Ασθένειες Γιατί το καναρίνι μου λερώνεται με κουτσουλιές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fani07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fani07

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Το καναρίνι μου κατά καιρούς "λερώνεται" με τις κουτσουλιές του μένοντας πίσω σαν εξόγκωμα και ο μόνος τρόπος να φύγουν είναι να το καθαρίσω εγώ... μετά από ένα διαστήμα γίνεται ξανά το ίδιο. Τι μπορεί να είναι;
 
Το καναρίνι μου κατά καιρούς "λερώνεται" με τις κουτσουλιές του μένοντας πίσω σαν εξόγκωμα και ο μόνος τρόπος να φύγουν είναι να το καθαρίσω εγώ... μετά από ένα διαστήμα γίνεται ξανά το ίδιο. Τι μπορεί να είναι;

Το τι μπορεί να είναι... Εγώ τουλάχιστο δεν μπορώ να πω.
Χρειάζονται εξετάσεις και κάποια επίσκεψη στο γιατρό...
Βλέπω πως είσαι από Αθήνα... ρίξε μια ματιά στη λίστα με τους Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds κάποιος από αυτούς θα βρίσκεται κοντά σου για να εξυπηρετηθείς.
Μέχρι να πας σε κάποιο γιατρό... μπορείς να ρίξεις μηλόξυδο στο νερό που πίνει, να κόψεις τα φρούτα, λαχανικά και το αυγό αν δίνεις και να παρακολουθήσεις την εξέλιξη. Δηλαδή σου προτείνω για λίγες μέρες το μείγμα σπόρων ως τροφή στο καναρίνι σου.
Επικουρικά της περιγραφής που έκανες, μια φωτογραφία της λερωμένης αμάρας και κάποια ακόμη που να φαίνεται η κοιλιά και το στέρνο του πουλιού ίσως βοηθήσουν όσους γνωρίζουν να εστιάσουν στο πρόβλημα.
Καλή καθαριότητα στο κλουβί και στις εξαρτήσεις του και καλό πλύσιμο στα χέρια σου, αμέσως μετά.
 
Αυτό μου ακούγεται για διάρροια και σίγουρα δεν είναι καλό! Κάπου είχα διαβάσει πως στη διάρροια κάνει καλό το κάρβουνο.. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις δείγμα από την κουτσουλιά σε ένα αλουμινόχαρτο και να την πας για καλλιέργεια και ανάλυση. Βάζεις αλουμινόχαρτο στον πάτο, μόλις το κουτσουλήσει το παίρνεις χωρίς να ακουμπήσεις την κουτσουλιά και βάζεις το αλουμινόχαρτο σε ένα τάπερ χωρίς να ακουμπήσει κάτι την κουτσουλιά. Μιας και είσαι Αθήνα, εγώ είχα πάει εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Κέντρο-Αγίου-Δημητρίου.43769/
Μέσα σε 1-2 μέρες έχουν τα αποτελέσματα και σε παίρνουν τηλέφωνο! 👍 Απλά μην δώσεις καθόλου αντιβίωση γιατί θα επηρεάσει το αποτέλεσμα!

Όσον αφορά τη διατροφή ό,τι σου λέει ο Γιάννης!
 
Να ξεκινήσεις να δίνεις πράσινα φυτά και λαχανικά, Καστορέλαιο (Ρετσινόλαδο) 2 σταγόνες σε μια μπατονέτα και επάλειψη στο επίμαχο σημείο. Εάν οι κουτουλιές είναι ογκώδεις μπορεί να είναι κάτι ποιο σοβαρό.
 
Όταν λες με φυσικό τρόπο; Τι σου πρότεινε δηλαδή; Ρωτάω για να μαθαίνουμε.
 
Ο γιατρος μας ειπε για μηλοξυδο, βρασμενη ριγανη και λιγη ριγανη στην αυγοτροφη του.
Ολα αυτα τα καναμε δεν εγινε καλα.. Θα ανεβασω φωτογραφιες με το καναρινι να μου πειτε κι εσεις τη γνωμη σας.

Ελπίζω να φαίνεται κάτι.. Δεν κάθεται σε ένα σημείο!
 

Συνημμένα

  • IMG_20150227_105955_1.webp
    IMG_20150227_105955_1.webp
    14,7 KB · Προβολές: 104
  • IMG_20150227_110202.webp
    IMG_20150227_110202.webp
    18,8 KB · Προβολές: 85
Ελπίζω να φαίνεται κάτι.. Δεν κάθεται σε ένα σημείο!
Καθάρισέ τη με λίγο χλιαρό νερό και μια παλιά οδοντόβουρτσα... με ήρεμες κινήσεις και χωρίς πίεση.
Με μια μπατονέτα... λίγο λαδάκι στην περιοχή, ώστε για λίγο να μην κολλάνε πάνω της... όπως σου έγραψε ο Μιχάλης στο ποστ 4, καθώς και τα σχετικά που προαναφέρθηκαν.
 
Καθάρισέ τη με λίγο χλιαρό νερό και μια παλιά οδοντόβουρτσα... με ήρεμες κινήσεις και χωρίς πίεση.
Με μια μπατονέτα... λίγο λαδάκι στην περιοχή, ώστε για λίγο να μην κολλάνε πάνω της... όπως σου έγραψε ο Μιχάλης στο ποστ 4, καθώς και τα σχετικά που προαναφέρθηκαν.

Εντάξει.. Θα το καθαρίσω και τα σχετικά.. και βλέπουμε. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Τα φάρμακα είναι η τελευταία μας λύση... Ο γιατρός είπε επειδή είναι μικρός καλύτερα να μην πάρει κάποιο φάρμακο ακόμη, να το παλέψουμε με φυσικό τρόπο αρχικά.
 
Τα φάρμακα είναι η τελευταία μας λύση... Ο γιατρός είπε επειδή είναι μικρός καλύτερα να μην πάρει κάποιο φάρμακο ακόμη, να το παλέψουμε με φυσικό τρόπο αρχικά.
Βασικά αφού το έχει δει και το παρακολουθεί γιατρός πάρε τηλ και ενημέρωσε τον πως δεν υπάρχει βελτίωση. Ρώτησε τον τι σου προτείνει να κάνεις στη συνέχεια :)
 
Back
Top