Ασθένειες Γιατί τα καναρίνια μου καθυστέρησαν τη διαδικασία πτερόρροιας;

Εγγραφή
8 Νοε 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Πύργος
Καλησπερα σας! Ξαναχτυπω με μια αλλη σημαντικη απορία. Συμφωνα με τα σχετικα αρθρα η πτεροροια κρατα ιουλιο σεπτεμβρη περιπου. Τα δικα μου ομως καναρινια ξεκινησαν το σεπτεμβρη και ακομα συνεχιζουν να χανουν πουπουλα. Ειναι αυτο φυσιολογικο;
 
Ούτε ο χρόνος έναρξης είναι φυσιολογικός, ούτε η διάρκεια από την έναρξη
 
Καμμιά συμβουλή κάποιος; Γιατί προβλέπω να ψάχνουμε πτηνίατρο για το πουλί και ψυχολόγο για την Μαρίνα :)
 
Που τα έχεις τα πουλάκια; Ο χώρος τι θερμοκρασία έχει και τι διατροφή τους παρέχεις;
 
😀 ευχαριστω βρε παιδια για την υποστηριξη και την ψυχραιμια! Τα εχω στον ενιαιο χωρο και καθε πρωι τα μετακινω σκεπασμενα και υστερα αφαιρω το σκεπασμα, μπροστα απο την τζαμαρια για φως. Τα σκεπαζω παλι ακολουθώντας την φυσικη πορεια της ημερας και τα μετακινω σε πιο ησυχο μερος (παντα σκεπασμενα). Δεν υπαρχει κινηση που να τα τρομαζει καθως λειπω απο το σπιτι ατελειωτες ωρες. Η θερμοκρασια γενικα κρητη διαφερει αισθητα αλλα στο σπιτι παιζει σταθερα μεταξύ 18-22 βαθμους. Η διατροφη τους ειναι vitakraft menu σποροι, αβγο με το τσοφλι, μηλο και καροτο
 
Έχω και εγώ πρόβλημα με το ένα... Βρίσκω και φτεράκια... και είναι και ανάκατα... έχει κενά κάτω από το ράμφος του...
Έχεις φωτό όπως είναι τώρα τα πουλάκια σου, για να καταλάβω και εγώ για την τόση ανησυχία;
 
Πότε τελείωσε η αναπαραγωγική περίοδος για αυτά; Κλείδωσε τα κλουβιά σε μια σταθερή θέση, εάν δεν έχουν λίπος να αυξήσεις πρωτεΐνες, να δίνεις μέταλλα και ιχνοστοιχεία
 
Πότε τελείωσε η αναπαραγωγική περίοδος για αυτά; Κλείδωσε τα κλουβιά σε μια σταθερή θέση, εάν δεν έχουν λίπος να αυξήσεις πρωτεΐνες, να δίνεις μέταλλα και ιχνοστοιχεία
Μέταλλα και ιχνοστοιχεία; Που είναι αυτά;
 
Καλησπερα σας! Ξαναχτυπω με μια αλλη σημαντικη απορία. Συμφωνα με τα σχετικα αρθρα η πτεροροια κρατα ιουλιο σεπτεμβρη περιπου. Τα δικα μου ομως καναρινια ξεκινησαν το σεπτεμβρη και ακομα συνεχιζουν να χανουν πουπουλα. Ειναι αυτο φυσιολογικο;
Μαρίνα η φυσιολογική πτερόρροια όπως ανέφερες ξεκινά τους πρώτους μήνες του καλοκαιριού και σταματά στο τέλος του. Όταν δηλαδή υπάρχει πολύ φως και οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που η πτερόρροια ξεκινά κάπως καθυστερημένα για πολλούς λόγους (π.χ λόγω καθυστέρηση ολοκλήρωσης αναπαραγωγής κλπ). Δεν είναι ιδιαίτερα περίεργο και ασφαλώς δεν είναι και ιδιαίτερα ανησυχητικό. Οι υψηλές θερμοκρασίες που είχαμε στους πρώτους μήνες του Φθινοπώρου σε συνδυασμό με τον λαμπερό ήλιο μπορούν να ξεγελάσουν τον οργανισμό των πτηνών. Φυσικά μιλάμε για τη φυσιολογική πτερόρροια.
Πολύ συχνά εδώ υπάρχουν συζητήσεις με παρόμοιο θέμα όπως εδώ, εδώ και εδώ.
Καλή διατροφή και φρέσκα φρούτα και λαχανικά και όλα θα πάνε καλά.
Ρίξε μια ματιά και θα δεις πως όσο διαβάζεις και μαθαίνεις τόσο ποιο ήρεμη θα είσαι... Καλή συνέχεια.
 
