Γενικά Γιατί πέθανε ξαφνικά 19 ημερών καναρίνι;

padelisnanos

PB Member
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
73
Πόλη
Περιστέρι
Καλημέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη! Ρε παιδιά ξέρει κανένας τι μπορεί να πήγε στραβά; Πρώτη γέννα το καναρινακι 19 ημερών είχε βγάλει πούπουλα κανονικά. Χθες που τα καθάρισα ήταν ορεξάτο όπως όλες τις μέρες δραστήριο με καθαρή μάτια. Σμρ πέθανε..
 
Χρόνια πολλά, αν θες πες μάς περισσότερα στοιχεία δλδ τι ενέργειες έχεις κάνει σε αυτές τις 19 μέρες το είχες με τους γονείς; Έβαλες δεύτερη φωλιά; Συμπεριφορά γενικά της καναροοικογενειας; από διατροφή δεν πιστεύω Αφού έφτασε 19 ημερών !
Τέλος κάνεις δεν μπορεί να σου πει 100 % το τι φταίει μόνο κατά προσέγγιση εμπειρικά! Μην ξεχνάς ότι έχουμε μα κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς που βγάζουν πολλές φορές τους κανόνες εκτός!
 
αν θες πες μάς περισσότερα στοιχεία δλδ τι ενέργειες έχεις κάνει σε αυτές τις 19 μέρες το είχες με τους γονείς;

Λοιπόν αρχικά κάναμε 5 αυγά (καναρα περσινή 1η γεννα). Από αυτά ένα γόνιμο. Επειδή λείπω ώρες λογο δουλειάς έβαλα το χώρισμα μόλις έσκασε το μικρό μη γνωρίζοντας τη συμπεριφορά του αρσενικού. Καθημερινά καινούριο βραστό αυγό στη θυληκια συν πράσινο μήλο εναλλάξ με μαρούλι και μπρόκολο. Τέλος πάντα μέσα πολύ καλή αυγοτροφη. Όλα πήγαιναν καλά όλες αυτές τις μέρες. Τα μόνα που παρατήρησα είναι ότι χθες που ήμουν σπίτι στο χώρισμα ταιζοταν το αρσενικό με το θυληκο αλλά αργότερα πάλι κλοσαγε δεν το άφησε δλδ. Οπτικά πάντα. Δική μου υπόθεση μήπως από τον αέρα το ψυχρό που έβαλε χθες κρύωσε δεν ξέρω τι να πω. Πάντως κάθε Σάββατο τα καθαρίζω ήταν ζωηρό με καθαρή ματιά.. Σμρ το πρωί είχε κάτω το κεφάλι κ κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά Ε πριν μισή ώρα τσέκαρα και ήταν ψωφιο. Πολύ στεναχωρήθηκα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το μονο σίγουρο!


Αυτό γιατί το λες τα πουλιά είναι έξω ή μέσα! Τα χτυπάει ρεύμα;
Τα έχω έξω αλλά έχω κάνει κλούβα με πλεξιγκλας στο πλάι και πίσω κόντρα πλακέ μπροστά τελάρο με ψηλή σιτα. Ρεύμα αέρα δεν τα βαράει άμεσα συν ότι στο μπαλκόνι είναι πλαινες και μπροστινή τέντα πάντα κάτω δλδ έτσι κ αλλιώς δεν φυσάει απλά με τον αέρα χθες καπακι μετά τη μπόρα είχε πέσει η θερμοκρασία.
 
Δεν πιστεύω ότι είναι αυτό και από το στιγμή που ο αρσενικός τάιζε από τα κάγκελα το μικρό; βασικά δεν χωρίζουμε τον αρσενικό μόνο του!
Όχι μάλλον εγώ σε μπέρδεψα το μικρό δεν είχε βγει από τη φωλιά του στα κάγκελα ταιζοταν η θυληκια με τον αρσενικό κ υπέθεσα μήπως δεν ασχολείται με το μικρό πλέον αλλά έπειτα την είδα να το κλοσα πάλι κανονικά

Έπρεπε να έχει βγει από τη φωλιά το μικρό; Στις πόσες μέρες βγαίνει από τη φωλιά ένα μικρό συνήθως
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κοίτα δεν μπορώ να πούμε τίποτα με σιγουριά αλλά την επόμενη φορά μην χωρίσεις τον αρσενικό τουλάχιστον μέχρι να βγει το μικρό από τη φωλιά όσο για τις 19 μέρες είσαι σίγουρος;
 
Κοίτα δεν μπορώ να πούμε τίποτα με σιγουριά αλλά την επόμενη φορά μην χωρίσεις τον αρσενικό τουλάχιστον μέχρι να βγει το μικρό από τη φωλιά όσο για τις 19 μέρες είσαι σίγουρος;
Ναι ναι είμαι γτ κρατάω Ημερολόγιο
 
