Αναπαραγωγή Γιατί πεθαίνουν οι νεοσσοί κατά την επώαση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημέρα σας,

Φέτος έχω παρατηρήσει στα ζευγάρια μου πως πεθαίνουν οι νεοσσοί κατά την επώαση..Από τι μπορεί να γίνεται αυτό?
Έχω βάλει 4 ζευγάρια..
3 ζευγάρια γκλόστερ στα οποία στο ένα ζευγάρι είχα 2 νεκρούς νεοσσούς κατά την επώαση των αυγών
Σε ένα άλλο ζευγάρι στα 4 αυγά και τα 4 ένσπορα, εχθές βγήκαν οι 3 νεοσσοί και ο 4ος σήμερα που έσπασα το αυγό ενώ είχε ολοκληρωθεί μάλλον ήτανε αδύναμο και δεν κατάφερε να βγει, δεν ενέπνεε καν..
Στο 3ο ζευγάρι γκλοστερ περιμένω τα αυγά να σκάσουν την τρίτη
Και στο ζευγάρι με τα καρδερινοκάναρα 4 αυγά ένσπορα και τα 4 πουλιά ψόφησαν κατά την επώαση

Γιατί γίνεται αυτό? φταίει κάτι; έτυχε; τι μπορεί να είναι; η προετοιμασία;
 
Θα σου πουν βέβαια πιο έγκυρα οι καναρινάδες αλλά τέτοιο καθολικό ποσοστό πρέπει να σε προβληματίσει για κάποιο μικρόβιο στην εκτροφή σου.
Μήπως να έκανες κάποιο μικροβιολογικό έλεγχο;
Λυπάμαι ειλικρινά, ξέρω πως περιμένετε όλοι αυτή την περίοδο...
Στις επόμενες φωλιές όπως και να έχει, αποφάσισε να δώσεις και βότανα όπως θυμάρι κτλ, ως υλικό φωλιάς.
https://community.petbirds.gr/threa...τι-φωλιές-φτιάχνουν-τα-πουλιά-στη-φύση.29708/
 
Να σου πω την αλήθεια Μαρία τον Φεβρουάριο καθαρίστηκε όλος ο χώρος με ατμοκαθαριστή, στην συνέχεια τρίφτηκαν τα σίδερα, μινιαριστήκαν και βάφτηκαν..
Τα ξύλα που περιβάλλουν γύρω γύρω τον χώρο τρίφτηκαν, περάστηκαν με μυκητοκτόνο και στην συνέχεια με ένα οικολογικό βερνίκι..
Τώρα τι να πω.. Δεν ξέρω..
 
Στο 3ο ζευγάρι γκλοστερ περιμένω τα αυγά να σκάσουν την τρίτη
Τελικά αυτά τα κατάφεραν;
Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι σε μικρόβιο... αλλα όλο αυτό δείχνει πως οι νεοσσοί δεν είναι όσο δυνατοί θα έπρεπε για να καταφερουν να βγουν.

Ο χωρος που τα έχεις τι επιπεδα υγρασιας εχει;
 
Τοξινες απο εισπνοη φιλε μουκαι διατροφη που δεν υποστηριζει ιαση.
Μπορείς αν θέλεις φυσικά να γίνεις περισσότερο αναλυτικός...
Ποιες είναι οι τοξίνες στις οποίες αναφέρεσαι και τι σχετικό με τη διατροφή;
 
Μπορείς αν θέλεις φυσικά να γίνεις περισσότερο αναλυτικός...
Ποιες είναι οι τοξίνες στις οποίες αναφέρεσαι και τι σχετικό με τη διατροφή;

Το γνωριζω, Αλλα ποσο; σελιδες πρεπει να γραψει καποιος ξανα. Ο εχων την απορια και το ενδιαφερον μπορει με βαση αυτη την γνωμη να κανει την ερευνα.
Τοξινες απο αναθυμιασεις, μετα απο ολα αυτα που εγιναν σε εσωτερικο χωρο, ενας μηνας δεν ειναι αρκετος για εξαερισμο οταν προκειται για χωρο εκροφης.
Πιθανον υπερσπληνισμο, η διογκωμενο συκωτι, η λιπαρο, αποτελεσμα αδυναμα εμβρυα σε γενικες γραμμες. Κλπ-κλπ
 
