Γενικά Γιατί σταμάτησε σχεδόν να κελαηδάει το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkavala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkavala

PB New Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
118
Πόλη
Καβάλα
καλησπερα και απο μενα εχω ενα καναρινι και ενα σκαθακι το καναρινι μου πριν παρω το σακθακι κελαηδουσε σαν τρελο, μολις ομως εβαλα στην αλλη πλευρα του μπαλκονιου μου το σακθακι ξαφνικά μεσα σε 2 μερες σταματησε να κελαηδαει το καναρινι μου μπορειτε να μου εξηγησετε το γιατι; [μολις τα χωρησα αρχισε παλι να κελαηδαει κανονικα ]και κατι ακωμα τα πουλια μου τα εχω σε ξεχωριστα κλουβια και το πρωι τα βγαζω στο μπαλκονι και σκεπαζω το κλουβι με ναιλον απο επανω και απο τα πλαγια αλλα το βραδυ τα περνω μεσα ειναι σωστο αυτο η δεν πρεπει; σορυ για το μεγαλο θεμα αλλα ειμε σχετικα καινουργιος και εχω καποιες αποριες
 
Καλως ηρθες! Καλη διαμονη στο φορουμ μας! :D Κανονικα δεν πρεπει να γραφεις για το σκαθακι στο φορουμ... Απαγορευεται! Αν ειναι πιασμενο εγω θα σου ελεγα να το αφησεις ελευθερο!

Πριν απαντησω στις ερωτησεις θελω να καταλαβω κατι... Το καναρινι με το σκαθακι τα εχεις σε δυ διαφορετικα κλουβια; Το ενα στην μια μερια του μπαλκονιου και το αλλο στην αλλη; και τοτε γιατι λες μολις τα χωρισα αρχιε παλι να κελαιδαει κανονικα; Πως τα χωρισες; Τι διατροφη τους παρεχεις;

τα πουλακια ή θα τα εχεις εξω ή μεσα... Το μεσα - εξω μπορει να τα σκοτωσει! Ειναι σαν να σε εχω μεσα στο σπιτι και το πρωι να σε βγαζω στο ψυγειο! Και φαντασου οτι τα πουλακια ειναι πολυ πιο ευαισθητοι οργανισμι απο εμας! Αντιλαμβάνονται ακομα και τους 2 βαθμους διαφορα! Είτε θα τα αφησεις μονιμα εξω με ναιλον ή μεσα στο σπιτι ολη μερα... Η αποφαση δικη σου! Ποσους βαθμους φτανει το βραδυ;

ΦΙλικα
Αλικη!
 
λοιπον το σκαθακι με το καναρινι ειναι σε 2 διαφορετικα κλουβια, το ενα στην μια πλευρα του μπαλκονιου και το αλλο στην αλλη μερια.λεω οτι τα χωρησα γιατι το σκαθι το πηγα στο πησω μπαλκονι και δεν το ακουει αλλο το καναρινι.η τρωφη που τα δηνω ειναι η κλασικη τρωφη καναβουρι νομιζω με διαφορους σπορους μεσα αυτην που δηνουν ολα τα pet shop για καναρινια, καρδερινες, κτλ. Τα πουλακια προς το παρων τα εχω μεσα στο σπιτι μεχρι της 3 το μεσημερι και τα βγαζω εξω για κανα 2ωρες μολις αρχισει να πεφτει ο ηλιος τα βαζω παλι μεσα. Δεν τα βγαζω ποτε εξω το πρωι, η θερμοκρασια το πρωι ειναι στους -3και το ανωτερο 0. Δηαλαδη αν τα αφησω εξω σκεπασμενα με ναιλον θα αντεξουν;[δεν νομιζω ρε παιδια η θερμοκρασια ειναι και ποιο χαμιλη τα ξημεροματα τα λυπαμε.
 
Τελικά το σκαρθάκι πέθανε ή όχι, γιατί μας μπέρδεψες;
 
ναι το σκαθακι εκεινο παει πεθανε σημερα το μεσημερι πηρα αλλο. Αλλα ρωταω για να ξερω . Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να τα φροντιζω οτι εκανα με το αλλο θα κανω και με αυτο
 
συγγνώμη επειδή δεν γνωρίζω το σκαρθάκι δεν είναι αγριοπούλι; ή κάνω λάθος;
 
ναι δεν κανεις λαθος απλα ενας γειτονας ασχοληται χρονια με σκαθακια και εχει παρα πολλα τα οποια τα περισοτερα ειναι απο δηκιες του γενες γενηθηκαν μεσα στο κλουβι και μου δινει οποτε θελω και το καναρινι μου απο αυοτν το πηρα



το θεμα μου ειναι γιατι σταματαει να κελαηδαει το καναρινι μολις παω κοντα του το σκαθι και το αν θα αντεξουν να τα εχω συνεχεια εξω με τιις θερμοκρασιες που εγραψα παραπανω
 
Γιώργο, για το καναρίνι σου μπορείς να ρωτάς ότι θέλεις. Γα το σκαθάκι αν έχεις ερωτήσεις, σε παρακαλώ να ρωτάς το γείτονα σου που σου το έδωσε διότι στο PB δεν λειτουργεί φόρουμ ιθαγενών πουλιών και η δημοσίευση θεμάτων που αφορούν σε αυτά τα πουλιά, δεν επιτρέπεται σε καμία από τις υπόλοιπες κατηγορίες.

