Ασθένειες Γιατί τα φτεράκια της Λίνας είναι έτσι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Το τελευταιο διαστημα το φτερωμα της λινας δεν μου αρεσει. Μπροστα στο λαιμουδακι μας τα φτερακια κανουν σαν χωριστρα.. Κ γενικος σαν απεριποιητο εχει χασει καπως την γιαλαδα του.

171671520.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από διατροφή πως είναι; δε θυμάμαι, είναι μίζερη; Τι τρώει γενικά; Της δίνεις και κάποια μερίδα πέλετς; Την έψαξες για εξωπαράσιτα;
Αν όλα τα παραπάνω είναι οκ και αρνητικά, θα έλεγα να της δώσεις λίγες μέρες μηλόξυδο και να της κάνεις μ' αυτό και κανένα μπανάκι.
Επίσης κάποιο πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα στη συνέχεια στην αυγοτροφή δεν θα έβλαπτε.
 
Μαρακι μου ειναι πολυ μιζερη της περνω οτι καλυτερο απο τροφες αλλα δεν μας αρεσει μονο τους ηλιοσπορους τρωμε απο την καθε τροφη κ ετσι της δινω κ εγω λιγο απο το φαγητο μου αφου της το ξεχωρισω να μην εχει αλατι. Εξωπαρασιτα δεν ειδα υπαρχει περιπτωση να εχει κ να μη τα βλεπω;να της ριξω λες κανα φαρμακο για καλο κ κακο;κ αυγοτροφη παλι δε τρωμε της βαζω αυγουλ
ακι βραζμενο κ τσιμπαμε λιγο. Το μηλοξιδο πως να το χρησιμοποιησω; Που κ που της βαζω λιγη βιταμινη D στο νερακι. Να της παρω πολυβιταμινες
 
Αφού είναι έτσι, καλύτερα να της δίνεις και ένα ποσοστό από πέλετς για ν' αναπληρώνει απαραίτητα διατροφικά στοιχεία. Οι ηλιόσποροι είναι πολύ λιπαροί και ενδέχεται να έχει επιβαρυνθεί το συκώτι της ή και το πάγκρεας. Πάρε γαϊδουράγκαθο σε βότανο ή έλαιο και δίνε της. Διάβασε αυτή τη συζήτηση https://community.petbirds.gr/threads/milk-thistle-χωρίς-αλκοόλ-γάλα-γαϊδουράγκαθου.29151/
Ψέκασέ την έλαφρά, δε νομίζω πως αφορά αυτό το πρόβλημα, αλλά καλού-κακού.
Για το μηλόξυδο διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μηλόξυδο-στα-πτηνά.17813/
Προσπάθησες να δώσεις χόρτα και αρωματικά βότανα; Ρίγανη χλωρή, άνηθο, δεντρολίβανο;
 
Λινα αλλαζει και φτερωμα μηπως. Ακολουθησε οτι σου ειπε η Μαρια! Δεν ειναι πολυ καλο να τρωει ηλιοσπορους! Εγω θα ελεγα να της παρεις και βιταμινες να της δωσεις. Δε της χρησιμοποιω και δε τις προτεινω γενικα αλλα στη συγκεκρειμενη περιπτωση εφοσον ειναι δυσκολη στη διατροφη θα ελεγα να παρεις!
 
Πολλά πουλιά περνάνε μια μικρή πτερόροια αυτό το διάστημα ειδικά αυτά που ζουν σε σπίτια με αρκετή θέρμανση κι αυτά των οποίων τα κλουβιά είναι αρκετά κοντά σε καλοριφέρ. Τα μπάνια θα βηθήσουν πολύ όπως και η αλλαγή στη διατροφή σαφώς (αστην να ζοριστεί να φάει και τα άλλα σπόρια) αλλά και η έκθεση στον ήλιο. Αν έχεις παράθυρο που το χτυπάει ο ήλιος μέσα στην ημέρα βάζε την εκεί μπροστά για κάμποση ώρα.
 
Θα έλεγα να κόψετε τη συνήθεια να τρώει το φαγητό σας, θα πρότεινα την ωρα που τρώτε να της έχεις ετοιμάσει τα φρουτα-λαχανικά της και να της δίνεις από αυτά αντι φαγητου. Πιστευω ότι θα τα δοκιμάσει και θα μάθει να τα τρωει.
ακόμα κι όταν εσυ το απόγευμα τρως το πορτοκάλι σου ή το μηλό σου να της δίνεις ένα κομματάκι.
Μπορεί να είναι και αυτό που λέει ο Ανέστης...ή να έχει μείνει πολύ πίσω στη πτερόροια τοης.
Άλλαξε κανονικά τα φτερά της το φθινόπωρο;
Βρίσκεις πουπουλάκια κάτω στο κλουβί της;
Δες αν στο σημειο που φαίνεται ανάκατω το φτέρωμα της.. Έχει φύτρες με νέα φτερά;
 
Δες αν στο σημειο που φαίνεται ανάκατω το φτέρωμα της.. Έχει φύτρες με νέα φτερά;
Νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο σημαντικό για να αποσαφηνιστεί το ζήτημα.
 
Καλύτερα να αλλάξεις σιγά σιγά την τροφή της για να μην τρώει τους ηλιόσπορους!
Η έστω αν έχεις χρόνο να τους αφαιρείς όταν θα της βάζεις φρέσκια τροφή! Πρέπει να τρώει και αμυλουχους σπόρους..
Δηλ φρούτα και λαχανικά δεν τρώει καθόλου;
Δοκίμασε να της δώσεις μπρόκολο η πατζάρι.. Αποτοξινώνουν τον οργανισμό...
Και αφού είναι δύσκολη, να τρως μπροστά της.. Έτσι κάποια στιγμή θα ζηλέψει και θα φάει και αυτή αυτά που πρέπει Εύα μου!
Πάντα πιάνει αυτό!
Δοκίμασε επίσης να της δώσεις ταραξάκο, είτε αποξηραμένο σε μια ταίστρα, είτε σε μορφή τσαγιού για λίγες μέρες γιατί επίσης κάνει πολύ καλό στον οργανισμό και ειδικά στο συκώτι...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τη μάθεις να τρώει απ'όλα ε;:D
 
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες κ ζητω συγνωμη που αργησα να σας απαντησω αλλα δουλευα κ μολις γυρισα.λοιπον απο φρουτα τρωει μηλο λιγη μπανανα μανταρινι κ ροδι για το οποιο τρελενεται. Μπροκολο δεν το πλησιαζουμε μονο το καναρινακι μου τρεχει μολις δει μπροκολο. Κ απο τα αρωματικα φυτα τρωμε ριγανι φρεσκια που την εχω στο μπαλκονι μου. Αλλα ολα αυτα νομιζω πως αποτελουν το επιδορπιο κ οχι το κυριως πιατο. Εχω μια ελπιδα τωρα που θα μας ερθει κ ο Οδυσσέας μηπως μας μαθει να τρωμε λιγο πιο σωστα. Προς το παρον θα κοιταξω λιγο με μηλοξιδο γαιδουραγκαθο κ καμια βιταμινουλα
 
Back
Top