Το γνωριζω, Αλλα ποσο; σελιδες πρεπει να γραψει καποιος ξανα. Ο εχων την απορια και το ενδιαφερον μπορει με βαση αυτη την γνωμη να κανει την ερευνα.
Μοιάζει να έχεις ψαχτεί. Μπορείς να δώσεις κατευθύνσεις σε όποιον σκοπεύει να το δει... συνδέσμους και κατευθύνσεις δηλαδή προς την πιαθνή έρευνα.
Κυρίως να μη χάνεται πολύτιμος χρόνος και απογοητευόμαστε..
Και γιατί όχι... Να αποκτήσουμε εικόνα και οι υπόλοιποι που δεν έχουμε παρόμοια προβλήματα ή δεν σκοπεύουμε να πολυψαχτούμε χωρίς λόγο στα σκοτάδια κάθε πληροφορίας;
 
Διακρινω καποιο υφος η κανω λαθος;
Μπορείς αν θέλεις να τον ρωτήσεις σε προσωπικό μήνυμα. Η ερώτηση αυτή είναι εκτός θέματος και τα εκτός θέματος μηνύματα δεν επιτρέπονται.
 
Τοξινες απο αναθυμιασεις, μετα απο ολα αυτα που εγιναν σε εσωτερικο χωρο, ενας μηνας δεν ειναι αρκετος για εξαερισμο οταν προκειται για χωρο εκροφης.
Πιθανον υπερσπληνισμο, η διογκωμενο συκωτι, η λιπαρο, αποτελεσμα αδυναμα εμβρυα σε γενικες γραμμες. Κλπ-κλπ
Βρε παιδιά, εμένα το συγκεκριμένο μήνυμα μου δημιούργησε ενδιαφέρον - έντονο μάλιστα. Και απορίες...
Αναθυμιάσεις... Τι είδους; Γνωρίζουμε ήδη αυτές του Τεφάλ (αντικολλητική επίστρωση). Φανταζόμαστε κάτι σχετικά με τον καπνό, και από απορρυπαντικά π.χ. χλωρίνη. Και φυσικά μπογιές - βερνίκια - αντε και ακετόνη / ασετόν και λοιπά διαλυτικά. Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες αναθυμιάσεων;
Επίσης θα ήθελα να ακούσω, έστω και αν τα μηνύματα είναι μεγάλα, έστω κι αν χρειάζονται χρόνο για να γραφούν περί υπερσπληνισμό... Διογκωμένο ή λιπαρό ήπαρ και παράγοντες που οδηγούν τα έμβρυα σε τέτοιες καταστάσεις.
Αν λοιπόν υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους, για περισσότερες διευκρινίσεις, και διαθέσιμος χρόνος από τον Νίκο, ας γραφούν όσο πιο αναλυτικά τα μηνύματα.
 
Χωρις να ειμαι ο καταλληλος θα προσπαθησω μια προσεγγιση με βαση γνωσεις που κατα καιρους ειχα απο ιστολογικες κ. Α. εξετασεις σε δικα μου νεκρα πουλια, για τα αιτια των θανατων.
Θυμιζω οτι ειμουν και ειμαι επαγγελματιας στον χωρο αυτο, με ιδιαιτερο ενδιαφερον στην διατροφη απο την οποια διασφαλιζεται η υγεια και σε γενικες γραμμες η ποιοτητα των πουλιων αν κανεις τα δει ως "εμπορευμα" με πολλα πολλα εισαγωγικα.
Στην περιπτωση του Βασιλη στηριζω την γνωμη μου στις τοξινες απο αναθυμιασεις σαν πρωτη αιτια οι οποιες με την σειρα τους και ισως σε ενα επιβαρυμενο συκωτι, δημιουργησαν καποιου ειδους κορεσμο στις δυνατοτητες του να φιλτραρει,
σε συνδιασμο με την λιπαρη διατροφη για την προετοιμασια αναπαραγωγης και λογο του κορεσμου τα λιπαρα στοιχεια που δεν μεταβολιζονται μενουν και δημιουργουν προσθετικα με τον κορεσμο την διογκωση του ηπατος και σε πιο προχωρημενο σταδιο της κοιλιας. Μορφη ηπατικης αναπαρκειας λοιπον.
Εχουμε να κανουμε συν πλην με ενα γραμμαριο συκωτικαι το βομβαρδιζουμε με ουσιες που ειναι ανεκτες οριακα στις ανθρωπινες ανοχες, και για ενα συκωτι πολλαπλασιο σε μεγεθος και βαρος απο των πουλιων.
Με διαγνωση ηπατικης ανεπαρκειας πιο θηλαστικο θα πηγαινε σε κυηση.
Απο αυτες τις σκεψεις προκυπτει η γνωμη μου.
 
