Ασθένειες Γιατί το καναρίνι μου δεν έχει ξεκινήσει ακόμη την πτερόρροια;

George Ts

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2018
Μηνύματα
36
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σας
θα ηθελα να ρωτησω, γιατι αφου ειμαστε τέλη Αυγούστου το καναρίνι μου δεν εχει μπει σκομη στην φάση της πτεροροιας. Εκτος μερικά μεγάλα φτερά σπο την ουρά του το τελευταιο διάστημα δεν εχω δει τιποτα αλλο. Ειναι ζωηρό και κελαιδαει
Σας ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Elli
Καλησπερα και σε σενα! Θα σου πω τη γνωμη μου δηλαδη απο αυτα που βλεπω και εγω στα καναρινακια μου! Μην νομιζεις οτι οταν λεμε πτεροροια καραφλιαζει το καναρινακι απο πανω μεχρι κατω! Τα καναρινακια που εχω τωρα αυτα που ειναι στην πτεροροια ειναι οτι το ενα εχει αραιωση πανω στο κεφαλακι μονο,το αλλο δεν εχει ουριτσα,το αλλο εχει αραιωση γυρω απο τα ματακια ή το αλλο κατω στο λαιμουδακι του! Και εχω και αλλα καναρινια που ειναι ακομα αλφαδι! Το καθενα μαλλον εχει την σειρα του στην πτεροροια! Παιρνουν χαρτακι και μπαινουν στην σειρα προτεραιοτητας 🤣 περα απο την πλακα...μπανακι του βαζεις;του δινεις καποιο συμπληρωμα διατροφης;το εχεις μεσα στο σπιτι ή εξω;
 
@Elli Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση
Συνηθως το εχω μεσα δεν το μετακινώ. Η απορια μου ειναι οτι δεν βλεπω ουτε πούπουλα στο κλουβί . Ενας πτηνιατρος μου εχει δώσει και πολυβιταμίνες να βάζω στο νερο για λιγες ημερες, επισης αυγό δυο φορες για εβδομαδα και μπρόκολο. Οκ το παρακολουθω
καλη συνεχεια
 
γιατι αφου ειμαστε τέλη Αυγούστου το καναρίνι μου δεν εχει μπει σκομη στην φάση της πτεροροιας
Μπορεί να ξεκινήσει αργότερα. Τον Αύγουστο ξεκινούν απλά τα περισσότερα.
 
Συνηθως το εχω μεσα δεν το μετακινώ
Καλησπέρα. Τα καναρίνια που ζουν σε εσωτερικό χώρο τις περισσότερες φορές παρουσιάζουν μια διαταραχή του βιολογικού τους κύκλου, παρουσιάζοντας άλλοτε πρόωρη και άλλοτε καθυστερημένη πτερόρροια. Η διαταραχή αυτή οφείλεται στη μεγάλη διάρκεια φωτισμού που επικρατεί στο χώρο του σπιτιού μας όλο το χρόνο, σε αντίθεση με το εξωτερικό περιβάλλον που ανάλογα με την εποχή η διάρκεια αυτή μεταβάλλεται. Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/#post-180474
https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
 
Back
Top