Ασθένειες Γιατί το αρσενικό να φουσκώνει και γυρίζει το κεφάλι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
29 Αυγ 2016
Μηνύματα
2.740
Πόλη
Λευκάδα
Καλησπερα! Κατεβασα για το συνηθησμενο ανεφοδιασμο το κλουβι και ενω ολα ηταν μια χαρα και κελαιδουσαν και ολα ξαφνικά βλεπω το αρσενικο να φουσκωνει και να γυριζει το κεφαλι του... Το εκανε κανα λεπτο (φουσκωνε ξεφουσκωνε) μετα σα κυριος τσιμπαει τα σπορακια του πινει το νερακι του ολα καλα... Ξεκιναει και ο μικρος να κανει το ιδιο... σε μικροτερο βαθμο βεβαια... μετα απο λιγο παλι το αρσενικο... Τι επαθε βρε παιδια; Εντομεταξυ οση ωρα εκαναν αυτο απολυτη ισυχια... Τρομαξα...rsz_20161031_145612.webp rsz_20161031_1456290.webp rsz_20161031_145629.webp
 
Νομίζω οτι πρεπει σε πρώτη φάση να κάτσεις, αν γίνεται και να τα παρακολουθείς για λίγη ωρα να δεις αν θα το κάνει. Μηπως εσύ ήσουν απο την πλευρά προς την οποία γύρισε το κεφάλι του;
 
Ναι απο κει καθομουν. Οχι δε το εκανε αλλο... κανα μισαωρο τα κοιταζα (κρεμασμενα πλεον) και δε το εκανε.. και τωρα μια χαρα κελαιδανε ολα... λες να μου εκαναν κολπακια;
 
Βασια στο μέρος που τα έχεις,υπάρχει περίπτωση να κρυώνουν;
Μήπως φούσκωναν κ ξεφουσκωναν γιατί μπορεί κ να κρυώνουν κ γι'αυτό να το κάναν αυτό για να ζεσταθούν.
 
Η αληθεια ειναι οτι εκεινη την ωρα εβγαλε ηλιο... Δε ξερω βρε παιδια με τρομαξε το χαζο... Ευα μου σημερα δεν εχει καθολου κρυο... με κοντομανικα ημασταν
 
Πολλά πουλάκια όταν τα πιάνει ο ήλιος φουσκώνουν και το απολαμβάνουν. Μην ανησυχείς Βάσια μου! Απλά το καλοκαίρι καλό θα ήταν λόγω υψηλών θερμοκρασιών να αποφεύγουμε τέτοιες εκθέσεις στον ήλιο. Την περίοδο που διανύουμε είναι ότι πρέπει! 😉
 
Ενταξει με την πρωτη φωτο λιωνεις ομως!
Τις χρειαζονται και τις ακτινες του ηλιου, αν εισαι σπιτι (πχ σ/κ) και εχει τετοιες ωραιες μερες μπορεις να τα κατεβαζεις να παιρνουν λιγη D3.
(ενταξει οχι τωρα που εχει αυγα στη φωλια, οταν τελειωσουν με τις γεννες).
 
Αλικη μου δε τα πιανει ο ηλιος. Εγω τα κατεβασα και τα εβαλα κανα 3λεπτο στο ηλιο...

Βάσια, δεν κουνάμε για τέτοιο λόγο το κλουβί με τη φωλιά. Αν τα κατεβάζεις για καθάρισμα να το κάνεις πολύ γρήγορα που κι αυτό θα είναι προτιμότερο να το κάνεις επι τόπου αν γίνεται. Για κανέναν άλλον λόγο.
 
Πολλά πουλάκια όταν τα πιάνει ο ήλιος φουσκώνουν και το απολαμβάνουν. Μην ανησυχείς Βάσια μου! Απλά το καλοκαίρι καλό θα ήταν λόγω υψηλών θερμοκρασιών να αποφεύγουμε τέτοιες εκθέσεις στον ήλιο. Την περίοδο που διανύουμε είναι ότι πρέπει!
Ακριβώς! Και τα δικά μου τα καναρινάκια το κάνουν αυτό όταν τα βγάζω στον ήλιο για να πάρουν την βιταμίνη D! Είναι απολύτως φυσιολογικό!👍
 
Back
Top