Αναπαραγωγή Γιατί παράτησε τ' αυγά η κανάρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfurie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Καλησπέρα παιδιά. Μετά απο αρκετά καλή προετοιμασία (διατροφής, κπομόνωσης, διαχωριστικό κτλ) μία έμπειρη κανάρα(αυτό είπε ο πρώην ιδιοκτήτης και θείος) καινούργια στο κοπάδι όμως παράτησε τη φωλιά μετα το τέταρτο αυγό. Πάνε τώρα πέντε μέρες που οποτε τι βλεπω (μια φορα τη μερα) δεν κάθεται και αύριο λεω να βάλω φακό. Κάποτε τη βλέπω να κρατάει υλικό φωλιας.
Μπορώ να έχω κάποιες ιδέες για το τι συμβαίνει;
 
αύριο λεω να βάλω φακό.
Και να βάλεις φακό άσπορα θα τα δεις. Δεν έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη των εμβρύων μέσα στα αυγά αφού η κανάρα δεν έχει ξεκινήσει την κανονική επώαση.

τη βλέπω να κρατάει υλικό φωλιας.
Μπορώ να έχω κάποιες ιδέες για το τι συμβαίνει;
Μάλλον έκανε έναν κύκλο ωοτοκίας και πάει για δεύτερο. Μήπως έγινε κάτι και στρεσαρίστηκε; Το κλουβί το έχεις σε σταθερό σημείο; Με τον αρσενικό πως τα πάνε;
 
Και να βάλεις φακό άσπορα θα τα δεις. Δεν έχει ξεκινήσει η ανάπτυξη των εμβρύων μέσα στα αυγά αφού η κανάρα δεν έχει ξεκινήσει την κανονική επώαση.

Μπορεί να χαθεί η γέννα, αλλά ακόμα και στην περίπτωση αυτή, υπάρχει τρόπος να έχουμε απάντηση για το ένσπορο ή μη των αυγών.
-Ανοίγουμε πολύ προσεκτικά το αυγό απο τον αεροθάλαμο και αδειάζουμε το περιεχόμενο σ' ένα πιατάκι του καφέ, προσέχοντας να μη σπάσει ο κρόκος. Παρατηρούμε προσεκτικά τον κρόκο, απ' όλες τις πλευρές. Αν υπάρχει σπόρος, σε κάποιο σημείο του θα υπάρχει μια ΛΕΥΚΗ κουκίδα πολύ χαρακτηριστική.
 
Το κλουβί το έχεις σε σταθερό σημείο; Με τον αρσενικό πως τα πάνε;
Το κλουβί είναι σταθερό εδώ και καιρό. Ο αρσενικός ειναι κυριος μπορώ να πω. Το ' χει ρίξει στο τραγούδι. Το βιολί του.
 
Άρα νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι την έκανε να προχωρήσει μάλλον στο καπάκι σε 2η ωοτοκία. Εσύ φρόντισε το ασβέστιο που χρειάζεται και όλα θα πάνε καλά! Κάποια στιγμή το ένστικτό της θα την βιδώσει στη φωλιά! Που θα πάει; 😛
 
Μπορεί να χαθεί η γέννα, αλλά ακόμα και στην περίπτωση αυτή, υπάρχει τρόπος να έχουμε απάντηση για το ένσπορο ή μη των αυγών.
-Ανοίγουμε πολύ προσεκτικά το αυγό απο τον αεροθάλαμο και αδειάζουμε το περιεχόμενο σ' ένα πιατάκι του καφέ, προσέχοντας να μη σπάσει ο κρόκος. Παρατηρούμε προσεκτικά τον κρόκο, απ' όλες τις πλευρές. Αν υπάρχει σπόρος, σε κάποιο σημείο του θα υπάρχει μια ΛΕΥΚΗ κουκίδα πολύ χαρακτηριστική.

Αυτο να το κάνω από τώρα;
Ή να περιμένω;
Τι να πω ρε παιδιά. Πάντως στις 7:00 το πρωί όταν την είδα ήταν στρογγυλοκαθησμενη κανονικά. Τώρα έχει βγει στην αλανα ξανα. Παράξενο πουλι είναι...
 
Επειδή όσο κι αν προσπαθήσουμε, την πραγματική αιτία αυτής της συμπεριφοράς ενός ζωντανού οργανισμού δεν θα μπορέσουμε την να εξηγήσουμε, θα πω τι θα έκανα εγώ... κι αναλόγως ας πράξει κι ο ενδιαφερόμενος ή οι μελλοντικοί αναγνώστες.
Εγώ λοιπόν δεν θα έκανα τίποτα.. Θα άφηνα το πουλί να ολοκληρώσει όλα αυτά που είναι να κάνει.
Μια μόνο ερώτηση για να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα...
Του έδωσες @Nikfurie κάποιο σκεύασμα που του ανεβάζει την αναπαραγωγική προδιάθεση;
 
Μην το ζαλίζεις με εφόδους -ελέγχους το πουλάκι. Άφησε να περάσουν οι μέρες και φρόντισε μόνο για τα απαραίτητα που χρειάζεται η αναπαραγωγή.
 
Του έδωσες @Nikfurie κάποιο σκεύασμα που του ανεβάζει την αναπαραγωγική προδιάθεση;
Κάτι ειδικό όχι. Αλλά απο αρχές Φεβρουαρίου ξεκίνησα διατροφή για αναπαραγωγή: αυγοτροφη, σπόρους, λαχανικά, σουπιοκοκαλο.
Νομίζω έχετε δίκιο. Θα το αφήσω και ότι βγει. 😉
Αλλα αν έχετε κατι να προτείνετε, πολύ ευχαρίστως να λεχθεί..
Ευχαριστώ πάντως.👍
 
Για ελεγξε την φωλια κατω απο το νημα και γενικα το κλουβι για ψειρα...
 
Συνήθως όταν η κανάρα σηκώνεται από τη φωλιά εξ αιτίας της ψείρας... Το κάνει όταν είναι τόσες πολλές που την "πάνε βόλτα".
Διαφορετικά το ένστικτο την κρατά βιδωμένη στη θέση της.
 
Το ξερω δεν ειναι ομως ολα τα πουλια τα ιδια...
 
Επανέρχομαι στο θέμα παιδιά.
Η κανάρα προχώρησε σε δεύτερη γέννα γιατί μάλλον δεν ήταν έτοιμη.
Τα πρώτα αυγά ήταν άσπορα ενώ τα δεύτερα μετά απο ωοσκόπιση φαίνονται να σφίξουν απο ζωή. Ίδωμεν.😛.
Το πρόβλημα ειναι οτι άργησα να το καταλάβω και έχασα το μέτρημα.
 
Το πρόβλημα ειναι οτι άργησα να το καταλάβω και έχασα το μέτρημα.
Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό ίσως είναι καλύτερα... μέτρα από σήμερα.
Καλά αποτελέσματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top