Γενικά Γιατί κελαηδάει τώρα εντελώς διαφορετικά;

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Έλειπα 5 μέρες απι το σπιτι μου (για δουλειά) τωρα που γύρισα κελαηδάει εντελώς διαφορετικά. Περιπου 10 Αυγούστου άρχισε να περνάει πτεροροια. Αυτο το διάστημα δλδ μέχρι σημερα που το ακουσα κελαηδουσε ελάχιστα. Τωρα δεν σταματάει αλλα ειναι λες και ειναι άλλο πουλι.
 
Ειναι μικρο σε ηλικια; Αν μαθαινει τωρα να κελαηδαει, απλως "κανει δοκιμες", λογικο μου φαινεται..
 
μπορει να πειρε καμια φωνη

εγω παντα στο πτεριροια του εβαζα δασκαλο απο το κινητο μεσα σε ενα σκοτεινο δωματιο χωρισ να εχει πολουσ θορυβουσ
 
μπορει να πειρε καμια φωνη

εγω παντα στο πτεριροια του εβαζα δασκαλο απο το κινητο μεσα σε ενα σκοτεινο δωματιο χωρισ να εχει πολουσ θορυβουσ
Το θεωρώ απαράδεκτο και βασανιστήριο να έχεις ένα πουλάκι σε ένα σκοτεινό δωμάτιο και να του βάζεις να ακούει φωνές.. Είναι πολύ κρίμα!

Χρήστο μιλάς για το μικράκι; Το μωρό που έβγαλες φέτος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Συμφωνω με την Αλικη οτι δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να μαθει ενα πουλι να κελαηδα ωραια.. Καταρχας το να βρισκονται πολυ ωρα σε σκοτεινο χωρο τα στρεσαρει, ο ξαδερφος μου θυμαμαι ειχε αφησει το καναρινακι του για μια δυο μερες σε δωματιο με μισοκλειστα πατζουρια και εριξε ολα του τα φτερα.. Εγω πιστευω πως αυτο που κανεις θα φερει εντελως αντιθετα αποτελεσματα απ αυτα που θα ηθελες..😕
 
Το μικρό το χασαμε απο την ζεστη αν θυμάσαι.
Αυτο ειναι σαν μαλινουα (κελαηδάει και μοιάζει) αλλα για κοινο το ειχα παρει
Τωρα βέβαια η φωνη άλλαξε εντελως

Γίνετε να τελειωσε κιολας η πτεροροια; Εχει και πορτοκαλί τουφες τωρα ενω πριν ηταν κατακιτρινο με κατι αρκουλες ασπρες. Δεν μπορώ να τα πω αυτα τα κυρίαρχα και τα λιποχρωμικα οπως τα λετε.
 
Πότε ξεκίνησε να χάνει πούπουλα; Αφού τα καλαμάκια ανοίξανε τότε η πτεροροια είναι προς το τέλος της, νιώθει καλά και τραγουδάει! Κι ευχαριστώ να λες! :D

Μάλλον λιποχρωμικο είναι.. Αλλά αν θες για σιγουριά ανέβασε φώτο!
 
Πότε ξενωρίς για ντελειώσει τελειώσει ηεννοείς να χάνει πούπουλα; Αφού τα καλαμάκια ανοίξανε τότε η πτεροροια είναι προς το τέλος της, νιώθει καλά και τραγουδάει! Κι ευχαριστώ να λες! :D

Μάλλον λιποχρωμικο είναι.. Αλλά αν θες για σιγουριά ανέβασε φώτο!
5 περιπου Αυγουστου αρχισε να χανει φτερο Δεν ειναι λιγο νωρις για να τελειωσει; Τι εννωεις ανοιξαν τα καλαμακια;
 
1-2 μήνες κρατάει η πτεροροια. Μπορεί να το φροντιζες πολύ και έκανε και πολλά μπάνια να την πέρασε γρήγορα και εύκολα! Να χαίρεσαι!

Τα καινούργια φτερακια βγαίνουν σαν καλαμάκια και μετά ανοίγουν και έτσι "ντύνονται" τα καναρινακια μας!
 
Το θεωρώ απαράδεκτο και βασανιστήριο να έχεις ένα πουλάκι σε ένα σκοτεινό δωμάτιο και να του βάζεις να ακούει φωνές.. Είναι πολύ κρίμα!

Χρήστο μιλάς για το μικράκι; Το μωρό που έβγαλες φέτος;
το καναρινιμου ειναι μαλινουα οπου καθε μερα απο 2-4 ωρεσ του βαζω δασκαλο που ειναι το κακο
 
το καναρινιμου ειναι μαλινουα οπου καθε μερα απο 2-4 ωρεσ του βαζω δασκαλο που ειναι το κακο
Το να του βάζεις δάσκαλο να μαθαίνει δεν είναι καθόλου κακό! Και εφόσον έχεις ένα μαλινουα πολύ καλά κάνεις! Το κακό (για τη δικιά μου προσωπική γνώμη φυσικά) είναι αυτές τις 2 ώρες να το έχεις σε ένα σκοτεινό δωμάτιο για να "εκπαιδευτεί". Ακόμα και αν μου το λέγανε δε θα το έκανα ποτέ στο καναρινακι μου αυτό!
 