Επειδή λείπω ώρες λογο δουλειάς έβαλα το χώρισμα μόλις έσκασε το μικρό μη γνωρίζοντας τη συμπεριφορά του αρσενικού.
Για μένα αυτή ίσως είναι και η πιθανή αιτία του θανάτου του μικρού...
Γιατί όπως γράφεις το θηλυκό κλώσαγε... άρα δεν πάει όπως πρέπει.
Τα μόνα που παρατήρησα είναι ότι χθες που ήμουν σπίτι στο χώρισμα ταιζοταν το αρσενικό με το θυληκο αλλά αργότερα πάλι κλοσαγε δεν το άφησε δλδ.
Οπτικά πάντα. Δική μου υπόθεση μήπως από τον αέρα το ψυχρό που έβαλε χθες κρύωσε δεν ξέρω τι να πω
Δεκαεννιά ημερών πουλάκι έχει ντυθεί καλά.. και το κρύο του Απριλίου δεν το επηρεάζει...
πάντως κάθε Σάββατο τα καθαρίζω ήταν ζωηρό με καθαρή ματιά
Το ζωηρό σε αυτές τις ηλικίες σημαίνει και πεινασμένο..
Τα καλά ταϊσμένα πουλάκια είναι συνήθως ελαφρώς ληθαργικά
ο αρσενικός τάιζε από τα κάγκελα το μικρό;
Σχεδόν απίθανο...
Τον χώρισε και δεν του επέτρεψε να συμμετέχει στο παιχνίδι του μεγαλώματος των μικρών.
Η κανάρα πάλι.. μη αναγνωρίζοντας το "διαχωριστικό" ήταν "σίγουρη" πως ο πατέρας ταΐζει.
Αν η φωλιά είχε 3-4 μικρά θα είχαμε σταδιακά θάνατο των μικρών... και θα ψάχναμε τις αιτίες.
 
Όπως έγραψαν όλοι παραπάνω το λάθος ήταν ο διαχωρισμός της οικογένειας, ο πατέρας όσο περνάνε οι μέρες αναλαμβάνει πιο ενεργό ρόλο στο τάισμα των νεοσσών, μερικοί μάλιστα αρχίζουν να ταΐζουν από τις πρώτες μέρες, και όταν οι νεοσσοί φτάσουν 15 ημερών σχεδόν αποκλειστικά ταΐζονται από το αρσενικό και πολύ λιγότερο από το θηλυκό.
Σε αυτή την χρονική στιγμή αν δεις κυνηγητά και μάδημα των νεοσσών πρέπει να βάλεις 2η φωλιά και νήμα για να αποφύγεις το μάδημα των φτερών των μικρών.
 
misalouris τα χώρισα πρώτη μέρα διότι λείπω όλη μέρα κ δεν ηξερα πωσ θα φερθει ο πατέρας δεν είπα ότι ο αρσενικός τάιζε από τα κάγκελα το μικρο, είπα σαν παρατήρηση προχθές που ήμουν σπίτι λογο ημερας κ είχα χρόνο να παρατηρώ ότι η μάνα με τον αρσενικό ταιζοταν από το χώρισμα (Σαν αιτία ότι μπας και το παράτησε; Αλλά μετά καπακι είδα ότι συνέχισε να κλοσσαει). Είχε μαλλιασει έχεις δίκιο αλλά το προηγούμενο βράδυ πρόσεξα να είναι φουσκωμένο κ είχε αέρα έπειτα από μεσημεριανή μπόρα λέω μήπως κρυωσε. Τέλος πιστεύω όπως είπε παραπάνω ο πρώτος φίλος ότι 19 μέρες και να πέθανε μετά δεν φαίνεται θέμα φαγητού θέλω να πω θα χε πεθάνει νωρίτερα αν δεν τάιζε η καναρα
 
Τέλος πιστεύω όπως είπε παραπάνω ο πρώτος φίλος ότι 19 μέρες και να πέθανε μετά δεν φαίνεται θέμα φαγητού θέλω να πω θα χε πεθάνει νωρίτερα αν δεν τάιζε η καναρα
Ούτε ο θάνατος από ασιτία είναι ακαριαίος.. Ούτε η κανάρα σταμάτησε το τάισμα απότομα.
Από τη στιγμή που ξεκίνησε νέα φωλιά... η απουσία της από τη σίτιση των μικρών είναι κοντά στο απόλυτο.
Αν είχες σε άλλο κλουβί τον αρσενικό και θα έπρεπε η κανάρα "μόνη" της να μεγαλώσει τα μικρά της να είσαι 99,9% σίγουρος πως η γέννα των νέων αυγών δεν θα γινόταν πριν την ανεξαρτητοποίησή τους.
Δηλαδή η παρουσία του αρσενικού στον ίδιο χώρο "μπέρδεψε" την κανάρα και οδηγήθηκε σε νέα φωλιά με τραγικά για το μικρό αποτελέσματα...
Κι αυτά που σου γράφω δεν είναι στο επίπεδο του "νομίζω" ή "πιστεύω" αλλά ρεαλιστικά στο σχεδόν "{απόλυτα βέβαιος"...
 