Δεν εχει αρχισει καν γιατι ειναι πουλια του Απριλίου. Ειναι μια χαρα πουλακια σε μεγεθος αρκετα ζωηρα και δεν ειναι καθολου αδυνατα. Δεν εχουν κενα στο φτερωμα τους απλα φουσκωνουν και περιποιουνται συνεχεια τα φτερα τους με αποτελεσμα να φαινονται λιγο αναμαλλιασμενα. Δεν εχω φωτο τωρα αλλα αυριο ισως μπορεσω να βγαλω. Καθως ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με καναρινια καλο θα ηταν να μου προτεινετε συγκεκριμενες τροφες που να περιεχουν μεταλλα και ιχνοστοιχεια
 
Εννοούσα... αν τα λαμβάνουν από συγκεκριμένα τρόφιμα, ή από έτοιμα συμπληρώματα διατροφής του Εμπορίου... αλλά θα ψάξω...
Φυσικά μια πλήρης και ισορροπημένη διατροφή συνήθως καλύπτει τις ανάγκες των πουλιών μας, πλούσια σε πράσινα χορταρικά, λαχανικά, φρούτα και ξηρά αρωματικά βότανα, αυγό, σουπιοκόκκαλο κτλ.
Ωστόσο κυκλοφορούν στο εμπόριο συμπληρώματα όπως αυτά https://petbirds.gr/product-category/birds/supplements/
 
δεν ειναι καθολου αδυνατα
Το αν είναι αδύνατο ή όχι ένα καναρίνι δε φαίνεται από μακριά και αν είναι χοντρό σαν μπάλα. Μόνο αν φυσήξεις από κάτω και δεις: αν έχεις λίπος είναι χοντρό, αν το κόκκαλο στο στερνο του (καρίνα) πετάει πολύ προς τα έξω τότε είναι αδύνατο.
Καθως ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με καναρινια καλο θα ηταν να μου προτεινετε συγκεκριμενες τροφες που να περιεχουν μεταλλα και ιχνοστοιχεια
Πέρα από μια καλή συσκευασμένη τροφή πρέπει να τους παρέχεις λαχανικά αποξηραμένη ή χλωρά βότανα, πιο αραιά φρούτα (ιδιαίτερα μήλο) καλά πλυμένα και στεγνά και βραστό αυγό ή αυγοτροφή (είτε σπιτική είτε εμπορίου). Όταν τα πουλια μας περνάνε πτεροροια δίνουμε σχεδόν καθημερινά πράσινα λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, ζοχος κτλ) και μήλο, 3 φορές την εβδομάδα αυγό ή αυγοτροφή και καθημερινά μπάνιο (όταν το επιτρέπει ο καιρός). Έτσι βοηθάμε τα καναρινακια μας να περάσουν πτεροροια και με αυτή τη διατροφή λαμβάνουν όλα τα απαραίτητα ιχνοστοιχεια και μέταλλα. Αν πάλι θες και κάτι παραπάνω αγόρασε μια καλή βιταμίνη υδατοδιαλυτη και βάζε στο νεράκι τους 2-3 φορές την εβδομάδα.

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα. Τα έχεις τα πουλάκια σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο; Κι γω συμφωνώ καλό θα ήταν να μην τα μετακινείς γιατί η όλη διαδικασία, σκέπασμα με πανί και μετακίνηση τα στρεσάρει.
 
Back
Top