Καλημέρα,

θα ξαναπώ πως όλες αυτές οι ενέργειες που έκανα, έγιναν με οικολογικά προϊόντα και όχι με τοξικά υλικά.

Σε καμία περίπτωση δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο, όπως και επίσης να τοποθετηθούν αμέσως τα πουλιά στον χώρο.

Όσο γινόντουσαν αυτές οι εργασίες τα πουλιά τα είχα στο μπαλκόνι και έμειναν ακόμα για ένα μήνα μέχρι να ξεμυρίσει τελείως ο χώρος.

Όλος ο κόσμος έχει προβλήματα με τον καιρό στην φετινή αναπαραγωγή, εμένα ξαφνικά φταίει ο χώρος μου; Μην τρελαθούμε τελείως.
 
Εχουμε να κανουμε συν πλην με ενα γραμμαριο συκωτικαι το βομβαρδιζουμε με ουσιες που ειναι ανεκτες οριακα στις ανθρωπινες ανοχες, και για ενα συκωτι πολλαπλασιο σε μεγεθος και βαρος απο των πουλιων.

Αναφερομαι γενικα στις διατροφικες συνηθειες που εφαρμοζονταικαι οχι μονον στην περιπτωση του Βασιλη.
 
με βαση γνωσεις που κατα καιρους ειχα απο ιστολογικες κ. Α. εξετασεις σε δικα μου νεκρα πουλια, για τα αιτια των θανατων.
Αναμφίβολα είναι μία πιθανότατη προσέγγιση η όλη τοποθέτηση του Νίκου αλλά από προσωπικό "κόλλημα" θέλω να εστιάσω και να επισημάνω, πόσο θετικό και αναγκαίο είναι να προβαίνουμε σε νεκροψίες όταν έχουμε απώλειες, γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να οδηγηθούμε τόσο άμεσα όσο και μακροπρόθεσμα σε ασφαλή συμπεράσματα για την εκτροφή μας.
Μπράβο και μόνο γι' αυτή την τακτική σου Νίκο!

Υπό την έννοια ότι συζήτηση κάνουμε και επ ουδενί δεν είμαστε σίγουροι πως ό,τι λέμε ισχύει για τον Βασίλη και τα περιστατικά του, θα ήθελα να θέσω και μία ακόμα παράμετρο, σε σχέση με τις αποστειρώσεις των εκτροφείων μας.
Ο καθαρισμός με ισχυρά μικροβιοκτόνα των χώρων μας, ασφαλώς απομακρύνει πρόσκαιρα κάθε επιβλαβή μικροοργανισμό αλλά ταυτόχρονα καταστρέφει και αποικίες απαραίτητων ωφέλιμων μικροοργανισμών που προκύπτουν ως αντίδραση στα προϋπάρχοντα βακτηρίδια. Μετά την καταστροφή των ωφέλιμων λοιπόν, κάθε νέα επιθετική εισβολή σε έναν παρθένο χώρο, έχει σαν συνέπεια την ανεξέλεγκτη δράση του μικροβίου, πιθανότατα και ενισχυμένου οργανικά από την επιβίωσή του στην έντονη απολύμανση.
Γι' αυτό ως προσωπική γενική αρχή έχω, πως η διαρκής απλή καθαριότητα είναι αρκετή, συνεπικουρούμενη από καλό εξαερισμό του χώρου και πρέπει να αποφεύγονται οι πολύ ισχυρές ουσίες, ακόμα και αν ισχυρίζονται πως είναι οικολογικές, όπως ο καυτός ατμός.
 
Back
Top