Διατροφή Γιατί οι καρδερίνες πετάνε την τροφή τους έξω από την ταίστρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης iliopant2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

iliopant2

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2012
Μηνύματα
1
Παρακαλούμε μην γράφετε με κεφαλαία γράμματα.
Γιατί οι καρδερίνες πετάνε πολλή τροφή έξω από την ταίστρα και αν διορθώνεται;
 
Συνήθως το κάνουν οι πιασμένες καρδερίνες γιατί ψάχνουν να βρουν μόνο λιπαρούς σπόρους.

Να αλλάζεις πολύ συχνά την τροφή στην ταίστρα γιατί θα χάσεις το πουλάκι.
 
Tι μείγμα τροφής τους βάζεις;... Τα πουλιά είναι πιασμένα;
 
Γιατι αυτες επιβαλλουν την διατροφη τους και οχι εσυ. 😉
Λίγο παλιό το θέμα αλλά μια και το "ξύπνησες" να ρωτήσω...
Πως την επιβάλουν;
Πως θα το καταλάβουμε;
Τι θα πρέπει να "διαβάσουμε και πως να αντιδράσουμε;
 
Λίγο παλιό το θέμα αλλά μια και το "ξύπνησες" να ρωτήσω...
Πως την επιβάλουν;
Πως θα το καταλάβουμε;

Τι θα πρέπει να "διαβάσουμε και πως να αντιδράσουμε;

Διαλεγουν και αν δεν βρουν αυτο που πρεπει δεν τρωνε, αν βρουν και φανε λιγοτερα απο οτι πρεπει θα εχουν προβληματα συμπεριφορας και υγειας,θελουν αυτο που πρεπει και οταν πρεπει, οχι παντα, τα αποτελεσματα της διατροφης τους φαινονται σε βαθος χρονουκαι ειναι απολυτα συνδεδεμενα με την συμπεριφορα τους.
Καπου και σωστα διαβασα οτι τρωνε περισοτερους απο 150 διαφορετικους σπορους, η ειδηση δεν ειναι αυτη, ειδηση θα ηταν ποτε και γιατι τρωνε τον εκαστοτε σπορο η βοτανο.
Καπου αλλου διαβασα οτι αρχιζει η αναπαραγωγη τους στην φυση αφου ωριμασουν τα (γαιδουραγκαθα) και σωστα, ειναι ενας σωστος δρομος σκεψης, γιατι ομως εχουν την αναγκη αυτη για αποτοξινωση,ισως γιατι τρωνε κατ αναγκην στην φυση τροφες που δεν επρεπε κλπ κλπ Στον εγκλωβισμο παιρνουν τα ιδια αντιδοτα; η μενουν στην αναζητηση
 
Το να συγκρίνουμε τη φύση με την αιχμαλωσία ας μου επιτραπει η εκφραση είναι δύο τελείως διαφορετικα πραγματα και κατέμε λάθος.
Στη φύση θα φάει 150 διαφορετικούς σπόρους γιατι ποτε δεν θα μπορει να βρει τον ένα νοστιμο και λιπαρο σπόρο που μπορει σε συνεχή ροή αλλα πάντα κάτι καινούργιο και διαφορετικο.
 
Το να συγκρίνουμε τη φύση με την αιχμαλωσία ας μου επιτραπει η εκφραση είναι δύο τελείως διαφορετικα πραγματα και κατέμε λάθος.
Δεν είναι θέμα απλής σύγκρισης. Είναι επιβεβλημένη προσπάθεια προσομοίωσης που προκύπτει από την σχολαστική παρατήρηση.
Διαφορετικά ποτέ δεν θα έχουμε υγιή πουλιά στα κλουβιά μας.
 
Η συγκριση της ποικιλιας των σπορων δεν ξερω αν μπορει να γινει παντως, αλλες ενεργειακες απαιτησεις στη φυση. Και γενικως ολη η μερα στη φυση δαπαναται στην ευρεση τροφης.Αν μια αγρια καρδερινα ηξερε ενα σημειο μ ενα μπωλακι κανναβουρι θα ταν εκει ολη μερα.

Αν θελαμε απολυτη προσομοιωση αυτη την εποχη τα πουλια θα πρεπε να τρωνε ημιωριμους και σκουληκια στο μεγαλυτερο ποσοστο. Κατι το οποιο δεν κανουμε.

Και οπως δεν κανουμε και με τα καναρινια που μετα απο τοσα χρονια στην εκτροφη εχουμε απλοποιησει το συττηρεσιο τους αναφεροντας σπανια το τι θα ετρωγαν τα εν λογω πτηνα στη φυση.
 
