Ασθένειες Γιατί μαδάει ο Port Lincoln μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης prekasev
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

prekasev

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Ερμουπολη
Πριν περίπου 2 εβδομάδες απόκτησα έναν Port Lincoln .'Εκτοτε πολυ διαβασμα πολυ ψαξιμο και ολο και αυξανομενες αποριες .Σημερα για παραδειγμα βρηκα την κλουβα γεματη πουπουλα και ανησύχησα.Τι να συμβαίνει ;Διαβαζω οτι μπορει να εχει αγχος αλλα απο τι; Ολοκληρη την ημερα μ αυτον ασχολουμαστε .Παιχνιδια εχει μπολικα, νερο φαγητο κλουβα τεράστια, απ ολα . Γιατι μαδαει; Αγχώνομαι εγω τωρα.
 

Συνημμένα

  • ααααα12.webp
    ααααα12.webp
    271,1 KB · Προβολές: 125
Καλημέρα, να το χαίρεσαι τον παπαγάλο σου, πολύ καλή επιλογή.
Τα port lincoln ονομάζονται και Ringneck της Αυστραλίας.
Έχουν μήκος περίπου 38-40 cm.
Λατρεύουν τους ιδιοκτήτες τους και απαιτούν συνεχώς την προσοχή τους. Έχουν μια γλυκιά και γοητευτική προσωπικότητα που φροντίζουν και την επιδεικνύουν με κάθε τρόπο. Είναι διεκδικητικά πουλιά και δείχνουν αδυναμία και προτίμηση σε συγκεκριμένα μέλη της οικογένειας. Η διατροφή τους διαφοροποιείται από τους υπόλοιπους παπαγάλους καθώς τρώνε ένα ευρύ φάσμα τροφίμων που περιλαμβάνει νέκταρ, έντομα, σπόρους, φρούτα, και βολβούς (γλυκοπατατα, καρότα, παντζάρια)
Η κατάλληλη τροφή είναι αυτή που προορίζεται για παπαγάλους lorikeets.
Όσον αφορά τα πούπουλα που βλέπεις εφόσον δεν τα βγάζει μόνο του, πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
Πούπουλα ρίχνουν όλο το χρόνο, απλά στην εποχική τους πτερόρρια φαίνεται περισσότερο.
Γνωρίζεις το φύλο, και την ηλικία του;
 
@Vada DNA δεν του εχω κανει , αλλά έχει ένα κοκκινο σημαδι πανω απο το ραμφος του το οποιο οπως μου ειπαν δειχνει οτι ειναι αρσενικος .Για την ηλικια καπου μεταξυ 6 και 8 μηνων πιστευω.
 

Συνημμένα

  • patch.webp
    patch.webp
    41,4 KB · Προβολές: 21
έχει ένα κοκκινο σημαδι πανω απο το ραμφος του το οποιο οπως μου ειπαν δειχνει οτι ειναι αρσενικος
Το σημάδι αυτό είναι κάποιο κοινό χαρακτηριστικό του είδους, σε δύο από τα τέσσερα υποείδη που υπάρχουν, δεν δείχνει το φύλο του.
Είναι διμορφικό είδος και το φύλο του προσδιορίζεται μόνο με εξέταση DNA, υπάρχουν βέβαια κάποια στοιχεία που δείχνουν το φύλο, χρειάζεται όμως εμπειρία και γνώση.
Για την ηλικία, και μένα μικρό μου φαίνεται, περίπου ενός έτους.
 
Είναι διμορφικό είδος
Δεν είναι διμορφικό είδος, δηλαδή δεν αναγνωρίζεται το φύλο του από την εξωτερική του εμφάνιση.
Συγγνώμη αλλά μου έφυγε το Δεν.
 
Να το χαίρεσαι!

Προσπάθησε να κρατήσεις μια καλύτερη υγιεινή στο κλουβί του και απέφευγε τα sticks σπόρων καθώς περιέχουν πολλά σάκχαρα.

Δεν φοράει δαχτυλίδι το πουλάκι,σωστά?
 
Back
Top