Αναπαραγωγή Γιατί σταμάτησε να κάνει αυγά

Panos1e41

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2017
Μηνύματα
49
Πόλη
Λάρισα
Έχω 2 ζευγάρια καναρίνια τα οποία το πρώτο έκανε ένα αυγό την πρώτη μέρα, κανει και ένα αυγό την άλλη μερα και μετά τίποτα. Και το 2ο ζευγάρι έκανε ένα αυγό προχτές και από τοτε δεν ξανά έκανα άλλο. Τι συμβαίνει και σταμάτησαν να κάνουν αυγα;
 
Πάνο, πόσες ημέρες έχουν περάσει από το τελευταίο αυγό του πρώτου ζευγαριού;

Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει; Αν ναι, πόσον καιρό στο κάθε ζευγάρι και με τι είδους τρόφιμα;

Τέλος, περιέγραψέ μας σε παρακαλώ τις συνθήκες διαβίωσης των πουλιών το τελευταίο δίμηνο, αν υπήρξε κάποια αλλαγή στη θέση των κλουβιών, διάρκεια ύπνου, θερμοκρασία κλπ

Προφανώς τα πουλιά σου είναι ανέτοιμα για ολοκληρωμενη γέννα ή τα αρσενικά σου δεν είναι πυρωμένα, δλδ, καταλληλα προετοιμασμένα.
 
και μετά τίποτα.
Πόσες μέρες έχουν περάσει από το τελευταίο αυγό?
Και το 2ο ζευγάρι έκανε ένα αυγό προχτές και από τοτε δεν ξανά έκανα άλλο.
Ενίοτε συμβαίνει κάποιο ανέτοιμα καναρίνι.. Να ετοιμάσει βιαστικά φωλιά.. Να γεννάει ένα αυγό... και μετά ούτε να το κλωσάει ούτε να κάνει άλλο.. μέχρι να περάσουν πολλές μέρες και να του έρθει η σωστή και ολοκληρωμένη σειρά αυγό.
Πιστεύω μάλιστα πως σε τέτοιες καταστάσεις έχουμε κι εμείς συμμετοχή με τις πιέσεις μας για φώλιασμα χωρίς να είναι όμως έτοιμα τα πουλιά.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να δείξεις σύνεση και υπομονή για να έχεις ελπίδες πως θα πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 
Λοιπόν να τα πάρω με τι σειρά. Προετοιμασία έγινε 1 μην πριν με αυγό αυγοτροφη φρούτα λαχανικά. Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι το πρώτο ζευγάρι που έκανε μόνο 2 αυγά αυτή είναι η 2 γέννα και όχι η πρώτη. Επίσης το δεύτερο ζευγάρι το είδα μια μέρα να ζευγαρωνει και έσκισαν τα χαρτιά από το πάτωμα και τα έβαζαν στις αυγοθηκες και στις ταιστρες. Χθες έβαλα σουπιοκοκαλα και σήμερα το ένα ζευγάρι έκανε και 2ο αυγό.
 
Αχ βρε Πανο μου τα λες λιγακι μπερδεμενα...

Αν καταλαβαινω σωστα το προβλημα υπαρχει στο 2ο ζευγαρι λογο οτι εκανε το 2ο αυγο μετα απο πολλες μερες απ το πρωτο; Σωστα καταλαβα; Και αν ναι, μετα το 1ο αυγό μετα απο ποσες μερες εκανε χθες το 2ο αυγο;

Παντως απ τις περιγραφες σου ολα καλα μου ακουγονται.. σε προβληματιζει το οτι οι θηλυκες μενουν στα 2-3 αυγα;
 
Ναι το πρόβλημα μου είναι αυτο. Ότι κάνουν 2 αυγά. Το ένα ζευγάρι έκανε ένα αυγό την μια μέρα ένα την επόμενη και μετά τίποτα. Το δεύτερο έκανε ένα αυγό πριν 3 μέρες και σήμερα έκανε το δεύτερο αυγό.
 
Προετοιμασία έγινε 1 μην πριν με αυγό αυγοτροφη φρούτα λαχανικά.
Δηλαδή,τι σημαίνει αυτό; Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
Επίσης θα ήθελα να σας πω ότι το πρώτο ζευγάρι που έκανε μόνο 2 αυγά αυτή είναι η 2 γέννα και όχι η πρώτη.
Άρα έκανες προετοιμασία και πήρες δύο γέννες μέσα σε ένα μήνα;
Και τώρα αναρωτιέσαι τι συμβαίνει;
Το ερώτημα είναι γιατί αναρωτιέσαι, πως σου καλλιεργήθηκε η ελπίδα για κάτι διαφορετικό;
 
Ότι κάνουν 2 αυγά. Το ένα ζευγάρι έκανε ένα αυγό την μια μέρα ένα την επόμενη και μετά τίποτα. Το δεύτερο έκανε ένα αυγό πριν 3 μέρες και σήμερα έκανε το δεύτερο αυγό.
Στο μυαλό μου έρχονται 2 σενάρια...
Είτε δεν ηταν σωστα προετοιμασμενα διατροφικά...
Είτε δεν είναι έτοιμα ακόμα για να προχωρήσουν σε σωστη και φυσιολογικη αναπαραγωγη.

Προετοιμασία έγινε 1 μην πριν με αυγό αυγοτροφη φρούτα λαχανικά.
Ας ξεκινησουμε απο την διατροφη τους. Ποια αυγοτροφη εδινες; Τι σπορους; Ποια φρουτα και λαχανικα; Ασβέστιο έξτρα έδωσες στα θηλυκά; Κοκκαλο Σουπιας;

Καποιος αλλος λογος ειναι οι συνεχεις ενοχλησεις στο χωρο τους. Σε ποιο χωρο τα εχεις; Υπαρχει πολυ φασαρια ή πολυκοσμια;
 
Back
Top