Γενικά Γιατί μεγαλώνοντας το καναρίνι μου, τα φτερά και τα πόδια του ξεθωριάζουν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

brand13

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
825
Πόλη
Πειραιάς
Ίσως λίγο εκτός θέματος η ερώτηση αλλά το ότι ανοίγει το χρώμα του στα φτερά και στα πόδια μεγαλώνοντας είναι φυσιολογικό;
 
Μιλάω για το δικό μου καναρινάκι και ρωτάω αν είναι φυσιολογικό να ανοίγουν τα χρώματά του όσο μεγαλώνει γιατί αυτό του συμβαίνει.
 
Ίσως λίγο εκτός θέματος η ερώτηση αλλά το ότι ανοίγει το χρώμα του στα φτερά και στα πόδια μεγαλώνοντας είναι φυσιολογικό;
Δεν έχει καμία σχέση με το εδώ θέμα και πρέπει να μεταφερθεί.
Πριν απ' όλα δεν δίνεις να γίνει κατανοητό Αχιλλέα τι ακριβώς εννοείς οταν λές μεγαλώνοντας.
Πρόκειται για έναν νεοσσό που μεγαλώνει; ή για ένα παλαιό πουλί, ετών;
Ποιό είναι το χρονικό διάστημα που έγιναν αυτές οι μεταβολές; Εχεις φωτογραφίες του πρίν και του μετά ;
 
Είναι πουλί 1 1/2 έτους και ενώ έχει φτέρωμα κίτρινο και σε κάποια σημεία στα φτερά και στο κεφάλι είναι σκούρο καφέ, τα καφέ πούπουλα μήνα με το μήνα και μέσα σε ένα εξάμηνο, άρχισαν να γίνονται ανοιχτό καφέ. Το ίδιο και με τα πόδια του, ενώ ήταν σκούρο καφέ με τον καιρό έγιναν ανοιχτό καφέ. Μου το χάρισαν πρίν 6 μήνες. Ρώτησα τα παιδιά που μου το χάρισαν αν του είχαν δώσει κάτι για το χρώμα και μου είπαν ''χρωστικές'' βιταμίνες. Μήπως είναι από αυτό; Από όταν το πήρα εγώ δεν του έχω δώσει τίποτα πέρα από μείγμα σπόρων, λαχανικά φρούτα και σπιτική αυγοτροφή. Υπάρχουν φωτογραφίες από όταν μου το χάρισαν στις παρουσιάσεις πουλιών με τίτλο: ''Αυτός είναι ο Σφαίρας''. Και πιο πρόσφατες στο Γενικά για καναρίνια με τίτλο: ''Καινούργια πούπουλα ή πρέπει να ανησυχώ;''
 
Πέσαμε μέσα στην διάρκεια της πτερόρροιας και δεν μπορεί να βγεί απόλυτα ασφαλές συμπέρασμα. Το πιθανότερο είναι οτι πρόκειται για την αλλαγή του πτερώματος και η διαφοροποίηση προέρχεται απο την αλλαγή της διατροφής και τη διαφορετική σχέση του πουλιού με τον ήλιο και τον γενικό φωτισμό του χώρου διαμονής. Η άλλη όψη είναι ο αποχρωματισμός. Αυτός έχει την βάση του σε συνδιασμό διάφορων αιτίων αλλά είναι αρκετά σπάνιος.
 
Έτσι ή αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Απουσία χρωστικής από τη διατροφή κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας επαναφέρει το πτηνό στα κανονικά του χρώματα...
 
Back
Top