Αν έχεις απορίες σχετικά με αυτό, παρακολούθησε petbirds.gr/community/threads/Προτείνω-την-επαναλειτουργία-του-φορουμ-Ιθαγενή- Ευρωπαικά.18260/ και θα καταλάβεις.

Τέλος, σχετικά με την αρχική σου ερώτηση, τα αρσενικά καναρίνια κελαηδούν όταν δεν έχουν οπτική επαφή με άλλα πουλιά. Δεν υπάρχει πρόβλημα αν τα ακούνε μόνο. Για την ακρίβεια, όταν ακούνε ένα άλλο πουλί χωρίς να το βλέπουν, αυξάνεται ο ανταγωνισμός και κελαηδούν περισσότερο.
 
οκ stavros δεν ειχα κανενα θεμα με το σκαθι για το καναρινι ρωταω επειδη εχω σκοπο να παρω και δευτερο καναρινι στης 15 του μηνα και ηθελα να ξερω αν τα επιρεαζει να ακουν κελαηδησματα απο αλλα πουλια το σκαθι το ανεφερα επειδη επιρεασε το κελαιδημα του καναρινιου μου.
 
τωρα τελικα να τα αφηνω εξω σκεπασμενα η θα τα βρω ανσκελα το πρωι οι θερμοκρασιες εδω ειναι -3 με 0 θα αντεξουν;
 
Αν είναι έξω, πρέπει οπωσδήποτε να είναι καλά προφυλαγμένο από τα ρεύματα του αέρα. Το κρύο από μόνο του δεν τα πειράζει. Εάν δεν έχεις τη δυνατότητα να τα προφυλάξεις καλά από τον αέρα, είναι προτιμότερο να το έχεις μέσα, σε χώρο φωτεινό. Το συνεχές μέσα έξω το χειμώνα τα βλάπτει περισσότερο.
 
οκ θα δω τι μπορω να κανω thenks για το ενδιαφερων



αν τα οικονομικα μου πανε καλα εχω σκοπο να φτιαξω μια ωραια κλουβα και να αγωρασω και αλλα καναρινια και να τα εχω ολα μαζι εκει μεσα οποτε προς το παρων περνω ιδεες απο τις κατασκευες αλλων μελων του forum.
 
Σου το εύχομαι! Όταν με το καλό, να μας την παρουσιάσεις κι εσύ.
 
Επειδη τα βγαζεις μονο δυο ωρες πιστευω εχουν συνηθισει να ειναι μεσα οποτε στη θεση σου θα τα ειχα μονιμα μεσα... Αναγκαστικα μεχρι την ανοιξη που θα ανοιξει ο καιρος... Εχεις καποιο μερος ησυχο και ευηλιο να τα βαλεις; Πρεπει να κοιμουνται και να ξυπνανε με το φως του ηλιου :)

Φιλικα
Αλικη!
 
Το αν θα αντέξουν έξω εξαρτάται και από τα σημεία που βρίσκονται και πόσο προστατευμένα τα έχεις. Δηλαδή αν το σημείο το χτυπάει αέρας συνέχεια όσο νάυλον και να βάλεις, η θερμοκρασία θα είναι πολύ χαμηλή. Αν είναι προστατευμένο τα καταφέρνουν. Μην ξεχνάμε ότι έχουν και περιορισμένες δυνατότητες κίνησης μέσα στα κλουβιά και καμμιά δυνατότητα προστασίας.
Πάντως να ξέρεις ότι στην προσπάθειά τους να αντέξουν τις χαμηλές θερμοκρασίες μειώνεται η διάρκεια της ζωής τους.
Προσωπικά δεν θα τα άφηνα έξω σε ανοιχτό χώρο.
 
Γιώργο γενικός κανόνας είναι τα πουλιά να μην βλέπονται... Τώρα όσων αφορά το μέσα έξω για μένα εφόσον τα έβαλες μέσα μετά δεν πρέπει να τα αφήσεις βράδυ έξω ... εάν θέλεις να τα έχεις έξω να τα προστατεύεις από τον αέρα και να τα αφήνεις όλο το διάστημα να συνηθίζουν τις εναλλαγές των εποχών... μέσα έξω δεν κάνει... Εγώ τα αφήνω έξω και όταν πάει +2 έως +4 τα μαζεύω μέσα. Έκτοτε μόνο λίγο το πρωί έξω και τέρμα...
 
ναι και εγω μεσα τα εχω τα βγαζω κανα 2 ωρες μεσημερακι στον ηλιο και μετα μεσα και το βραδυ σκεπασμα

να και φωτο απο τα κουκλακια μου το κοκινοπο το πηρα σημερα απο εκτροφεα εχει μονο καναρινια και μου ειπε οτι η μαρκα του ειναι izabel
 

Συνημμένα

  • 2013-12-11 21.58.08.webp
    2013-12-11 21.58.08.webp
    28,4 KB · Προβολές: 149
  • 2013-12-11 21.57.58.webp
    2013-12-11 21.57.58.webp
    34,9 KB · Προβολές: 132
Back
Top