Αναπαραγωγή Γιατί ο αρσενικός κλωσά μαζί με τη θηλυκή;

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Σήμερα διαπίστωσα ότι σε ένα απ' τα ζευγάρια μου, όταν η θηλυκή θα σηκωθεί για φαγητό τότε ο αρσενικός θα κάτσει στη θέση της να κλωσά τα αυγά! Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω κλωσάνε απο κοινού (!) τα αυγά. Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό;
 
Σήμερα διαπίστωσα ότι σε ένα απ' τα ζευγάρια μου, όταν η θηλυκή θα σηκωθεί για φαγητό τότε ο αρσενικός θα κάτσει στη θέση της να κλωσά τα αυγά! Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω κλωσάνε απο κοινού (!) τα αυγά. Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό;
Πολλές φορές ακόμη και τα αρσενικά μπαίνουν στη διαδικασία να κάτσουν ακόμη και μόνα τους στην "ζεστασιά" της φωλιάς.
Είναι επίσης συνηθισμένο κάποια από αυτά να βρίσκονται μέσα στη φωλιά για μεγάλα χρονικά διαστήματα.. ακόμη και ώρες.
Αν μπορούσα να ανεβάσω εικόνες θα βλέπατε ένα ζευγάρι που συνεχώς συνυπήρχαν μέσα στη φωλιά και μάλιστα αρμονικά.
Η συντροφικότητα στα καναρίνια δεν είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη... αλλά κάποια πουλιά για λόγους που κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει, ακολουθούν παρόμοια τακτική, πιστοποιόντας κατά τη γνώμη μου τις καλές γονικές διαθέσεις τους.
Σπάνια τέτοια πουλιά παρουσιάζουν εκτροφικές αδυναμίες και ακόμη σπανιότερα δείγματα "κακής" συμπεριφοράς.
Συνήθως είναι εξαιρετικοί "πατέρες" ακόμη και στα μεγάλα (24+ ημερών) πουλιά.
Όμως να μη γελαστούμε και υποθέσουμε πως κλωσούν τα αυγά... Δεν έχουν τη δυνατότητα ούτε να τα γυρίσουν... Πόσο δε μάλλον να ανεβάσουν θερμοκρασίες επώασης.
Περισσότερο με χουζούρι στη ζέστη θα το έλεγα ... Παρά οτιδήποτε άλλο.
 
Όταν είχα καναρίνια (κοινά) ένα από τα αρσενικά μου έμπαινε στην φωλιά μαζί με το θηλυκό και κλώσαγε δίπλα του ένα μόνο από τα αυγά!
 
Δεν πιστεύω ότι κλώσαγε το ίδιο αυγό κάθε φορά, ούτε ήταν διαρκώς μέσα στην φωλιά, αλλά πολύ συχνά τον έβλεπες σε μια ακρούλα με ένα αυγό. Είχε πολύ πλάκα! Συνεπώς δεν νομίζω να επηρέαζε κάπως το αποτέλεσμα της επώασης.
 
Παιδιά εμένα όσοι αρσενικοί είχα πολύ χαραμοφάηδες.. Ποτέ δεν έχουν κλωσήσει... Μα τι ρατσισμός είναι αυτός!?!; 😎
Ισως δεν ειναι τοσο βαριεστημενοι σαν του κ. Γιαννη για να χωνονται στη ζεστασια!
 
Back
Top