Αναπαραγωγή Γιατί τα παπαγαλάκια μου σπάνε τα αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης temp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

temp

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2018
Μηνύματα
118
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας! Το ζευγάρι με τα παπαγαλάκια μου κάνει ένα αυγό και όταν κάνει το δεύτερο σπάει το πρώτο! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει μπορεί να μου πει κάποιος;
 
Εγω θελω να ρωτησω τι απο ολα πρωτοκανουν αυτα τα πουλακια; δε κλωσσανε; κανουν μαλακα αυγα; δε μπαινουν στη φωλια; Μας εχεις μπερδεψει! ΚΙα θα ξαναπω ασε τα πουλακια να κανουν τη δουλεια τους! Εσυ φροντισε να τους παρεχεις σωστη διατροφη! Και μπες να διαβασεις! Πολυ κακως κατα την αποψη μου τα εβαλες για αναπαραγωγη χωρις να γνωριζεις βασικα πραγματα!
 
Μα δεν έχω μόνο ένα ζευγάρι budgie! Και με το θέμα της διατροφής τα πάντα τους παρέχω!
 
Πολύ ωραία που τους παρέχεις τα πάντα από θέμα διατροφής.
Γράψε μας τώρα τι τους παρέχεις, κάθε πότε, και επί πόσον καιρό, με λεπτομέρεια, ώστε να είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε τι μπορεί να φταίει.
Επίσης, πες μας για τον χώρο διαμονή τους (κλουβί, δωμάτιο,) τι ώρα κοιμούνται και τι ώρα ξυπνούν.
Τέλος, πες μας τι πηγή ασβεστίου υπάρχει στο κλουβί.
 
Τέλος, πες μας τι πηγή ασβεστίου υπάρχει στο κλουβί.
Αυτό το ξέρουμε Γιάννη, καμία πηγή.
Δεν ξέρω βέβαια ποιο ζευγάρι έχει σαν σημείο αναφοράς η συγκεκριμένη πληροφορία.
Είναι ωστόσο ενδεικτικό του "δίνω τα πάντα".
 
Πολύ ωραία που τους παρέχεις τα πάντα από θέμα διατροφής.
Γράψε μας τώρα τι τους παρέχεις, κάθε πότε, και επί πόσον καιρό, με λεπτομέρεια, ώστε να είμαστε σε θέση να αντιληφθούμε τι μπορεί να φταίει.
Επίσης, πες μας για τον χώρο διαμονή τους (κλουβί, δωμάτιο,) τι ώρα κοιμούνται και τι ώρα ξυπνούν.
Τέλος, πες μας τι πηγή ασβεστίου υπάρχει στο κλουβί.
Τους δίνω το 1/4 ενός καλά βρασμένου αυγού (με το τσόφλι) πρωί-βράδυ και το έκανα ένα μήνα πριν βάλω φωλιά.
Πάντα έχουν σουπιοκόκκαλο, βιταμίνες. (ασβέστιο σε νερό)
Φρούτα & λαχανικά πρωί-βράδυ και το έκανα ένα μήνα πριν βάλω φωλιά.
Πιστεύω ότι τους παρείχα τα πάντα!

Τελικά πόσα ζευγάρια έχεις βάλει για αναπαραγωγή; Γιατί μας έχεις μπερδέψει.
Έχω αγοράσει πολλά ζευγάρια budgie και είναι όλα σε αναπαραγωγή και σε μερικά υπάρχουν τα προβλήματα που σας ρωτάω!(όχι σε όλα)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όταν λες πόσα εννοείς budgies ή ζευγάρια;
Ουφ, τωρα θα παίξουμε; Σε ρώτησαν πριν πόσα ζευγάρια εχεις και απάντησες πολλά.
Πες μας λοιπόν:
Πόσα ζευγάρια εχεις
Πόσα μπαντζι έχεις
 
Ναι, γιατί ρωτάς;

Τους έχω ένα ολόκληρο δωμάτιο που το πρωί υπάρχει ήλιος. Το βράδυ άμα πέσει η θερμοκρασία αυτόματα ανοίγει ένα θερμό σώμα για να είναι ζεστά και φυσικά υπάρχει τέλειος εξαερισμός! Κάποιες φορές παίρνω ένα κλουβί μέσα στο δωμάτιό μου έτσι για συντροφιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τους έχω ένα ολόκληρο δωμάτιο που το πρωί υπάρχει ήλιος.
Εκ του αποτελέσματος.. μάλλον δε φτάνει.
Χρειάζεται ειδικός φωτισμός για να μπορεί ένα πουλί να σταθεί σωστά σε δοκιμασία αναπαραγωγής σε εσωτερικό χώρο όπως μπορούμε να διαβάσουμε κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/
Αν αυτές οι συνθήκες δεν υπάρχουν τότε δύο είναι οι λύσεις κατά τη γνώμη μου..
  1. ή τα βγάζεις έξω και τα αφήνεις μόνιμα εκεί
  2. ή δεν επιτρέπεις την αναπαραγωγή τους.
Δυστυχώς πολλές φορές κάνουμε λάθη.. και αυτά τα λάθη έχουν επιπτώσεις.
Μπορεί να προσπαθούμε να έχουν απ' όλα.. αλλά κάποιες φορές ακόμη κι αυτό δε φτάνει.
 
Back
Top