Γενικά Γιατί να μην πάρεις παπαγάλο

Εγγραφή
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
2.409
Πόλη
Χαλάνδρι
Είπα να το πω "ο δεκάλογος για να μην πάρεις παπαγάλο" μετά μπορεί να μου έβγαινε... Επτάλογος και παει λέγοντας. Δεν είναι κάποιο σημαντικό θέμα, απλώς κάτι που ήθελα να "βγει" από μέσα μου, και μπορεί να έχω και λάθος σε πολλά πράγματα. Ήθελα να απαριθμήσω κάποιους λόγους για τους οποίους δεν θα έπρεπε κάποιος να πάρει παπαγάλο μιας και περισσεύουν οι λόγοι για να πάρεις :D
Μισοειρωνικός, μισοσκωπτικός, μισο νευριασμένος όπως και να έχει ο κατάλογος είναι ο εξής (φυσικά μπορεί να συμπληρωθεί/διορθωθεί απ' τον καθέναν μας)

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΠΑΠΑΓΑΛΟ;
  • Δεν ξερω αν θα εχω παντα χρονο να ασχολουμαι μαζί του τις ίδιες ώρες όπως τώρα
  • Δεν σκοπεύω να τον βγαζω απ' το κλουβί
  • Τον παίρνω για να ξεπεράσω δικά μου προβλήματα
  • Θέλω να μιλάει και να κάνει κόλπα για να τα δείχνω σε άλλους
  • Θέλω να κάνει ότι του λέω
  • Έχει κι ένας φίλος μου και ζήλεψα
  • Είναι διασκεδαστικοί και έχουν πλάκα
  • Θέλω να "δοκιμάσω" αν μπορώ να έχω έναν
  • Γιατί είναι "της μόδας"
 
. Γιατί όταν έρθουν τα προβλήματα (υγείας-ψυχολογικά-ορμονικά κτλ) δεν θα μου φτάνουν τα χρήματα για γιατρούς-φάρμακα
. Γιατί έχοντας ένα μικρό παιδί μέρα με την μέρα αυτό μεγαλώνει, ενώ ένας παπαγάλος ποτέ (και ζουν πολλά χρόνια)
. Γιατί πολλές φορές αυτά που μας γοητεύουν σε αυτούς, αυτά τα ίδια πράγματα καταλήγουν να γίνονται μεγάλος μπελάς δηλ η ευφυΐα τους και η εξάρτηση από εμάς (που τις περισσότερες φορές εμείς οι ίδιοι τους δημιουργούμε)

Ωραίο θέμα Διονύση!👍
 
θα συμφωνησω μαζι σας διονυση και σισσυ και πραγματικα με καλιψατε. Δυστηχως δεν ξερω πως να ανεβασω θεμα προς συζητηση, αν ηξερα το θεμα μου θα ηταν, ακαταλληλοι αναδωχει παπαγαλων. μπορει να ακουγετε τελειως ξινιλα, αλλα νομιζω θα ειχε ενδιαφερον.
 
Μιας και πήρα αφορμή από πρόσφατο θέμα του φόρουμ...

Γιατί δεν είναι μόνο ωραίες οι στιγμές, έχει και πολύ δύσκολες. Πικρές και για αρκετούς αβάσταχτες. Σκεφτείτε, σκεφτείτε πολύ καλά πριν πάρετε τις τύχες μιας ψυχής στα χέρια σας.
 
Γιατί θα πρέπει να προηγείται των θέλω μου... Θα ερχόμαστε πάντα δεύτεροι, εκτός κι αν βρίσκουμε πάντα λύσεις, στις υποχρεώσεις μας ή ''απαιτήσεις'' τους, πχ διακοπές... Μια κουβέντα είναι 😉
 
Back
Top