Αναπαραγωγή Γιατί το αρσενικό κοκατίλ δεν τραγουδά;

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
έβαλα ένα θηλυκό κοκατίλ μαζί με το αρσενικό μου και μετά από 3 μέρες ενθουσιασμού και σφυρίγματος, σταμάτησε να κελαηδά! Δεν είναι ότι δεν την θέλει, αλλά αντί να κελαηδά το αρσενικό στο θηλυκό και να την προκαλεί (όπως γίνεται κανονικά) γίνεται το αντίθετο! Μπορεί να συμβεί αυτό;



(τελευταία φορά όμως που κοίταξα περιποιούνταν το ένα το άλλο 😉!)
 
έβαλα ένα θηλυκό κοκατίλ μαζί με το αρσενικό μου και μετά από 3 μέρες ενθουσιασμού και σφυρίγματος, σταμάτησε να κελαηδά! Δεν είναι ότι δεν την θέλει, αλλά αντί να κελαηδά το αρσενικό στο θηλυκό και να την προκαλεί (όπως γίνεται κανονικά) γίνεται το αντίθετο! Μπορεί να συμβεί αυτό;
(τελευταία φορά όμως που κοίταξα περιποιούνταν το ένα το άλλο 😉!)
Στα περισσότερα πουλιά που το ερωτικό - αναπαραγωγικό παιχνίδι στηρίζεται στην εμφάνιση, στις κινήσεις και στα χρώματα... σταματάει κάθε ηχητική πρόκληση...
Πιθανόν ο τύπος επικεντρώθηκε στο να εντυπωσιάσει την κυρία με όλα τα άλλα εκτός της φωνής.
Αν κάνεις υπομονή... Θα επανέλθει γρήγορα.
 
Πότε πρόλαβες και πήρες άλλο και τα έβαλες μαζί; Δεν έτυχε να διαβάσεις για την καραντίνα;
Επίσης είσαι σίγουρος - η (μπορείς να γράψεις το όνομά σου στο προφίλ σου 😉 για τα φύλα τους;
Πόσον καιρό έχεις το πρώτο πουλάκι και από που προμηθεύτηκες το δεύτερο; (μαγαζί, εκτροφείο)
 
Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός αν δεν σ' ενοχλούμε; :)
 
έχω όλα κι όλα 2 κοκατίλ περίπου 2 χρονών που τα πήρα από διαφορετικά πετ σοπ. τα έχω 3 εβδομάδες τώρα και τα πάνε πολύ καλά μαζί απλά είχα αυτό το ερώτημα (εντάξει είχα κι άλλα😛) είναι τα ίδια που ανέφερα και στις άλλες συζητήσεις. 🙂 για το φύλο είχε γίνει πάλι συζήτηση. Δε θυμάσαι;
 
για το φύλο είχε γίνει πάλι συζήτηση. Δε θυμάσαι;
Δυστυχώς όχι.
Δηλαδή τα είχες σε διαφορετικά κλουβιά και τα ένωσες πρόσφατα και σταμάτησε το τραγούδι το αρσενικό; Καλά ίσως λόγω της παρέας ασχολείται μαζί της.
 
δυστυχώς δεν ήξερα όταν την πήρα για καραντίνα και έτσι δεν κράτησα. 3 μέρες συνεχόμενα δεν σταμάταγε το τραγούδι όμως το αρσενικό, τώρα το θηλυκό πήρε τον ρόλο!😕
 
Αρσενικό εννοείς το γκρί και θηλυκό το λούτινο;
 
Back
Top