μετα απο τοσα χρονια στην εκτροφη
Μετά από αιώνες... ενώ στις καρδερίνες ελάχιστες δεκαετίες.
Στον εγκλωβισμο παιρνουν τα ιδια αντιδοτα; η μενουν στην αναζητηση
Είναι αδύνατο να περάσει η φύση στα κλουβιά, γιατί πολύ απλά τα κλουβιά δεν είναι φύση.
 
Αν μια αγρια καρδερινα ηξερε ενα σημειο μ ενα μπωλακι κανναβουρι θα ταν εκει ολη μερα.
Ναι βέβαια και θα γινόταν μια χοντροκαρδερίνα. Σκέψου τώρα μια καρδερίνα στο κλουβί με μηδενική κίνηση να την ταΐζεις συνεχώς κανναβούρι.
Και οπως δεν κανουμε και με τα καναρινια που μετα απο τοσα χρονια στην εκτροφη εχουμε απλοποιησει το συττηρεσιο τους αναφεροντας σπανια το τι θα ετρωγαν τα εν λογω πτηνα στη φυση.
Αυτό το απλοποιημένο σιτηρέσιο, ευθύνεται για πλείστες όσες αβιταμινώσεις στα πτηνά εκτροφής, με πρώτη και κύρια την έλλειψη βιταμίνης Α.
Όλη η προσπάθεια και η αναζήτηση εδώ μέσα, αυτά τα σημεία προσπαθεί να ανιχνεύσει. Δεν έχουμε πλήρεις τις απαντήσεις σε όλα αυτά δυστυχώς.
Όλοι ψάχνουμε.
 
Το να συγκρίνουμε τη φύση με την αιχμαλωσία ας μου επιτραπει η εκφραση είναι δύο τελείως διαφορετικα πραγματα και κατέμε λάθος.
Στη φύση θα φάει 150 διαφορετικούς σπόρους γιατι ποτε δεν θα μπορει να βρει τον ένα νοστιμο και λιπαρο σπόρο που μπορει σε συνεχή ροή αλλα πάντα κάτι καινούργιο και διαφορετικο.

Στο αρθο μου χρησιμοποιω 4 φορες την λεξη πρεπει, καμια τις λεξεις νοστιμο η λιπαρο, αν ως ετσι το σκεφτεις θα κατανοησεις πιο ευκολα το τι καθοριζει η φυση πρωτογεννος για να ταισει το πλασμα της, καρδερινα.:)
 
Μετά από αιώνες... ενώ στις καρδερίνες ελάχιστες δεκαετίες.

Είναι αδύνατο να περάσει η φύση στα κλουβιά, γιατί πολύ απλά τα κλουβιά δεν είναι φύση.

Σωστα, η προσεγγιση ομως ειναι εφικτηκαι κρινεται εξ αποτελεσματος.
 
Στο αρθο μου χρησιμοποιω 4 φορες την λεξη πρεπει, καμια τις λεξεις νοστιμο η λιπαρο, αν ως ετσι το σκεφτεις θα κατανοησεις πιο ευκολα το τι καθοριζει η φυση πρωτογεννος για να ταισει το πλασμα της, καρδερινα.:)

Δεν εχω διαβασει το άρθρο απλώς απαντώ στη συζήτηση που γίνεται εδώ.

Ναι βέβαια και θα γινόταν μια χοντροκαρδερίνα. Σκέψου τώρα μια καρδερίνα στο κλουβί με μηδενική κίνηση να την ταΐζεις συνεχώς κανναβούρι.

Φυσικα και μπορώ να φανταστω πόσο επιζήμιο θα ήταν, ετσι κι αλλιώς μέχρι πριν 10-15 χρόνια πολλοί ζούσαν τις καρδερίνες τους αποκλειστικά και μόνο με κανναβούρι λόγω έλλειψης ενημέρωσης.

Έκανα λόγο περισσότερο για την αναφορά των 150 διαφορετικών σπόρων που βρίσκει η καρδερίνα στη φύση και που και να το πετυχαίναμε στο κλουβι δεν ξέρω τι κέρδος θα είχε, καθώς υπάρχουν διαφορετικές ενεργειακές απαιτήσεις στις δυο αυτες περιπτώσεις.

Όλη η προσπάθεια και η αναζήτηση εδώ μέσα, αυτά τα σημεία προσπαθεί να ανιχνεύσει. Δεν έχουμε πλήρεις τις απαντήσεις σε όλα αυτά δυστυχώς.
Όλοι ψάχνουμε.

Ακριβώς αυτο. Γι αυτό γίνεται και η συζήτηση αυτή άλλωστε :D
 
Δεν εχω διαβασει το άρθρο απλώς απαντώ στη συζήτηση που γίνεται εδώ.
Νομίζω ότι ο Νίκος λέγοντας άρθρο αναφέρεται σε προηγούμενο μήνυμα του.
 
