Αναπαραγωγή Γιατί κατά την προετοιμασία έχουμε χώρια το ζευγάρι μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MOYSIK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MOYSIK

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλήμερα σε όλους έχω ένα ζευγαράκι καναρίνια. Αποφάσισα να προσπαθήσω να τα ζευγαρώσω . Είχα δει την όλη διαδικασία όταν ήμουν παιδάκι και είναι τέλεια. Φυσικά δεν θυμόμουν και πολλά, ευτυχώς υπάρχουν εδώ πολλές απαντήσεις. Διάβασα τα άρθρα που υπάρχουν για αυτό το θέμα και αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην δεύτερη εβδομάδα προετοιμασίας και ελπίζω όλα να πάνε καλά... Έχω όμως μια απορία γιατί κατά την προετοιμασία έχουμε χώρια το ζευγαράκι μας :) Ευχαριστώ εκ των προτέρων... Διευκρινίζω ότι λόγο ασχετοσύνης εγώ είχα το ζευγαράκι μου μαζί δεν και δεν μάλωναν...
 
Οι βασικοί λόγοι είναι δύο κατα την γνώμη μου.
1ον) Επειδή θέλουμε να κάνουμε διαφορετική προετοιμασία(παροχή ειδικών
σκευασμάτων) σε κάθε πουλάκι.
Ζευγάρωμα καναρινιών
2ον) Επειδή θέλουμε να δημιουργήσουμε συνθήκες έντονης αναπαραγωγικής διάθεσης στο θηλυκόκαι αυτό γίνεται
όταν το αρσενικό απο το διπλανό κλουβί τραγουδά ασταμάτητα
σχεδόν, αλλά και με μεγάλη επιδεξιότητα. (πράγμα που δεν συμβαίνει συνήθως όταν τα πουλιά είναι μαζί). 😉
 
Οι βασικοί λόγοι είναι δύο κατα την γνώμη μου.
1ον) Επειδή θέλουμε να κάνουμε διαφορετική προετοιμασία(παροχή ειδικών
σκευασμάτων) σε κάθε πουλάκι.
Ζευγάρωμα καναρινιών
2ον) Επειδή θέλουμε να δημιουργήσουμε συνθήκες έντονης αναπαραγωγικής διάθεσης στο θηλυκόκαι αυτό γίνεται
όταν το αρσενικό απο το διπλανό κλουβί τραγουδά ασταμάτητα
σχεδόν, αλλά και με μεγάλη επιδεξιότητα. (πράγμα που δεν συμβαίνει συνήθως όταν τα πουλιά είναι μαζί). 😉
Να προσθεσω επισης οτι αυτος ειναι και ο λογος που ειναι δημοφιλεις οι ζευγαρωστρες με χωρισμα. Ειναι οτι πρεπει για αρχαριους που ζευγαρωνουν πουλια που δε γνωριζονται μεταξυ τους
 
Back
Top