Ασθένειες Γιατί σταμάτησε να κελαηδά το καναρίνι μου;

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Εδώ και ένα μήνα οΤουίτυ σταμάτησε να κελαηδά και δεν ξέρω γιατί. Διάβασα όλα τα ποστ της σχετικής ενότητας αλλά δε μπόρεσα να βρω παρόμοια περίπτωση. Επίσης του πέφτουν αρκετά φτερά. Και απ'ότι έχω διαβάσει δεν είναι περίοδος πτερόροιας. Η αναπνοή του είναι φυσιολογική. Δεν κάνει κανέναν ήχο για να υποθέσω οτι μπορεί να έχει ακάρεα. Τρώει, πίνει και κάνει μπάνιο κανονικά. Τί μπορεί να συμβαίνει;Βάζω και μια φωτό από τα περιττώματά του.

Ηλικία Πουλιού: 6 ετών
Φύλο:Αρσενικό
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου:Θερμοκρασία δωματίου
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: Πριν ένα χρόνο περίπου
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: Πριν ένα μήνα
Διατροφή:Σπόρους συσκευασμένους, λαχανικά, μήλο, αυγό
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: Μου φαίνονται λίγο υγρά
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):Όχι, καθόλου
Κινητικότητα:Κάπως μειωμένη αλλά δεν κάθεται φουσκωμένο
Τρέφεται Κανονικά:Ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία:Όχι εκτός από προληπτική χορήγηση wormmiddel πριν μια εβδομάδα και αποπαρασίτωση
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):
Παρατηρήσεις:Δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα κινητικό αλλα κελαηδούσε συνεχώς.
 
Ο λόγος που δεν κελαηδά είναι η αλλαγή πτερώματος.
Η διαβίωση σε εσωτερικό χώρο εκτός απο πιθανόν υψηλή θερμοκρασία σημαίνει
και μεγάλη διάρκεια φωτισμού. Η εμφάνηση πτερόρροιας είναι πάντα μέσα στις πιθανότητες.
 
Δε με πειράζει που δεν κελαηδά αρκεί να μη είναι άρρωστο. Όμως δεν είναι εποχή πτερόρροιας τώρα, έτσι δεν είναι;Γι' αυτό ανησυχώ
 
Τίποτα δεν έχει αλλάξει, γι' αυτό μου κάνει εντύπωση. Το διάβασα το άρθρο και μακάρι να μπορούσα να βρω τι φταίει. Για άρρωστο δε φαίνεται.Α.. Να προσθέσω οτι του χορηγώ και multi vit. Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόωρη πτερόρροια;
 
Eίναι και γεράκος μην νομιζεις οτι θα κελαιδά ασταμάτητα..5 χρονών και μετά αρχίζει και πεφτει το κελάιδησμα μερικες φορες σαλιαρίουν κιόλας.Αν μαδάει είναι και η πτερόροια.. Αν τον εχεις πολύ στον ηλιο και μετά και μεσα στο σπίτι κοντα σε καλοριφέρ λογικό είναι να ηρθε γρήγορα η πτερόροια. 😉
 
Back
Top