρύνσου ευελπιστώντας πω θα γυρίσει στη φωλιά.
Διαφορετικά θα υπάρξει πρόβλημα... και μάλιστα σοβαρό.
 
Αυτό το κάνει από ΕΧΘΕΣ. Δεν ξέρω τι την εχε ι πιάσει εχε ι τα πάντα αλλά ΤΠΤ.

Μήπως επειδή είναι πρωταρα και επειδή νιώθει τα πουλάκια απο τα αυγα τρόμαξε; δεν ξέρω τι να πω
 
Τα βράδυα μπαίνει κανονικά όταν γυρίζω σπίτι κατά της 8 που πάω και τα βλέπω είναι μέσα. Αλλα από το πρωί και μετά εξω
 
Αν κάνει κάθε μέρα αυτό που περιγράφεις τότε ή στην ωοσκόπηση δεν είδες καλά ή η κανάρα δεν έφτασε στην απαιτούμενη αναπαραγωγική ετοιμότητα...
Και στις δυο αυτές περιπτώσεις όμως τ' αυγά έχουν καταστραφεί.
Για ασφάλεια θα αφήσεις 3-4 μέρες ακόμη περιθώριο και βλέπουμε.
Θα θεωρηθεί όμως μεγάλη έκπληξη αν βγουν νεοσσοί από αυτή τη φωλιά.
 
Ωραία, να το χαίρεσαι. Βάλε αυγό και αυγό τροφή κι απομακρυνσου, ενδεχομένως σύντομα να βγει και άλλο πουλάκι.
 
ΔΕΝ ΞΈΡΩ αν είδες τι συζήτηση λίγο πιο πάνω αλλά υπάρχει θέμα με την κάναρα. ΔΕΝ κάθεται καθόλου επανω
 
SOS βγήκε το πουλάκι το πρώτο αλλά η καναρα δεν κάθεται επάνω να το ζεστάνει. Τα τσοφλια από ότι είδα τα πήρε από την φωλιά αλλά αυτό δεν λέει κάτι
Μα τι πανικός είναι αυτός;
Αν η κανάρα δεν έκανε όσα πρέπει τότε το πουλάκι δε θα έφτανε εδώ που έφτασε... Δηλαδή να εκκολαφτεί.
Έχω δει από εκτροφείς σε πολλές περιπτώσεις φοβερές ενοχλήσεις στα πουλιά... κι όλα αυτό είναι πάντα επιζήμιες...
Πολύ επιζήμιες μέχρι και θανατηφόρες για τα μικρά.
Καλή τροφοδοσία και ησυχία απαιτείται και τίποτε περισσότερο.
Αν δε θες @Στεφανος51 να έχεις άλλα προβλήματα και στεναχώριες καλά θα κάνεις να μείνεις μακρυά από το κλουβί.
 
ΔΕΝ ΞΈΡΩ αν είδες τι συζήτηση λίγο πιο πάνω αλλά υπάρχει θέμα με την κάναρα. ΔΕΝ κάθεται καθόλου επανω
Στέφανε, πάντα φροντίζω να διαβάζω προσεκτικά τα θέματα, πριν απαντήσω. Όπως σου αναφέρεται και στο πιο πάνω μήνυμα, προφανώς η κανάρα είχε λόγους που δεν καθόταν στη φωλιά. Το πουλάκι βγήκε. Δεν βρίσκω τον λόγο να μην βγει και κάποιο άλλο.
Επίσης, έχε υπόψη σου ότι οι λέξεις γραμμένες με Κεφαλαίο γράμμα, συχνά δεν παραπέμπουν σε τονισμό, παρά σε φωνές... Οπότε, και με το δεδομένο ότι όλοι εδώ μέσα είμαστε σε γραπτό λόγο που εύκολα παρεξηγείται, και επίσης καλόπιστοι και δοτικοί, απέφυγέ τα σε παρακαλώ.
 
Με το καλο και το δευτερο πουλακι! Πως πανε τα πραγματα με την καναρα σου;
 
Παιδιά σήμερα είδα και τα δύο πουλάκια νεκρά. Δεν τα τάισε καθόλου ούτε τα είχε ζεστά. Δεν την βάζω ξανά..
 
Παιδιά σήμερα είδα και τα δύο πουλάκια νεκρά. Δεν τα τάισε καθόλου ούτε τα είχε ζεστά.
Κακή εξέλιξη στην όλη κατάσταση.
Νοιώθω αυτό που αισθάνεσαι αλλά...
Την επόμενη χρονιά απλά τροφοδοτείς τα πουλιά, δεν τα ενοχλείς καθόλου και θα δεις πως θα υπάρχει όμορφη εξέλιξη.
Κι ο λόγος είναι απλός.
Τα πουλιά από ένστικτο επιλέγουν πάντα το πιο ασφαλές σημείο για να δημιουργήσουν τη φωλιά τους...
Αν αυτό προσβληθεί από εχθρούς η αυτοσυντήρηση τα κάνει να την εγκαταλείψουν σε ότι κατάσταση κι αν βρίσκεται (αυγά, νεοσσοί) και να πάνε αλλού.
Εμείς τώρα με τις συχνές επισκέψεις στα κλουβιά των καναρινιών, τα σηκώματα για να δούμε τα αυγά και την εξέλιξη της φωλιάς... χτυπάμε ακριβώς αυτό το ένστικτο που σε πολλές περιπτώσεις σημαίνει εγκατάλειψη της φωλιάς, σε άλλη (όπως πιθανόν και σε σένα) πλημμελής "άσκηση των καθηκόντων" της και σε άλλες πιο ήπιες μορφές απλή ανησυχία.
Ας βγει κάτι θετικό από τη στεναχώρια σου...
Μακρυά από κάθε φωλιά για να έχουμε σωστά αποτελέσματα...
 
Κρίμα Στέφανε. Υπήρχε αυγό και αυγοτροφή στο κλουβί ώστε να τα ταίζει;
 
Παιδιά είχα τα πάντα: ( και Πριν κάνει τι φωλιά έριξα για ψείρες. Ξανα μόνο για τροφή νερό και ΤΠΤ αλλο
 
Παιδιά είχα τα πάντα: ( και Πριν κάνει τι φωλιά έριξα για ψείρες. Ξανα μόνο για τροφή νερό και ΤΠΤ αλλο
Ξεχασε, το τί έριξες τότε. Τώρα, κοίταξες για ψείρα στην φωλια και τον χώρο ( κλουβί και πέριξ ) ;
Ενα θηλυκό που φτάνει την γέννα μέχρι την εκκόλαψη, δεν παρατάει το "έργο" της, χωρίς λόγο. Οτι έγινε δεν επιστρέφει πίσω. Τουλάχιστον πρέπει να απαντηθεί με σιγουριά το γιατί. Το πρώτο πράγμα που ψάχνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι τα εξωπαράσιτα.
 
Back
Top