Αναπαραγωγή Γιατί το αυγό έως σήμερα δεν έχει σκάσει;

lambros1976

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Λαμία
Καλημέρα σε όλου. Έχω το ακόλουθο πρόβλημα. Το ζευγάρι καναρινιών μου που έχω βάλει να ζευγαρώσουν σε εσωτερικό χώρο η κανάρα έκανε τέσσερα αυγά, απο τα οποία τα τρία ήταν άσπορα και το τελευταίο ένσπορο. Το τελευταίο αυγό το έκανε 21/2/2016 αλλά έως σήμερα 7/3/2016 δεν έχει σκάσει. Ωοσκόπιση έκανα πριν 4 ημέρες περίπου και το αυγό ήταν οκ. Τι άλλο πρέπει να κάνω. Η κανάρα κλωσάει κανονικά και μαζί με αυτό το αυγό της έχω βάλει και ένα πλαστικό.
 
Συμβαίνει αρκετά συχνά ειδικά στην πρώτη γέννα όταν και τα πουλιά δεν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή να γίνει η εκκόλαψη με μερικές μέρες καθυστέρηση σε σχέση με αυτές που εμείς περιμέναμε ή μετράγαμε.
Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται με τη δική σου περίπτωση.
Προσωπικά έχω πολλές καταγεγραμμένες τέτοιες περιπτώσεις που τα αυγά βγήκαν με δυο τρεις μέρες καθυστέρηση από το αναμενόμενο. Φέτος μάλιστα έχω μια φωλιά με τέσσερις παρακαλώ μέρες καθυστέρηση.
Αυτό κατά την άποψή μου συμβαίνει εξ αιτίας της βιασύνη και την ανετοιμότητα των θηλυκών. Έτσι ενώ κάθονται πάνω στη φωλιά και δείχνουν πως κλωσούν... στην πραγματικότητα απλά γυρίζουν και συντηρούν τα αυγά τους. Μερικές μέρες αργότερα ανεβάζουν τις θερμοκρασίες που πρέπει για να αρχίσει η εκκόλαψη και συνεπώς από κει θα πρέπει να αρχίσουμε να μετρούμε. Ποιος όμως μπορεί με ακρίβεια να το γνωρίζει;
Γι αυτό πολλές φορές έχω γράψει... Πως με την ωοσκόπηση δεν θα πρέπει να είμαστε βιαστικοί και να απομακρύνουμε τ' αυγά από τη φωλιά παρά μόνο αρκετές μέρες αργότερα.
 
Οπότε τα αφήνω στη φωλιά το μόνο που έκανα σήμερα με μια μπατονετα βρεγμένη πέρασα το αυγό μέσα στη φωλιά για βοηθήσω με την υγρασία του.
 
το μόνο που έκανα σήμερα με μια μπατονετα βρεγμένη πέρασα το αυγό μέσα στη φωλιά για βοηθήσω με την υγρασία του.
Να μην κάνετε τέτοιες χαζές κινήσεις... η μητέρα γνωρίζει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει.
Η υγρασία που υπάρχει στην ατμόσφαιρα στις αρχές της Άνοιξης είναι όση χρειάζεται.
Αντίθετα... Το νερό από την μπατονέτα ή τα σχετικά "γιατροσόφια" των "ειδικών" του internet ... μπορεί να μολύνουν με βακτήρια το αυγό πέρα από το σίγουρο θερμικό σοκ...
 
φιλε αν αργησει να σκασει δυο-τρεις μερες το αυγο πάρε ένα μπολάκι και βάλε νερό σε θερμοκρασία δωματίου και βάλε το αυγό μέσα αν δεις ότι κουνιέται το αυγό (βλέπε τα παρακατω βίντεακια) τότε έχει ζωντανό μωράκι αν όχι τότε δυστυχώς κάτι δεν πήγε καλά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Συμφωνώ με Γιάννη.. Δεν έπρεπε να κάνεις τίποτα.. υπομονή και όλα καλά! Για την υγρασία βάζουμε απλά μια νωπή πετσέτα πάνω απ το κλουβί και δεν πειράζουμε το αυγό..

φιλε αν αργησει να σκασει δυο-τρεις μερες το αυγο πάρε ένα μπολάκι και βάλε νερό σε θερμοκρασία δωματίου και βάλε το αυγό μέσα αν δεις ότι κουνιέται το αυγό (βλέπε τα παρακατω βίντεακια) τότε έχει ζωντανό μωράκι αν όχι τότε δυστυχώς κάτι δεν πήγε καλά
Παναγιώτη διαφωνώ! Να μην το κάνει αυτό! Ρισκάρει τη ζωή του εμβρύου.. Τι θα πάθει να περιμένει 5-6 μέρες ακόμα; Μετά μπορεί να ανοίξει το αυγό να δει τι έγινε...
 
Ή απλούστερα, μπορεί να βάζει μπανιέρα μέσα στο κλουβι. Σε περίπτωση που χρειάζεται περισσότερη υγρασία για την εκκόλαψη, η καναρα θα κάνει μπάνιο.
 
η μεθοδος που ανεφερα δεν εχει σκοπο να ανεβασει υγρασια για να μαλακωσει το τσοφλι. Ο σκοπος της ειναι να καταλαβει ενα αυγο αν εχει ζωντανο νεοσσο μεσα μετα απο καποιες μερες καθυστερηση στο σκασιμο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Μπανιέρα έχω μέσα στη ζευγαρώστρα, το θέμα είναι ότι μπάνιο κάνει μόνο ο αρσενικός. Τη θηλύκια την έχω πάνω απο τρεις μήνες και μπάνιο δεν κάνει σε μπανιέρα αν και της έβαζα απο την αρχή.
 
@alicedros οταν λες για υγρασια βάζουμε μια βρεγμενη πετσετα πανω απο το κλουβι. Οταν εχουμε πολλα κλουβια με ζευγαρια και αυγα τι κάνουμε; Πως δημιουργουμε υγρασια; Βάζουμε σε ολα τα κλουβια; Επειδη εχω τετραπατες.

Ακομη κατι. Την πετσετα την εχουμε μονιμα εκει; Δηλαδη απο την αρχη της αναπαραγωγης μεχρι το τελος;
 
Όταν η αναπαραγωγή γίνεται τον κατάλληλο για την πατρίδα μας καιρό (που είναι η Άνοιξη) δεν χρειάζεται να βάλουμε ούτε βρεγμένες πετσέτες, ούτε κάτι άλλο για να βοηθήσουμε.
Βασικό "μυστικό" της επιτυχίας παραμένουν η απόλυτη ηρεμία στο ζευγάρι μας, η καλή τροφοδοσία και η τακτικότατη εκπλήρωση των εκτροφικών μας υποχρεώσεων,
 
Αριάδνη μου συμφωνώ με Γιάννη! Η φύση έχει προβλέψει για όλα! Από κει και πέρα μπορείς να αφήσεις μερικές νωπές πετσέτες δίπλα απ τα κλουβιά. Αλλά οι νεοσσοί που θα είναι δυνατοί και θα μπορέσουν να βγουν και να επιβιώσουν θα βγουν! Όσοι δεν τα καταφέρουν, πολύ απλά δεν ήταν τόσο δυνατοί και η φύση διαλέγει μόνο τους δυνατούς οργανισμούς! Η φύση είναι σκληρή..
 
Back
Top