Γενικά Γιατί το αρσενικό μου κοκατίλ τραγουδάει στο πρόσωπο του θηλυκού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Natalie08
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Natalie08

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2021
Μηνύματα
244
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπερα, μπορω να κανω καποιες ασχετες ερωτησεις; Εχω παρατηρησει οτι ο Κουκι τραγουδαει μεσα στην μουρη ή προς το μερος που βρισκεται η Τζουλη και την ενοχλει, γιατι το κανει αυτο; Επισης οταν ο Κουκι τρωει στην κατω ταίστρα, η Τζουλη πηγαινει απο κατω του και τριβεται πανω του 😬, γιατι το κανει αυτο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Natalie08 γνωρίζεις ακριβώς την ηλικία τους; Από εννιά με δέκα μηνών μπορούν να
[automerge]1614975175[/automerge]
@Natalie08 γνωρίζεις ακριβώς την ηλικία τους; Από εννιά με δέκα μηνών μπορούν να ζευγαρώσουν.
[automerge]1614975350[/automerge]
@Natalie08 γνωρίζεις ακριβώς την ηλικία τους; Από εννιά με δέκα μηνών μπορούν να
[automerge]1614975175[/automerge]
Μπορούν και από οχτώ μηνών.
 
@Vada η αληθεια ειναι οτι η πωλητρια εκει μας ειπε οτι ειναι 5 με 6 μηνων, ο Κούκι φοραει ενα κοκκινο δακτυλιδι αλλα δεν μπορω να το διαβασω και να καταλαβω τι εννοει. Εχω δει να λεει λογικα τον κοδικο το πουλιου, εχω δει επισης να γραφει ενα 2020 και ενα 5.5 τωρα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει διωτι πρωτη φορα εχει παπαγαλος μου δακτυλιδι οποτε χρειαζομαι λιγη βοηθεια
 
@Natalie08 οι πληροφορίες που σου δίνει το δαχτυλίδι είναι συγκεκριμένες.Δηλαδή έτος γέννησης,διάμετρο,κωδικό εκτροφέα και αύξων αριθμό πουλιού.Κοίτα εδώ ::Thread 'Τα δαχτυλίδια των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ Διάβασε το και ότι χρειαστείς ξαναρώτησε.
 
@Vada ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα εχω μερικες ερωτησεις: Στο αρθρο λεει οτι το χρώμα που έχει το κάθε δαχτυλίδι είναι ενδεικτικό της χρονιάς αναπαραγωγής του πτηνού που το φέρει, δηλαδη μας λεει ποια χρονια περιπου μπορει να ζευγαρωσει το πτηνο;
 
Στο αρθρο λεει οτι το χρώμα που έχει το κάθε δαχτυλίδι είναι ενδεικτικό της χρονιάς αναπαραγωγής του πτηνού που το φέρει,
Αυτό ισχύει σίγουρα στα καναρίνια αλλά στους παπαγάλους υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις όσο αφορά το χρώμα.
Γράψε όλα τα στοιχεία που αναφέρονται στο δαχτυλίδι.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν μπορω να τα διαβασω ολα αλλα αν τυχει να μπορω να τα διαβασω μια φορα θα σας τα πω
[automerge]1614977950[/automerge]
Μεχρι στιγμης ξερω οτι γραφει, 9001, 2020 και 5.5 , δεν ξερω τι σημαινον ολα αυτα αλλα θα ηθελα να μαθω
 
Τελευταία επεξεργασία:
στους παπαγάλους υπάρχουν αρκετές διαφοροποιήσεις όσο αφορά το χρώμα.
Αν πρόκειται για εκτροφικά δαχτυλίδια συλλόγων, τα χρώματα ανά έτος είναι ίδια για όλα τα είδη πτηνών. Δεν αποτελούν εξαίρεση οι παπαγάλοι.
Μεχρι στιγμης ξερω οτι γραφει, 9001, 2020 και 5.5 , δεν ξερω τι σημαινον ολα αυτα αλλα θα ηθελα να μαθω
Το 2020 μάλλον αφορά την χρονολογία γέννησης και το 5.5 δηλώνει τη διάμετρο του δαχτυλιδιού σε χιλιοστά. Το 9001 είναι κάποιο στοιχείο που λογικά το γνωρίζει μόνο ο εκτροφέας. Αν πραγματικά το πουλάκι είναι του 2020 ο εκτροφέας δεν είναι εγγεγραμένος σε κάποιον σύλλογο γιατί κόκκινα ήταν τα δαχτυλίδια του 2018.
 
@jk1980 Τωρα που το ειδα, ξερω να σας πω τι λεει με την σειρα ολο το δακτυλιδι. Ειναι: CZ, 5.5, 20, 9001. Ετσι παει το δακτυλιδι, μηπως μπορειτε να βγαλετε συμπερασμα τι σημαινουν ολα αυτα;
 
Ισχύει ότι σου έγραψα παραπάνω. Είναι προσωπικό δαχτυλίδι και όχι συλλόγου. Το CZ είναι αρχικά λέξεων που προφανώς έχουν σχέση με τον εκτροφέα αλλά δεν νομίζω να δηλώνουν χώρα προέλευσης. Ίσως είναι αρχικά ονόματος.
Οτι τα πουλια ειναι του 20 και πιθανον απο Τσεχια!
Το CZ δεν δηλώνει απαραίτητα χώρα προέλευσης. Σκέψου ότι έχεις ατομικά δαχτυλίδια και το όνομά σου αρχίζει από Γ και το επίθετό σου από ΜΠ και χρησιμοποιείς λατινικούς χαρακτήρες, γράφοντας GB στο δαχτυλίδι το οποίο θα μπορούσε να διαβαστεί από κάποιον, λανθασμένα, Great Britain (Μεγάλη Βρετανία).
 
Το CZ δεν δηλώνει απαραίτητα χώρα προέλευσης. Σκέψου ότι έχεις ατομικά δαχτυλίδια και το όνομά σου αρχίζει από Γ και το επίθετό σου από ΜΠ και χρησιμοποιείς λατινικούς χαρακτήρες, γράφοντας GB στο δαχτυλίδι το οποίο θα μπορούσε να διαβαστεί από κάποιον, λανθασμένα, Great Britain (Μεγάλη Βρετανία).
Ευχαριστω για την ενημερωση!Νομιζα οτι ηταν γράμματα για χωρα προέλευσης🙂
 
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω αν κατι απο αυτα τα στοιχεια τυχαινει να λεει την χρονια που γεννηθηκε ή το ποσο χρονων ειναι το πουλι
 
Back
Top