Ασθένειες Γιατί το θηλυκό μου budgie κάθεται στον πάτο του κλουβιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Klejdi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Klejdi

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Μέγαρα
Γεια σας φίλοι μου ελπίζω να είστε όλοι καλά.Σχετικα με τα budgie τώρα εδώ και κάτι μέρες έχω αρχίσει να βλέπω την θυληκια να κάθεται στον πάτο του κλουβιού (Δηλαδή κάτω κάτω) με σηκωμένο το κεφάλι να καθεται και πάνω η πλάτη λίγο σηκωμενη (νομίζω ραχη λεγεται).τώρα αυτό είναι διότι είναι νέα και δεν ξέρει που να γέννησει γιατί είναι πρώτη φορά που μπαίνει σε διαδικασία αναπαραγωγής ή είναι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο στον οργανισμό της όποιος μπορεί ας με βοηθήσει λίγο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Ακούγεται σαν να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα (υγείας), δεν είναι φυσιολογικό να στέκονται έτσι. Μάλλον θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό κτηνίατρο. Αν δεν κουτσουλάει είναι επείγον, γιατί παραπέμπει σε δυστοκία!
[automerge]1626257758[/automerge]
Αλλιώς αν το κάνει για λιγο και την υπόλοιπη ωρα είναι φυσιολογική, τρωει κουτσουλαει κτλ, τότε ισως να είναι κατι πιό απλό.
 
Μπορείτε να ανεβάσετε μια φωτογραφία? Καμιά φορά ένα άρρωστο πουλάκι φαίνεται από την εμφάνιση και μόνο. Φωλιά έχετε βάλει και την αγνοεί?
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
@myr όχι τρώει κουτσοτλαει συνηθως είναι στις πιο ψιλές πατηθρες αλλά κάποιες φορές κατεβαίνει κάτω κάνει αυτή την κίνηση για περίπου 5 λεπτά μέχρι να φύγει και το αρσενικό πάνω.Αλλα Μήπως είναι ότι θέλει να γέννησει γιατί έχω δει τον αρσενικό να την βατεψει...
[automerge]1626271835[/automerge]
@Nausicaa στην αρχή έμπαινε πιο συχνά σταδιακά όμως την αγνόησαν και τα δύο και ο αρσενικός αλλά και η θυληκια δεν μπαίνουν καθόλου μέσα
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
@Klejdi To χρησιμοποιούν όμως? Γτ κι εγώ τους έχω σουποικόκκαλο αλλά προτιμούν την πέτρα και τις πατήθρες ασβεστίου.
 
Καλημέρα, πώς είναι η παπαγαλίτσα (συγγνώμη δεν θυμάμαι όνομα αν δόθηκε σε άλλο thread)?
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
Πολύ λυπάμαι...Μάλλον η αναπαραγωγή ήταν πολύ βαριά για εκείνη...Το ηλικία είχε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Klejdi
@Ιωάννης 2021 πρώτη φορά ζευγάρωμα την πήρα σε μικρή ηλικία περίπου 7 μηνών
[automerge]1628242667[/automerge]
@Ιωάννης 2021 είχε καθίσει κάτω στον πάτο του κλουβιού και φούσκωνε η κοιλιά της και ξεφουσκώνει δεν σηκωνόταν ούτε το κεφάλι της δεν κούναγε...ενώ όλη την ημέρα ήταν καλά το βράδυ έπεσε κάτω και σωριάστηκε
[automerge]1628242806[/automerge]
Πολύ λυπάμαι...Μάλλον η αναπαραγωγή ήταν πολύ βαριά για εκείνη...Το ηλικία είχε;
@Klejdi ο αρσενικός δεν ξέρω γιατί αλλά από το πρωί κελαηδαει...να του ξαναπάρω ταίρι ή να τον αφήσω μόνο του ;
 
7 μηνών είναι πολύ μικρή ηλικία για ζευγάρωμα...Από ενός έτους είναι κατάλληλη η ηλικία και λίγο λέω...Δεν ήταν αρκετά όριμη και ταλαιπωρήθηκε το καημένο...Όπως και να έχει το πάθημα γίνεται μάθημα, την επόμενη φορά θα ξέρεις.
Ο αρσενικός δεν ξέρω γιατί αλλά από το πρωί κελαηδαει...να του ξαναπάρω ταίρι ή να τον αφήσω μόνο του ;
Λογικά θα την ψάχνει... Τώρα αν θα του πάρεις άλλη είναι αποκλειστικά και μόνο δική σου απόφαση.
 
@Ιωάννης 2021 Οκ..Δεν κατάλαβες όταν την πήρα ήταν 7 μηνών (καλοκαίρι)και την έβαλα για αναπαραγωγή την άνοιξη Δηλαδή φέτος
[automerge]1628266092[/automerge]
@Ιωάννης 2021τελικα θα του πάρω μια άλλη θυληκια.σχετικα με αυτό γνωρίζετε κανέναν καλο εκτροφέα που να έχει και ήρεμα πουλάκια αλλά να μπορεί να τα στείλει μα κάποιο μέσο;άμα ξέρεις σε παρακαλώ πολύ βοήθησε με λίγο...
 
τελικα θα του πάρω μια άλλη θυληκια
Να τηρήσεις αυτά https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/

γνωρίζετε κανέναν καλο εκτροφέα που να έχει και ήρεμα πουλάκια αλλά να μπορεί να τα στείλει μα κάποιο μέσο;άμα ξέρεις σε παρακαλώ πολύ βοήθησε με λίγο...
Κάνε μία αγγελία εδώ https://community.petbirds.gr/forums/birds-classifieds/
 
Back
Top