Γενικά Γιατί το καναρίνι μου έχει διαφορετικό φτέρωμα;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά έχω ένα καναρίνι του οποίου οι γονείς είναι κοινά και απλά στο φτέρωμα καναρίνια αλλά αυτό βγήκε τελείως διαφορετικό. Δεν έχει κύστες το έχω ελέγξει και είναι 3 χρονών. Να μερικές foto. Το κόκκινο καναρίνι είναι για σύγκριση. Λέτε να είναι ράτσας;
rsz_1rsz_dsc00397.webp
rsz_1rsz_dsc00400.webp
rsz_1rsz_dsc00407.webp
 
Για το αν είναι ράτσας ή όχι, δεν μπορώ να σου πω (αρχάριος γαρ κι εγώ!)... Αλλά (επέτρεψέ μου το αστείο που θα πω) μοιάζει σαν να κατέβηκε από τη μηχανή, που πριν λίγο έτρεχε με 160 στην Εθνική! :D
Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο φτέρωμα, σε τόσο μεγάλο ηλικιακά πουλί (3 χρονών είπες..)! Μοιάζει σαν "μόνμος" νεοσσός!
Σίγουρα κάποια από τα παιδιά εδώ, έχοντας πολύ μεγαλύτερη εμπειρία, θα ξέρουν να σου πουν περί τίνος πρόκειται...
:)
 
Πριν λίγο, διάβασα ένα άλλο ποστ εδώ στο φόρουμ, περί "σγουρού" καναρινιού από Βορρά... Δεν ξέρω αν είναι τέτοιο, αλλά εάν το έπαθε μετά την αλλαγή του πτερώματος, δεν παίρνω όρκο ότι είναι τέτοιο!
 
Απ ότι βλέπω το έχεις μαζί με άλλα.. Μήπως του τραβούσαν τα φτεράκια και έγινε έτσι;

Εμένα πάντως πολύ μ αρέσει! 😛
 
Απ ότι βλέπω το έχεις μαζί με άλλα.. Μήπως του τραβούσαν τα φτεράκια και έγινε έτσι;
Όχι εδώ επειδή τα κλουβιά τα έχω μπροστά στη μπαλκονόπορτα και τα χαζεύω δεν έχω δει να το πειράζουν καθόλου.
Μου κάνει εντύπωση γιατί γεννήθηκε τον Ιανουάριο 2011 και μέχρι την πρώτη πτερορροία είχε φυσιολογικό φτέρωμα αλλά μετά έγινε έτσι.
Εμένα πάντως πολύ μ αρέσει! 😛
Και εμένα, μου θυμίζει κάτι πιγκουινάκια που είναι έτσι.😛
 
Θα πώ κι' εγώ μια γνώμη. Είναι ένα πουλάκι με πτέρωμα μη εντόνου (non intensive) και ταυτόχρονα μαλακόπτερο Νο 6 (στην κλίμακα απο 1-6 που μετράμε την σκληρότητα του πτερώματος). Είναι ένα ΛΑΘΟΣ. Προέκυψε απο άστοχο ζευγάρωμα και είναι τυχερό που δεν έχει εμφανίσει κύστες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αυτό είναι κάτι σοβαρό μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα υγείας;

Τα αδέρφια του από την ίδια γέννα βγήκαν φυσιολογικά;☹
 
Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχει, είναι ΚΥΣΤΕΣ απο έγκλειστα πτερά.
Κάποια απο τ' αδέλφια του μπορεί να βγούν φυσιολογικά.
Πρέπει να υπάρξει ομοζυγία και στην ποιότητα του πτερώματος αλλά και στην σκληρότητά του για να βγεί κάποιο πουλάκι σαν και αυτό.
Πράγμα που πολύ πιθανόν να μη συμβει στα αδέλφια του. Καλόν είναι όμως οι γονείς του να μη ξαναγίνουν ζευγάρι αλλά να ζευγαρωθούν με σκληρόπτερα αντίστοιχα ζευγάρια.
 
εμενα μ'αρεσει! Ειναι κουκλι! Να του δωσεις κ χτενα κ μια λακ να αλλαζει στυλ! 😛

Φυσικά δεν είναι άσχημο εμφανισιακά, αλλά αν το έβλεπες (όπως ένα άλλο πουλάκι με το ίδιο πτέρωμα) έτσι; Θα σου άρεσε το ίδιο;

10621966_905993852747415_1033976579_n.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα έχω μια απορία. Τα καναρίνια που έχουν κύστες, τα ζευγαρώνουμε υπό την προϋπόθεση να τηρηθεί ο κανόνας περί πτερώματος των ζευγαριών ή καλό είναι να αποφεύγεται η αναπαραγωγή τους;
 
Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα έχω μια απορία. Τα καναρίνια που έχουν κύστες, τα ζευγαρώνουμε υπό την προϋπόθεση να τηρηθεί ο κανόνας περί πτερώματος των ζευγαριών ή καλό είναι να αποφεύγεται η αναπαραγωγή τους;
Eχει διαπιστωθεί εμπειρικά, οτι ακόμα κι' αν βρεθεί κατάλληλο ζευγάρι, οι πιθανότητες εμφάνισης κύστεων είναι πολύ αυξημένες σε τέτοια πουλιά.
Ετσι καλόν είναι να μη τα βάζουμε σε αναπαραγωγή.
- Εγω πιο πάνω προτείνω την διασταύρωση των γονιών του συγκεκρημένου επειδή, παρά του οτι το πτέρωμα είναι υπερβολικά μαλακό, εν τούτοις ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΥΣΤΕΣ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top