Αναπαραγωγή Γιατί τα ζεμπράκια μου σταμάτησαν στο ένα αυγό;

σοφια-παρης

PB New Member
Εγγραφή
26 Φεβ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Ρόδος
καλημερα, εχω ενα ζευγαρι ζεπρακια, τους εχουμε βαλει μια φωλια, αρχισε το αρσενικο κ το θυληκο κτην ετιμαζανε κι ειδα με ενα ονο αυγουλαι. Ενω λεε τι γεννουν εως 5 αυγα, γιατι σταματησε η διαδκασια τους; Πως μπορω να τα βοηθησω; Ευχαριστω πολυ
βεβαια ο αρσενικος βλεπω πως ξεπουπουλαζεται κ βαζει μεσα στην φωλια
 
το πρωτο αυγο ποτε το εκανε;
καλησπερα σας, το πρωτο αυγό το έκανε την παρασκευη αλλα τωρα δεν εχουν αλλα αυγα μονο προσπαθουν να φτιαξουν την φωλια. Πηρε ο παρης νημα λευκο. το προβλημα ειναι οτι δεν κανουν αλλα αυγα μηπως που τα εφερα μεσα στο σπιτι απο μπαλκονι; συγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι ανιδεη...
 
μπορει να φταιει και οτι τα εφερες μεσα και εμενα μου ειχε τυχει να σταματησουν μετα απο αυτο αλλα μπορει η θυλικια να το γεννησε ετσι το αυγο αυτο εγω θα σου προτεινα να βαλεις αυγοτροφη και μετα απο λιγες μερες να ξαναδοκιμασεις αλλα δεν ξερω σιγουρα τι μπορει να φταιει μπορει κιολας ο οργανισμος της να μην εχει φτιαξει ακομα το αυγο και να το γεννησει αυριο...
 
Σοφια μου γραψε μας εδω που τα εχεις, τι φωλια τους εχεις, τη διατροφη τους, σε τι κλουβι τα εχεις.

Αυτη η γεννα δε πηγε οπως επρεπε και πρεπει να δουμε τι εφταιξε.

ο αρσενικος βλεπω πως ξεπουπουλαζεται κ βαζει μεσα στην φωλια
Δωσε και αλλο υλικο για τη φωλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Προφανώς δεν είναι και απόλυτα έτοιμη.
Χρόνο να δώσεις.. και καλή διατροφή
τι τροφη δηλαδη; σημερα πηραμε κ αυγοτροφη εκτος απο τα σπορια, κ εβρασα ενα αυγο μου ηπαν να το βαλω μεσα ολοκληρο. Ισχυει αυτο;θα το φαει η θυληκια;

Σοφια μου γραψε μας εδω που τα εχεις, τι φωλια τους εχεις, τη διατροφη τους, σε τι κλουβι τα εχεις.
προσπαθω να δω πως θα ανεβασω φωτο...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εννοούν να το βάλεις με το τσοφλι, αλλά να το εχεις κόψει ας πουμε στη μέση. Δεν μπορούν τόσο μικρά πουλακια να σπάσουν το αυγό κότας. Και φυσικά θα το αφήσεις έως 3 ώρες στο κλουβι, γιατι μετά χαλάει.
Α, επισης ψάξε στη φωλιά μηπως εχει και αλλα αυγά καλυμμένα με υλικο επίστρωσης.
 
Σοφια μου γραψε μας εδω που τα εχεις, τι φωλια τους εχεις, τη διατροφη τους, σε τι κλουβι τα εχεις.

Αυτη η γεννα δε πηγε οπως επρεπε και πρεπει να δουμε τι εφταιξε.


Δωσε και αλλο υλικο για τη φωλια.
τους εχω ενα κλουβι με δυο ταιστρες με σπορουσ κ δυο νερακια κ την φωλια αγορασε ο αντρας μου νημα αλλλα δεν εχω κανει τιποτα ππριν μας δωσετε καποιες σχετικες οδηγιες.

το κλουβακι τους ειναι 15*χ30 διαστασεις

αρχικα να αφαιρεσω την τροφη κ να βαλω αυγοτροφη στην μια ταιστρα;

*το αυγουλακι να το ααπομακρυνω η οχι απο την φωλια;

* πριν λιγο το αρσενικο ανεβηκε επανω στην θυληκια, μαλλων ζευγαρωσανε.. σημερα τα εφερα ξανα μεσα, δεν ηξεραα πως δεν θελλουν μετακινηση κ τα βγαζαμε στο μπαλκονι που τουσ αρεσει. Τωρα τα εχω στην κουζινα κ ζευγαρωσαν ξανα εκει που ηαταν κ οταν εβαλε ο παρησ την φωλια πρωτη μερα
 
Δεν ξέρω αν από το μέσα-έξω έχασες αυτή την αναπαραγωγή αλλά κι έτσι αν είναι, έχεις το περιθώριο για επόμενη φορά.
Για τα πουλάκια αυτά προσωπικά προτιμώ την εσωτερική εκτροφή αλλά η κουζίνα δεν είναι κατάλληλο δωμάτιο, λόγω υδρατμών, συνεχούς αλλαγής της θερμοκρασίας και τοξικότητας κάποιων σκευών μαγειρικής, όπως τα teflon.
τωρα τα εχω στην κουζινα
ο αρσενικος βλεπω πως ξεπουπουλαζεται κ βαζει μεσα στην φωλια
Όταν το έκανε αυτό είχες βάλει φωλιά χωρίς να έχεις δώσει νήμα; Φωλιά και νήμα πάνε σετ, για να μην έχεις τέτοια φαινόμενα.
αρχικα να αφαιρεσω την τροφη κ να βαλω αυγοτροφη στην μια ταιστρα;
Πάντα θα έχεις σπόρους στην μία ταΐστρα και αυγοτροφή στην δεύτερη, ώστε να μάθουν να την καταναλώνουν, γιατί μ' αυτήν θα ταΐζουν τους νεοσσούς τους στη συνέχεια.
το κλουβακι τους ειναι 15*χ30 διαστασεις
Το κλουβάκι είναι πολύ μικρό για αναπαραγωγή. Χρειάζεσαι μίνιμουμ 50εκ. Μήκος Χ 30εκ. Πλάτος.
Επίσης ψάξε για κεχρί μίλλετ σε τσαμπιά να δίνεις, επίσης με αυτό θα ταΐζουν τους νεοσσούς.
Καλή επιτυχία!
 
Γράφω για να δώσω έμφαση στις διαστάσεις του κλουβιού, που αναφέρονται παραπάνω. Θεωρω οτι αυτο θα πρεπει να ειναι το πρώτο και το πιο άμεσο που θα πρεπει να γίνει.
 
Σιγουρα δεν ειναι ετοιμη η θυληκια απο διατροφικη αποψη, Τροφες αυγοτροφες κ εξτρα σκευασματα, αυγο κτλ παραρεχουμε καθ ολην την διαρκεια του ετους κ αυξανουμε οσο πλησιαζη η εποχη της αναπαραγωγης. Την τελευταια στιγμη οτι και να δωσουμε δεν βοηθαει
 
Back
Top