Γενικά Γιατί το καναρίνι μου έχει 2 δαχτυλίδια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AthinaJR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AthinaJR

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
258
Πόλη
Περιστέρι
Screenshot_2022-05-03-19-59-25-452_com.miui.gallery.jpg

Γιατί το καναρίνι μου έχει 2 δαχτυλίδια;
Μου είπαν ότι είναι ενός χρόνου. Το ενα δαχτυλίδι είναι λιλά χωρίς γράμματα και το άλλο σκούρο πράσινο με γράμματα και αριθμούς.
 
Συμφωνώ το άλλο μάλλον δείχνει το φύλλο του.
Ή το γένος... 😉
[automerge]1651603313[/automerge]
View attachment 88331

Μου είπαν ότι είναι ενός χρόνου. Το ενα δαχτυλίδι είναι λιλά χωρίς γράμματα και το άλλο σκούρο πράσινο με γράμματα και αριθμούς.

Το πράσινο δαχτυλίδι είναι του 2020 οπότε είναι δύο ετών, λογικά...

Αν θες γράψε μας όλα τα στοιχεία του δαχτυλιδιού να το "διαβάσουμε"...
 
View attachment 88331

Γιατί το καναρίνι μου έχει 2 δαχτυλίδια;
Μου είπαν ότι είναι ενός χρόνου. Το ενα δαχτυλίδι είναι λιλά χωρίς γράμματα και το άλλο σκούρο πράσινο με γράμματα και αριθμούς.
Το πρώτο είναι εκτροφικο σίγουρα.
 
Τι εννοείς;
Όχι απαραίτητα ... το πιθανότερο όμως είναι αυτό .
Τι εννοείς;
Ότι μπορεί να είναι του '14 ή ότι είναι του '26 και το έφερε ο γνωστός χρονοταξιδιώτης;
 
'Όχι Σπύρο απλά λέω ότι πολλές φορές κάποιος που δεν τον ενδιαφέρουν οι διαγωνισμοί ή για κάποιο λόγο δεν προμηθεύτηκε δαχτυλίδια , να το βάλει σε νέο πουλί προηγούμενης χρονιάς . Π.χ να βάλει το 2019 σε πουλιά του 2021 . Εγώ δεν βάζω κλειστού τύπου για κάποιο προσωπικό λόγο εάν όμως είχα περίσσευμα δαχτυλίδια προηγούμενης χρονιάς και έβαζα ένα δύο ζευγάρια για να μην βλέπω τα κλουβιά άδεια δεν θα έπαιρνα καινούρια δαχτυλίδια . Αυτό ξεκάθαρα είπα και εννοούσα , τίποτα παραπάνω .
 
@gianniskilkis Αν και το post είχε χιουμοριστική διάθεση ή οποία χωρίς φατσούλα δεν φάνηκε...
Να σου πω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσει κάποιος ένα πουλάκι χωρίς λόγο αφού το κόστος είναι πολύ χαμηλό για αγορά δαχτυλιδιών κλειστού τύπου άσε που μπορείς να βρεις και δωρεάν από φίλους μέλη συλλόγων κτλ...
Προσωπικά έχω ανταποκριθεί 2-3 φορές σε αναζητήσεις δαχτυλιδιών αγνώστων σε διάφορες ομάδες...
 
Σπύρο πάντα η διάθεσή μου είναι ευχάριστη και δεν ενοχλούμαι για οτιδήποτε . Τέλος , παρότι τα μηχανήματα βάζουν μεταξύ μας αποστάσεις , γνωρίζουμε ποιοι φίλοι είναι ¨ευχάριστοι¨ και ¨αξίζουν ιδιαίτερης προσοχής¨ . Πως μπορώ να παρεξηγήσω κάτι που έγραψες εσύ . Καλή συνέχεια φίλε μου .
 
Όπως και να έχει παιδιά το συμπέρασμα είναι πως το πρώτο είναι σίγουρα εκτροφικο και το άλλο φύλλου ή δεν ξέρω και εγώ τί. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να καταλάβουμε από μακρυά τί στο καλό είναι το δακτυλίδι. Αλλά να βγάλουμε κάποιες υποθέσεις.
 
Όπως και να έχει παιδιά το συμπέρασμα είναι πως το πρώτο είναι σίγουρα εκτροφικο /QUOTE]
Χαχαχα... πάμε πάλι.
Είναι (φαίνεται) κλειστού τύπου, μπορεί κάποιου συλλόγου μπορεί μηδενικό από πετ σοπ, μπορεί ιδιώτη...
[automerge]1651694990[/automerge]
...και το άλλο φύλλου ή δεν ξέρω και εγώ τί...

Το άλλο εξυπηρετεί σαν αναγνωριστικό από τον εκτροφέα είτε του φύλου είτε της οικογένειας του πουλιού...
[automerge]1651695083[/automerge]
Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να καταλάβουμε από μακρυά τί στο καλό είναι το δακτυλίδι. Αλλά να βγάλουμε κάποιες υποθέσεις.

Έτσι ακριβώς, αν δεν μας το διαβάσει μόνον υποθέσεις και σενάρια μπορούμε να κάνουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω πιο ευκρινή φωτό ούτε το έχω πιάσει για να το ελεγξω. Οταν με το καλό χρειαστεί να το πιάσω θα δω τι γράφει.
Σίγουρα διακρίνεται το 20.
Υπάρχει περίπτωση να είναι γεννημένος προς το φθινόπωρο του 2020 και να μην έχει κλείσει τα 2 χρόνια ακόμη. Απο ότι εχω δει, στα κλειστού τύπου δαχτυλίδια, το λιλά χρώμα είναι για το 2021.
Ίσως το λιλα χωρίς γράμματα, να το έβαλε ο εκτροφέας για να θυμάται οτι αυτός ο καναρινακος γεννήθηκε προς το τέλος του 2020.🤔

Στο κατάστημα μου είπαν, ότι τους τον έφεραν πέρυσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top