Αναπαραγωγή Γιατί ο 20 ημερών νεοσσός έχει στραβό λαιμό;

nikoschios

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
5
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέο μέλος και ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί κοντεύω να τρελαθώ! Γέννησε η κανάρα μου 4 αυγά και κάναμε 4 ωραιότατα καναρινάκια. Όλα πηγαίνουν μια χαρά και σήμερα το πρωί είδα το προτελευταίο σε ηλικία να έχει στραβώσει το λαιμό του και να μην το ταίζει η μαμά του! Τι γνώμη έχετε γι αυτό; Ευχαριστώ!
 
Πόσο ημερών είναι το καναρινάκι; Ξαφνικά στράβωσε ο λαιμός του; Ο μπαμπάς είναι μέσα στο κλουβί; Μήπως είναι επιθετικός απέναντι στα μικρά ή μήπως τα μικρά μαλώνουν μεταξύ τους;

Μια φώτο θα βοηθούσε πολύ να καταλάβουμε τι εννοείς!
 
το μικρο ειναι 20 ημερον και απο την μια ημερα στην αλλη σημερα το πρωη δηλ ηταν οποσ στη φοτογραφια
Ειναι ολλα μαζι μικρα και γονισ στο κλουβι αλλα δεν εχουν διξι επιθετικη συμπεριφορα

IMG_20140621_204835 gffffgfgfg.webp
 
Προσπάθησε να το ταίσεις εσύ.. Δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό! Κάτι γενετικό; Δε θα εμφανιζόταν ξαφνικά στις 20 μέρες.. ☹
Δεν μπορεί να τον σηκώσει τον λαιμό του καθόλου;
 
οταν πιανο το λεμο του τον νιοθο και εχει δυναμη λεσ και κατι του κραταη το λεμο σε αυτη τη σταση με την διαφορα οτι τον κουναει σε ολεσ τισ κατευθινσεισ δεν καταλαβενο τη μπορει να εχει γινει και σασ λεω εχθεσ το βραδι ηταν οκ και το πρωη ηταν εξω απο την φολια και σε αυτην την κατασταση προσπαθουμε να το ταισουμε και ευτιχοσ τρωει
 
οχι κανενα ενδεχομενο

το περιεργο τησ ιστοριασ ειναι οτι εχθεσ ηταν αστερι και το πρωι εγινε αυτο που βλεπετε
 
Δλδ χθες μια χαρά ζητούσε φαγητό και έτρωγε;

Τσιμπάει καθόλου μόνο του; Οι κουτσουλιές του πως είναι; Προσπάθησε να το ταίσεις εσύ!
 
εχθεσ ετρογε κανονικα απο την μανα του, και τωρα ζιταει αλλα δεν του δινι κανενασ γονιοσ το εχουμε ταισει και ευτιχοσ τρωει
 
Ανάλαβε το εσύ τώρα... Αν μπορείς να το έχεις ξεχωριστά σε δικό του κλουβάκι γιατί αυτό που έχει δε ξέρεις κατά πόσο είναι κολλητικό ή όχι και να του δίνεις κρέμα για νεοσσούς όποτε σου ζητάει φαγητό.. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο! Μήπως ήταν στη φωλιά μαζί με τα αδέλφια και με το ποδοπάτημα έγινε κάτι τέτοιο; ☹ Επίσης πως ακριβώς το ταίζεις αφού κοιτάει προς τα κάτω;
 
Νίκο δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά να ξέρης ότι στην φύση δεν θα ζούσε (δυστυχώς). Και με το χέρι να το ταΐσεις, αυτή είναι δική μου εκτίμηση και από προσωπική εμπειρία που είχα με τερτίπια που κάνει η φύση
 
εγω να πω κατι κι ας ειναι βλακεια... Προς τα πισω τον κανεις τον λαιμο; Αν δεν παει προς τα πισω μηπως ειναι κατι σαν την δικη μας μηνιγγιτιδα; Παντως αν τα πουλια εχουν κι αυτα μηνιγγιτιδα απομακρυνε τα μην κολλησουν το βακτηριο και τα υπολοιπα...
κι αφου σας εκανα να γελασετε σας καλημεριζω! 😛
 
Η ψευδοπανωλη νομίζω σε άλλα πτηνά παραλυει το λαιμό. Επίσης δεν μπορούν και να περπατήσουν
 
Back
Top