Αναπαραγωγή Γιατί η φωλιά ηταν τόσο χαλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Το θηλυκό καναρίνι μου έκανε 4 αυγά. Καθόταν κανονικά στην φωλιά της. Σήμερα όταν κοίταξα είδα πως είχε ενα αυγό στο πατωμα και νήματα παντού. Τα δυο αυγά ηταν κάτω απο τα λιγα νήματα που έμειναν στην φωλιά, παγωμένα αφού κατω απο αυτά δεν υπήρχε νημα. Μονο ενα αυγό ηταν κανονικά στην θέση του και ζεστό. Η φωλιά είναι μεταλλικη. Στο κρόκο του αυγού υπήρχε κοκκινο σαν αίμα; ηταν γονιμοποιημένο; Τα δυο αυγά δεν θα μου βγάλουν πουλάκια; Γιατί η φωλιά ηταν τόσο χαλιά;

Ευχαρίστω
 
Το χώρισμα απο έναν "ζωηρό" αρσενικό, και η τσόχα στην φωλιά σώζουν κάποια τέτοια ατυχήματα. Βάλε μια τσόχα στην φωλιά και απο πάνω φτιάξε η ίδια μια κατασκευή σαν φωλιά με λίγο νήμα ώστε να έχουν τα αυγά μια καλή βάση.Ας τα για 5-6 μέρες και κάνε ωοσκόπιση.Ισως κάποιο να έχει σωθεί.
 
Το πρωτο αυγό το έκανε 30.03 κάθησε στην γέννηση του τρίτου αυγού 01.04. Σήμερα είναι η 11 μέρα οποτε λογικά το αυγό δεν θα έπρεπε να είχε δημιουργήσει εμβρυο; Το σπασμένο αυγό είχε ενα κοκκινο χρωμα σαν αιμα. Γιατί;
 
Τι συζητάμε τότε; Δεν ξέρω τι είδες, αλλα το πιθανότερο είναι οτι είχε διακοπεί η ανάπτυξη. Θα έπρεπε να είναι σχεδόν έτοιμα πουλιά Δεν αποκλείεται αν δεν έπαιρνε σήματα απο τα αυγά, να χάλασε μόνη της την φωλιά για να πάει σε νέα σειρά. Τα εναπομείναντα φαίνονται γεμάτα;
 
Φοβάμαι να κανω ωοσκοπηση γιαυτό το συζητάμε. Φοβάμαι μην τα σπασω. Σας ρωταω αν τα αυγά που ηταν παγωμένα έχουν πάθει ζημιά επειδή δεν τα ζεστενε η θηλυκια.; Απλα Ρώτησα τι είναι το κοκκινο που ειχε στο κρόκο του αυγού, σαν αίμα, για να μάθω.

Τελικά εκανα (νομιζω δηλαδή 😛 ). Φαίνονται οτι έχουν και τα τρια.. Τα δυο όμως που δεν τα ζέστανε η θηλυκιά καταστραφηκαν;
 
Το τι συζητάμε τότε δεν πήγαινε σε σένα. Μια γενικότερη απορία εξέφρασα, διότι δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση άν πρόκειται για αυγά που επωάζονταν επι 11 ημέρες. Αν αυτά τα αυγά "παγώσουν"(πέσουν κάτω απο κάποια θερμοκρασία) διακόπτεται η ζωή. Αν μετράς σωστά, αίμα δεν πρέπει να υπήρχε. Το αίμα φαίνεται στις πρώτες μέρες όταν δεν έχουν σχηματιστεί τα έμβρυα. Αν η ανάπτυξη είχε διακοπεί πρίν απο μέρες το εσωτερικό έπρεπε να είναι κίτρινο-καφέ και να είχε άσχημη οσμή.Αν η κανάρα δέχεται να τα επωάσει, άστα ακόμα λίγες μέρες μήπως σωθεί κατά σύμπτωσην κάτι.
 
Θα τα αφησω.. Ευχομαι να βγουν..

Σε ευχαριστώ πολύ, απλα είναι απορίες που μου δημιουργήθηκαν. Σε ευχαριστώ και για τις συμβουλες που μου έδωσες για την φωλιά. Απο εδώ και πέρα αυτό θα κάνω :).
 
Τελικα το ενα πουλακι βγηκε.. Τα αλλα δυο οχι.. Χαρηκα παρα πολυ.

Χθες μια θηλυκια εβγαλε 1 πουλακι και 1 νεκρο.. Σημερα πηγα να κοιταξω αν το ταϊζει επειδη δεν την βλεπω να σηκωνεται αλλα δεν μπορω να καταλαβω τις πρωτες μερες τι γινεται. Ετσι σκεφτηκα να κοιταξω πως ειναι ο λαιμος του μικρου που καταφερε να βγει απο την χαλασμενη φωλια.. Κοιταζω... Το πουλακι δεν ηταν στην φωλια.. Αλλα στο πατωμα! Νεκρο..
Στην προηγουμενη γεννα το ζευγαρι εκανε 4 και δεν τα ταϊζε και μονο ενα εζησε που το ταϊζα εγω.. ☹

Κοιταξτε:

rsz_rvl0zlk.webp
 
Λυπάμαι πολύ Αριάδνη μου! Μήπως ο αρσενικός την έκανε τη ζημιά; ☹
 
Μπααα... Πιο πολυ ειδα να ταιζει αυτος στην πρωτη γεννα παρα αυτη. Αυτη εβγαζε τα νηματα να κανει αλλη φωλια. Μετα την παρατησε και αυτος.. Ισως την αφησω ξανα να κανει αυγα και να τα βαλω αλλου.. Θα δω. Απλα στεναχωρηθηκα ☹
 
Αν έχεις παραμάνα κάνε αυτό! Η κανάρα είναι πρωτάρα;

Εύχομαι την επόμενη φορά να πάνω όλα καλά!
 
Εξαρταται τι εννοεις πρωταρα :). Ειναι δυο χρονων και εκανε φετος δυο γεννες..
 
Λυπάμαι Αριάδνη.☹ Πρωτάρα λέγεται η κανάρα που φτιάχνει φωλιά για πρώτη φορά και όλα τα άλλα. 😉
 
κριμα αλλα η διαδικασια ζευγαρωματος εχει δισκολιες καποιες φωρες αλλα και σστεναχωριες. Παθαινεις μαθαινεις και πας παρακατω ποιο εμπειρη και με περησοτερες γνωσεις.
 
ισως να σκεφτεις αντικατασταση της θηλυκιας εγω στη θεση σου θα ακολουθουσα τις γνωσεις του κ. Μακη😉
 
κατανοησε τη φυση και πρωσπαθησε να διαμορφωσεις την συμπεριφωρα τους δεν ειναι τη θελουμε εμεις καποιες φωρες αλλα τι μπωρουν τα πουλακια να κανουν. Με την προιποθεση οτι εμεις καναμε οτι χριαζοταν απο μεριας μας.
 
Back
Top