Βασικά όταν η προσπάθεια προσομοίωσης της φύσης συνδυάζεται με γνώση αλλά και με μέτρο, μπορεί να φέρει εξαιρετικά αποτελέσματα. Αντίθετα, η ημιμάθεια και η έλλειψη μέτρου μόνο μπελάδες φέρνει.

Απ'όσα έχω δει και συζητήσει με φίλους (διότι θα ασχοληθώ κι εγώ με τα ιθαγενή μέσα στην επόμενη διετία), ισορροπία στην εκτροφή τους βρήκαν όταν σταμάτησαν να διυλίζουν τον κώνωπα και να προσπαθούν να μάθουν μυστικά (και καλά) και περιορίστηκαν στα βασικά και απλά χωρίς φυσικά να στερούν κάτι ζωτικής σημασίας.

Τέλος, αν και σε κάποιους φανεί υπερβολικό θα το πω γιατί το είδα, ότι μια χαρά αναπαράγονται και ταΐζουν καρδερίνες σε 60αρες ζευγαρώστρες και ακολουθώντας πρόγραμμα διατροφής παρόμοιο με των καναρινιών, με τη διαφορά ότι δίνεις μείγμα για καρδερίνες και αυγοτροφή για καρδερίνες.

Γενικά καλό είναι πρώτα να ξεκινάμε από τα απλά και αν δε δούμε αποτέλεσμα τότε να ψάχνουμε νέους τρόπους.
 
Γενικά καλό είναι πρώτα να ξεκινάμε από τα απλά και αν δε δούμε αποτέλεσμα τότε να ψάχνουμε νέους τρόπους.
Το απλό και το "ψαγμένο" είναι διαφορετικό για τον καθένα μας.
Υπάρχουν νεαρά άτομα που από "χόρτα" γνωρίζουν μόνο το μαρούλι. Και είναι πολλά δυστυχώς στην εποχή μας. Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεται πληροφόρηση και εξηγήσεις-διευκρινίσεις περί των αρωματικών βοτάνων και των πραγματικών χόρτων, λαχανικών κτλ. και σίγουρα ο νεαρός αυτός θα σκέφτεται πως πρόκειτα για κάτι περίπλοκο βάσει των γνώσεων και των διατροφικών του συνηθειών.
Γι' αυτό αναμασούμε τα ίδια και τα ίδια για να εμπεδωθούν. Στο κάτω-κάτω αυτή η γνώση είναι πολύτιμη και για την ατομική μας υγεία.
Η προσομοίωση των φυσικών παραμέτρων δεν είναι δα και τόσο δαιδαλώδης.
Εδώ όσοι ασχολούνται με ενυδρεία προσομοιώνουν τα νερά των λιμνών ως προς τις παραμέτρους και τις θερμοκρασίες.
Όταν έχεις ένα ζώο, πρέπει να ζει -για να ζει- εξυπηρετώντας τις οργανικές του ανάγκες, που είναι διαφορετικές από είδος σε είδος.
Τώρα ότι κάποτε, ανά περιόδους ίσως, όλοι περνάμε από "μανίες" είναι αλήθεια. Αλλά γι' αυτό είμαστε πολλοί για να προσγειώνει ο ένας τον άλλον 🙂
 
Τέλος, αν και σε κάποιους φανεί υπερβολικό θα το πω γιατί το είδα, ότι μια χαρά αναπαράγονται και ταΐζουν καρδερίνες σε 60αρες ζευγαρώστρες και ακολουθώντας πρόγραμμα διατροφής παρόμοιο με των καναρινιών, με τη διαφορά ότι δίνεις μείγμα για καρδερίνες και αυγοτροφή για καρδερίνες.
Περιμένω με αγωνία να δω αν θα έχεις την ίδια γνώμη μετά την έναρξη ενασχόλησης με αυτά τα πουλιά...
 
Περιμένω με αγωνία να δω αν θα έχεις την ίδια γνώμη μετά την έναρξη ενασχόλησης με αυτά τα πουλιά...

Μα δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη γνώμη ακόμα. Απλά ανέφερα πως έχω δει με τα μάτια μου πετυχημένες εκτροφές και με τον τρόπο που περιέγραψα. Σαφώς και μπορεί κάποιος να αποτύχει ακολουθώντας αυτή τη μέθοδο.

Απλά αποφάσισα να ξεκινήσω με αυτό τον απλό τρόπο και με πουλιά που έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει από τους γονείς τους έτσι ακριβώς. Αν δεν τα καταφέρω σαφώς και θα δοκιμάσω διαφορετικά πράγματα.
 
Πάντως οι καρδερίνες ζευγαρουν σε 60αρα απλά είναι λιγο πιο δύσκολο! Όπως και ότι πριν μερικά χρόνια με κελαιδινη ταιζαμε τις καρδερίνες και πήγαιναν σε αναπαραγωγή χωρίς προβλήματα. Και εχω και φίλους που το συνεχίζουν ακόμα!
 
Back
Top