Το να του βάζεις δάσκαλο να μαθαίνει δεν είναι καθόλου κακό! Και εφόσον έχεις ένα μαλινουα πολύ καλά κάνεις! Το κακό (για τη δικιά μου προσωπική γνώμη φυσικά) είναι αυτές τις 2 ώρες να το έχεις σε ένα σκοτεινό δωμάτιο για να "εκπαιδευτεί". Ακόμα και αν μου το λέγανε δε θα το έκανα ποτέ στο καναρινακι μου αυτό![/καποιοι εκτροφησ στιν ισπανια βαζουν τα πουλια για μερεσ μεσα σε ενα κουτι ξιλινο με τζαμη μπροστα κλειστο εγω σε πειραξα

στην ισπανια τα πουλια για να παρουν φωνη τα βαζουν μεσα σε ενα κουτι ξιλινο για μερεσ με ενα τζαμι μπροστα κληστο ετσει χωρισ αερα χωρισ τιποτα εγω σε πειραξα
 
Θεωρώ φυσιολογικό ο φίλος σου να κελαηδάει κάπως διαφορετικά όπως λες.
Το "παλικάρι" προέρχεται από μια μεγάλη ταλαιπωρία που λέγετε πτερόρροια. Του χάλασε όλη τη "μόστρα", έχασε πολύ από την ομορφιά του και φυσικά και τη φωνούλα του. Ξεκινάει σιγά σιγά να τραγουδά ακονίζοντας όλο το ηχητικό σύστημά του ώστε την Άνοιξη με καλύτερο ρεπερτόριο, με άριστο ντύσιμο να σαγηνέψει τα κορίτσια και να διαιωνίσει το είδος του.
Σοβαρά τώρα μη σε απασχολεί καθόλου.
Γρήγορα θα επανέρθει στην αρχική κατάσταση... ίσως σε λιγότερο από 10-15 μέρες.
Βάλε κάποιο ηχητικό σύστημα να ακούει και να διορθωθεί γρήγορα, μη χάσει καμιά κοπελιά άδικα!
 
..."μέσα" στην πτερόροια σκοτεινιάζετε τα πουλιά, για ποιο λόγο;

Αυτήν την εποχή τα πουλιά πρέπει να είναι σε κλούβες πτήσης μαζί με τους δάσκαλους με FULL διατροφή και αρκετό φυσικό φως για να ντυθούν με τα νέα τους "ρούχα".
Σκοτείνιασμα κλπ από μέσα Οκτωβρίου και μετά.

Μην ταλαιπωρείτε άδικα τα πουλιά!
 
Κι εγώ νομίζω πως πρέπει να το αφήσεις στην ησυχία του για μερικές μέρες. Πιστεύω θα επανέλθει γρήγορα.
 
στην ισπανια τα πουλια για να παρουν φωνη τα βαζουν μεσα σε ενα κουτι ξιλινο για μερεσ με ενα τζαμι μπροστα κληστο ετσει χωρισ αερα χωρισ τιποτα εγω σε πειραξα
Χωρίς αέρα χωρίς τίποτα προφανώς τα πουλάκια θα πάθουν ασφυξία και θα πεθάνουν. Δεν πα να το κάνουν και εκτροφεις αυτό, εγώ τα αγαπάω τα καναρίνια μου και δε θα τους το έκανα ποτέ αυτό! Κι ας μην κελαηδούσαν τέλεια! Τα προτιμώ υγιή και ευτυχισμένα πάρα δυστυχισμένα μέσα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ή κουτί! Τα καναρίνια είναι ζώα που λειτουργούν με το φως και όταν ξαφνικά μέσα στη μέρα τα βάζεις για 2 ή 4 ολόκληρες ώρες σε ένα σκοτεινό δωμάτιο για να "εκπαιδευτεί" το πιο πιθανό είναι να σου αρρωστήσει πάρα να εκπαιδευτεί! Θα είναι τεράστιο σοκ και στρες γι αυτό και πόσο μάλλον κατά τη διάρκεια της πτεροροιας που το ανοσοποιητικο του είναι χαμηλό! Δεν το λυπάσαι το καναρινακι σου; Και απ ότι βλέπω είσαι 14 και θα έπρεπε να δέχεσαι και διαφορετικές απόψεις γιατί τώρα ξεκίνησες αυτό το πολύ όμορφο χόμπι. Να μην είσαι απόλυτος! Συμφωνώ απόλυτα με τον @KonWin.

Γεια σου Αλίκη. Θεωρώ φυσιολογικό ο φίλος σου να κελαηδάει κάπως διαφορετικά όπως λες.
Το "παλικάρι" προέρχεται από μια μεγάλη ταλαιπωρία που λέγετε πτερόρροια. Του χάλασε όλη τη "μόστρα", έχασε πολύ από την ομορφιά του και φυσικά και τη φωνούλα του. Ξεκινάει σιγά σιγά να τραγουδά ακονίζοντας όλο το ηχητικό σύστημά του ώστε την Άνοιξη με καλύτερο ρεπερτόριο, με άριστο ντύσιμο να σαγηνέψει τα κορίτσια και να διαιωνίσει το είδος του.
Σοβαρά τώρα μη σε απασχολεί καθόλου.
Γρήγορα θα επανέρθει στην αρχική κατάσταση... ίσως σε λιγότερο από 10-15 μέρες.
Βάλε κάποιο ηχητικό σύστημα να ακούει και να διορθωθεί γρήγορα, μη χάσει καμιά κοπελιά άδικα!
Ο Χρήστος ανησυχεί όχι εγώ! Κι γω πιστεύω πως όλα κυλούν ομαλά! 😉
 
Δεν ανησυχώ απλα μου εκανε εντύπωση πως τελειωσε τοσο νωρις η πτεροροια;
 
Back
Top