Ασθένειες Γιατί η καναρα εχει διάρροια;

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2016
Μηνύματα
117
Πόλη
Αθήνα
καλημερα @misalouris... εχω ενα προβλημα η καναρα εχει διαροια αυτη η στιγμη (ασπρο και νερουλο) μηπως φταιει κατι μετα απο την γεννησει του πρωτου αυγου;
τι φταιει:
1oν το ασβεστιο στο νερο
2ον Απο αυγο βραστο
3ον τα λαχανικα
 
θα στηλω φωτο αλλα οχι χαρτι γιατι τα τρωνε κι εβαλα μονο αμμος λοιπον οταν τα καθαριζα ειχε κουτσουλιζει στο πλαστικο αν μπορεις να κοιταξεις αλλα ο σπορος ακυρος!
 

Συνημμένα

  • sos.webp
    sos.webp
    3,9 KB · Προβολές: 93
Οι πρώτες κουτσουλιές οι πρωινές πάντα σχεδόν είναι αλλόκοτες. Μην φοβάσαι.
 
τρωειι κανονικα οπως τα αλλα... ζωηρα ειναι η θυλικια και ο αρσενικος!
το σταματησα το φαρμακο για το ασβεστιο το ειχα για 4 μερες (καθε μερα αλλαγη) γιατι ο κτηνιατρος μου ειπε για μια βδομαδα!
εβγαλα το αυγο και τα λαχανικα ας φανε μονο σπορους και σουπιοκοκκαλο!
 
τελικα εφτιαξε τις κανονικες κουτσουλιες... καταλαβα οτι την πειραξε το ασβεστιο στο νερο... Οποτε σταματαω μεχρι τωρα το ασβεστιο! :D

παιδια οταν εχετε καναρινια χρησιμοποιητε αυτο φαρμακο tabernil total ειναι ασβεστιο στο νερο (συγνωμη για τις αγγλικες λεξεις που δεν επιτρεπονται σε αυτη την ιστοσελιδα); αυτο ανυσηχω μην δινει ο κτηνιατρος οτι να ναι γιατι τωρα βλεπω ο αρσενικος να καθετε με ενα ποδι στο κλαρι το αλλο ορθιο εδω και μια ωριτσα περιπου σαν κουρασμενος το βλεπω.. Πρεπει να ανυσηχω; Εχω πολλα προβληματα εδω και μια βδομαδα...
 
Το total είναι βιταμίνες απ' όσο ξέρω. Το calcio είναι το ασβέστιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
οτι ναναι ειμαι απλα θυμωμενος για τον κτηνιατρο που με εδωσε αντι ασβεστιο ενω μου εδωσε βιταμινες! Οκκκ σε ευχαριστω πολυ @maria p
 
Γιατι εχω την εντυπωση οτι το tabernil total ειναι αντβιωση ευρως φασματος;
 
Οι πρώτες κουτσουλιές οι πρωινές πάντα σχεδόν είναι αλλόκοτες. Μην φοβάσαι.
Και οι πρωινές και όταν τα θηλυκά κλωσάνε επίσης!

τι εννοεις Στεφανε... Πρεπει να ανυσηχω;
Τώρα που κλωσάνε και που έκανε όλα τα αυγά δίνουμε απλά σπόρους και φρέσκο νερό κάθε μέρα. Αν είναι ζωηρά και χαρούμε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. :)
 
οτι ναναι ειμαι απλα θυμωμενος για τον κτηνιατρο που με εδωσε αντι ασβεστιο ενω μου εδωσε βιταμινες! Οκκκ σε ευχαριστω πολυ @maria p
Μην βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα και να αποδωσεις ευθυνες. Πιθανον να εγινε καποιο μπερδεμα, να μην καταλαβες καλα τι σου ειπε ο γιατρος. Διεκρινα στα προηγουμενα μηνυματα σου μια μικρη συγχιση σχετικα με ασβεστια, βιταμινες κτλ.Αν τα πηγες τα πουλια και τα εξετασε ειναι μικρη πιθανοτητα να εκανε λαθος. Αν δεν τα εξετασε και εγινε η διαγνωση τηλεφωνικα ισως να μην αναφερες ολα τα συμπτωματα η να μην μπορεσες να διακρινεις συμπτωματα αρκετα ωστε να γινει ακριβεστερη διαγνωση. Ολα αυτα τα λεω με καλη διαθεση χωρις να θελω να παρεξηγηθω. Πρεπει να σταματησουμε να ειμαστε τοσο πολυ καχυποπτοι και εναντιωμενοι με τους κτηνιατρους η με τα πετ-σοπ σε αλλη περιπτωση. Ολοι εχουν χωρο στο χομπυ μας απλα θελει λιγο χρονο να απομονωθουν οι "κακοι" σε καθε επαγγελμα
 
Back
Top