Ασθένειες Γιατί πεθαίνουν τα θηλυκά μου gouldian;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tasos101
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tasos101

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2022
Μηνύματα
5
Πόλη
Πειραιάς
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί πέθανε το θηλυκό gouldian μόλις έκανε το αβγό. Μετά πήρα άλλο θηλυκό το οποίο καθόταν μέσα στη φωλιά με το αβγό μετά από δύο μέρες πέθανε και αυτό.Υπαρχει και αρσενικό μέσα στο κλουβί.
 
Δύο χρόνων ήταν και τα δύο θηλυκά σε εξωτερικό χώρο είναι το κλουβί και από διατροφή τους δίνω μείγμα σπόρων για gouldian κεχρί αυγοτροφη και σουπιοκοκκαλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Επειδή γενικά είναι ιδιαίτερα πουλιά και θέλουν πολύ συγκεκριμένη φροντίδα καλύτερα να σε βοηθήσω κάποιος που ξέρει όπως για παράδειγμα η @Irene chatzimichail. Πάντως χωρίς να είναι αυτή η αιτία θανάτου του δεύτερου θηλυκό καλό θα ήταν να μην βάζεις ένα όχι διατροφικά προετοιμασμένο πουλί σε διαδικασία να ταιζει μωρά. Επίσης αν το δεύτερο το αγόρασες τώρα θα έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα και όχι να τα φέρεις αμέσως σε επαφή
 
Δεν υπήρχαν μωρά ένα αβγό υπήρχε από την προηγούμενη.
Το οποίο ήθελες να κλωσησει και στην συνέχεια να ταισει το μωρό! Τα πουλιά και για να γεννήσουν και για να ταισουν χρειάζονται διατροφική προετοιμασία αλλιώς υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να αποδυναμωθουν και μπορεί μέχρι και να πεθάνουν αν είναι μεγάλος ι αριθμός των μικρών. Βέβαια όπως είπα και πριν αυτό δεν έχει να κάνει με τις απώλειες σου αλλά γενικά να τι έχεις στο μυαλό σου για το μέλλον
 
Δεν υπήρχαν μωρά ένα αβγό υπήρχε από την προηγούμενη.
Η δυστοκία δεν αφορά το μωρό ούτε το αυγό της προηγούμενης μέρας. Αν πέθανε από δυστοκία, αυτό σημαίνει ότι είχε αυγό στην κοιλιά της που δεν μπορούσε να βγάλει.
 
Δεν έχω και γω πολλή εμπειρία να σου απαντήσω, αλλά είχα μια παρόμοια εξέλιξη πριν καιρό, μου πέθανε το θηλυκό την 14η μέρα με 7 αυγά... στην περίπτωση σου να πεθάνει και το 2ο θηλυκό, πιθανών να υπήρξε κάποια αρρώστια από το 1ο θηλυκό και να μεταφέρθηκε και στο 2ο...
 
Καλημέρα Τάσο ,έχω ακούσει να συμβαίνει και σε άλλους εκτροφείς , προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ.. σωστή προετοιμασία κάνεις; Δεν είναι παίξε γέλασε η αναπαραγωγή γενικότερα πόσο μάλλον σ αυτά..ενάμιση μήνα διατροφική προετοιμασία τα έκανα και πρόσθεσα τα ανάλογα συμπληρώματα..Θες να μας πεις λιγάκι τι έκανες μήπως και σε βοηθήσουμε;
 
Back
Top