Ασθένειες Γιατί το θηλυκό μου κοκατίλ έχει φαλάκρα;

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζετε γιατί η θηλυκιά μου έχει φαλακριτσα; Τώρα το παρατήρησα που σήκωσε το λοφίο της.
 

Συνημμένα

  • 1d.webp
    1d.webp
    72,4 KB · Προβολές: 17
  • 2d.webp
    2d.webp
    51,3 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζετε γιατί η θηλυκιά μου έχει φαλακριτσα; Τώρα το παρατήρησα που σήκωσε το λοφίο της.
Λογικά θ του βγούνε και ο δικός μου είχε όταν το πήρα βασικά δν είχε καθόλου λοφίο και ήταν και 3 μηνών Μν ανησυχείς..
 
Ίσως είναι όντως γεννετικό το θέμα αλλά δεν είναι ανησυχητικό ούτε κινδυνεύει η υγεία της απο κάτι. Δείχνει επίσης να περνάει πτερόροια οπότε μπορεί να γεμίσει λίγο εκείνο το σημείο.
 
Υπάρχει πιθανότητα να έχει η θηλυκιά μου πτεροροια; Γιατί της πέφτουν και φτερά τώρα κρέμεται ένα φτερό από την ουρά της
 
@Gogou Maria εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο να περνάει μόνο το ένα πτεροροια, άμα ζούνε σε ίδιες συνθήκες με ίδια θερμοκρασία κτλπ σε παρόμοια κατάσταση θα ήτανε και το άλλο νομίζω
 
@Giwrgakos28 η θηλυκιά μου είναι ενάμιση χρόνο. Το αρσενικό είναι 4 μηνών και τον πήρα πρόσφατα. Δεν ξέρω γιατί η θηλυκιά βγάζει μόνο.
 
Αυτή την περίοδο πολλοί παπαγάλοι που ζουν μέσα σε σπίτια με θέρμανση περνούν μια μινι πτερόροια. Το 4 μηνών πουλάκι δεν την περνάει διότι ετοιμάζεται για την πρώτη του η οποία συμβαίνει μεταξύ 4 κι 8-9 μηνών.
 
Back
Top