Γενικά Γιατί το αρσενικό κοκατίλ μου δεν τραγουδούσε όσο είχε θηλυκό;

THEO_LEGEND

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Καλαμάτα
Καταρχας καλησπερα στην παρεα. 🙂
Σαν παιδι και γω ειχα παρει ενα κοκατιλ εδω και 1 χρονο, το εχω εκπαιδευσει και κανει κατι παιχνιδακια και να μιμειτε τραγουδακια... Οπως αυτο εδω

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.

😎

τραγουδουσε οταν δεν ηταν καποιος κοντα του... Ετσι λοιπον πριν 2 βδομαδες ειπα να του παρω μια θηλυκη παρεα. Οταν τα εβαλα μαζι ομως σταματησε να τραγουδα, πριν 3 μερες ομως επειδη τα ειχα εξω στην αυλη αλλα φυσουσε και δεν ειχα κοψει τελειως τα φτερα στη θηλυκια μου εφυγε και εμεινε μονος παλι ο παπαγαλος... Και απο τοτε που εφυγε αρχισε παλι να τραγουδα😕
τι συμβαινει με αυτον; ντρεποταν την παπαγαλινα και δεν τραγουδουσε; ή τραγουδα για να προσελκυσει παπαγαλινες και οταν τη "βρηκε" σταματησε;



επισης ενα αλλο που θελω να ρωτησω ειναι γιατι μερικες φορες οταν τον εχω εξω απο το κλουβι και κανει την αναγκη του μετα την τρωει;
 
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου παραπάνω. Η κοπροφαγία γίνεται για να ρυθμιστεί όξινο περιβάλλον (ph) στο στομάχι. Μια επίσκεψη σε ένα γιατρό θα λύση το πρόβλημα της κοπροφαγίας.
 
επισης ενα αλλο που θελω να ρωτησω ειναι γιατι μερικες φορες οταν τον εχω εξω απο το κλουβι και κανει την αναγκη του μετα την τρωει
Κοίτα λίγο εδώ,έχουν δωθεί κάποιες απαντήσεις, στο θέμα της κοπροφαγείας 🙂

https://community.petbirds.gr/threads/Κοκατίλ-τρώει-ακαθαρσίες.11479/
 
Sorry για το off topic αλλά νομίζω έχει μια σχέση..:Είχα ένα κουνελάκι παλιότερα και έτρωγε της ακαθαρσίες του..ωσπού ρώτησα έναν φίλο μου κτηνιατρο και μου είχε πει πως ήταν πρόβλημα διατροφης.. Δέν έπερνε την επαρκη ποσότητα βιταμινων και ιχνοστοιχελίων απο την τροφή του για αυτο και άρχησε την κοπροφαγεία.. Δε ξέρω αν αυτο συμβαίνει και στα πουλία... Τσέκαρε όμως λιγο την διατροφή του και δες αμα το συνεχίζει...
 
Την απάντηση την έδωσες μόνος σου παραπάνω. Η κοπροφαγία γίνεται για να ρυθμιστεί όξινο περιβάλλον (ph) στο στομάχι. Μια επίσκεψη σε ένα γιατρό θα λύση το πρόβλημα της κοπροφαγίας.


Eδω λεει το αντιθετο.

https://community.petbirds.gr/threads/Κοκατίλ-τρώει-ακαθαρσίες.11479/

Ποιο ειναι το σωστο τελικα;
 
ΑΑΑ μαλιστα... σας ευχαριστω για τις απαντησεις. 🙂

Λετε να του παρω παλι μια παρεα να εχει; (φυσικα αυτη τη φορα θα ειμαι πιο προσεχτικος)
 
Back
Top