παντως παιδια καπου εγραψε το παιδι οτι καθημερινα εβαζε πρασινο μηλο με μαρουλι, μηπως φταιει και αυτο; Εδω μεσα καποιος μου ειχε πει οτι αποφευγει πρασιναδα και φρουτα σε μικρα.
 
Από τη στιγμή που ξεκίνησε νέα φωλιά... η απουσία της από τη σίτιση των μικρών είναι κοντά στο απόλυτο.
Γιάννη Εγώ κατάλαβα ότι το θηλυκό δεν είχε άλλη φωλιά ούτε καν νέα αυγά !

ταιζοταν το αρσενικό με το θυληκο αλλά αργότερα πάλι κλοσαγε δεν το άφησε δλδ.

αλλά έπειτα την είδα να το κλοσα πάλι κανονικά
 
Γιάννη Εγώ κατάλαβα ότι το θηλυκό δεν είχε άλλη φωλιά ούτε καν νέα αυγά
Αν τελικά Σταμάτη ισχύει αυτό.. Τότε το λάθος στην ανάγνωση των κειμένων είναι δικό μου... Εγώ κατάλαβα πως ξεκίνησε νέα διαδικασία... αυτό το κλωσά που έγραψε εμένα σε αυγά με παραπέμπει.
 
Πολλα τα πιθανα σεναρια και πολλες οι πιθανες αιτιες... μπορω να πω πως ολοι οι λογοι μου στεκουν λογικοι να οδηγησαν το μικρο σε θανατο... Και το λαθος χωρισμα των γονιων και η λαθος διατροφη...

Εμενα ομως το μυαλο μου πηγε και αλλου..
έχω κάνει κλούβα με πλεξιγκλας στο πλάι και πίσω κόντρα πλακέ μπροστά τελάρο με ψηλή σιτα.
Μηπως ολο το κλουβι το βαρουσε ο ηλιος και ετσι εγινε ενα θερμοκηπιο και το μωρο δεν αντεξε;
 
μπορω να πω πως ολοι οι λογοι μου στεκουν λογικοι να οδηγησαν το μικρο σε θανατο... Και το λαθος χωρισμα των γονιων και η λαθος διατροφη...
Ούτε ο θάνατος από ασιτία είναι ακαριαίος.. Ούτε η κανάρα σταμάτησε το τάισμα απότομα.
Από τη στιγμή που ξεκίνησε νέα φωλιά... η απουσία της από τη σίτιση των μικρών είναι κοντά στο απόλυτο.
Καλημέρα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Πάντως δεν έκανε πουθενά νέα φωλιά. Ένα πουλάκι ήταν μόνο τα άλλα αβγά ήταν τζουφια. Εγώ νομίζω πως αυτή η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας έκανε τη διαφορά το μεσημέρι είχε ρίξει καρέκλες και μετά φυσούσε αδιάκοπα ένταξη είναι προστατευμένη η φωλιά και δεν την βαράει ο ήλιος καθόλου αλλά εκείνο το απόγευμα ούτε κ να σταθώ με το κοντομάνικο δεν μπορούσα όπως άλλες μέρες... Ε συνδυασμό ότι μέσα στη φωλιά έβλεπες ότι κλωσουσε με δυσκολία χώρου γτ είχε μεγαλώσει πολύ το μικρό λέω μήπως κρυωσε. Το επόμενο πρωί που πέθανε λίγες ώρες πριν το είδα όπως έκανα κάθε μέρα και είχε χωμένο μέσα στη φωλιά το κεφάλι του πρώτη φορά συνέβαινε και μόνο από την καρδιά καταλάβαινες ότι ζουσε αλλά είδα ότι κάτι δεν πάει καλά. Ε μετά από 2 ώρες πέθανε και σας έγραψα.

Εμενα ομως το μυαλο μου πηγε και αλλου..

Μηπως ολο το κλουβι το βαρουσε ο ηλιος και ετσι εγινε ενα θερμοκηπιο και το μωρο δεν αντεξε;

Όχι Όχι Καμία στιγμή της μέρας δεν βαράει ο ήλιος

Εδω μεσα καποιος μου ειχε πει οτι αποφευγει πρασιναδα και φρουτα σε μικρα.
Πρασιναδα δεν έβαζα στη θηλυκια μόνο στα αλλά πουλιά που έχω... σε εκείνη από τον καιρό που έσκασε το πουλί μόνο αυγό βραστό συνέχιζα να βάζω

Πάντως σμρ κάναμε νέο αυγό με νέα φωλιά. Αφότου πέθανε το πουλάκι καθάρισα τη φωλιά κ με νέο νήμα την έβαλα κ σμρ κάναμε πρώτο αυγο.. Αυτή τη φορά θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κ δεν θα τα χωρίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top