Γενικά Γιατί το κοκατίλ κοιτάει συνέχεια κάτω;

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Τελευταία έχω ψηλώσει το κλουβί των πουλιών μου. https://community.petbirds.gr/threads/Σκέφτομαι-να-ενώσω-τα-2-κλουβιά-για-τα-κοκατίλ-μου.25416/page-2#post-295648
Έχω παρατηρήσει πως τώρα το ένα από τα πουλιά μου κοιτάει συνέχεια κάτω όταν βρίσκεται στο πάνω μέρος του κλουβιού...
Το πουλί έμενε σε ένα πετσοπ μέσα σε ένα κλουβί για καναρίνια με άλλο ένα κοκατίλ... Όταν το πήρα το είχα και εγώ σε ένα κοντό κλουβί που μετανιώνω τώρα για αυτό... Θέλω να πώ πως το κλουβί του δεν ήταν ποτέ ψηλό. Διάβασα σε αυτό το άρθρο κάτι που δεν θα πίστευα ποτέ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...birdtricks.com/blog/can-birds-actually-be-afraid-of-heights/
Υπάρχει καμία περίπτωση να ισχύει αυτό; Αν όχι τι μπορεί να είναι αυτό που του συμβαίνει;
(Ακολουθούν φωτογραφίες του πουλιού, του κλουβιού που το είχα και αναπαράσταση του κλουβιού που έμενε)
 

Συνημμένα

  • canary cage.webp
    canary cage.webp
    62,9 KB · Προβολές: 47
  • IMG_2829.webp
    IMG_2829.webp
    61,1 KB · Προβολές: 0
  • IMG_2687.webp
    IMG_2687.webp
    85 KB · Προβολές: 0
Δεν το έχω αντιμετωπίσει. Ίσως είναι αυτό, ίσως όμως μια και είναι καινούργιος ο χώρος τον παρατηρεί. Δεν μας έβαλες όμως φωτογραφία πως σκύβει. Μήπως όταν το κάνει αυτό το άλλο πουλάκι βρίσκεται στον κάτω χώρο; Πιθανόν η ανισότητα των δύο χώρων επίσης να το ενοχλεί. Παρατήρησέ το και βλέπουμε.
 
Μήπως όταν το κάνει αυτό το άλλο πουλάκι βρίσκεται στον κάτω χώρο;
Βρίσκονται στο ίδιο κλαρί...
Δεν μας έβαλες όμως φωτογραφία πως σκύβει.
Λίγο σκοτεινή αλλά φαίνεται:

IMG_2945.webp
ίσως όμως μια και είναι καινούργιος ο χώρος τον παρατηρεί.
Μπορεί...Αλλά είναι έτσι κάθε φορά που ανεβαίνει στο πάνω μέρος...
Πιθανόν η ανισότητα των δύο χώρων επίσης να το ενοχλεί.
Ανισότητα εννοείς πως τα 2 κλουβιά είναι διαφορετικά; Το άλλο πουλί δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και επίσης παίζουν και σκαρφαλώνουν και τα 2 και δεν τα ενοχλεί...
Ευχαριστώ Μαρία τέλος πάντων... 🙂

Κάποια άλλη γνώμη;
 
Τι έτσι μένει συνέχεια όταν είναι πάνω; :)
 
Έχεις καμιά στρογγυλή μεταλλική ταΐστρα να του βάλεις να κοιμάται το βράδυ; Ή κάποιο πλάτωμα να στηρίζεται και στην κοιλιά εκτός από τα πόδια για τον ύπνο.
 
Έχεις καμιά στρογγυλή μεταλλική ταΐστρα να του βάλεις να κοιμάται το βράδυ; Ή κάποιο πλάτωμα να στηρίζεται και στην κοιλιά εκτός από τα πόδια για τον ύπνο.
Γιατί;
Το πουλί έμεινε στο κάτω κλουβί για κάποιες ημέρες;
Εννοείς πρίν το ψηλώσω; Μήνες
 
Εγώ έχω πουλιά που κοιμούνται χαλαρά. Βάλε μια άδεια ταΐστρα, ή πισινούλα να δεις.
 
...
...Αλλά είναι έτσι κάθε φορά που ανεβαίνει στο πάνω μέρος...

Το πουλί έμεινε στο κάτω κλουβί για κάποιες ημέρες;

Εννοείς πρίν το ψηλώσω; Μήνες

Εγώ πιστεύω πως έχει αποσυντονιστεί.
Ήξερε τον χώρο του και ξαφνικά βλέπει τον ίδιο χώρο από άλλο ύψος...
 
Εγώ πιστεύω πως έχει αποσυντονιστεί.
Ήξερε τον χώρο του και ξαφνικά βλέπει τον ίδιο χώρο από άλλο ύψος...
Άρα είναι θέμα χρόνου.
Εγώ έχω πουλιά που κοιμούνται χαλαρά. Βάλε μια άδεια ταΐστρα, ή πισινούλα να δεις.
Πόσο μεγάλη;
 
Κατι το στρεσαρει.Αν το κανει μονο το βραδυ οταν αρχιζει να νυχτωνει φροντισε να μην εχεις ανοιχτο το φως στο δωματιο ισως ειναι οι σκιες απο τα καγκελα.Αν το κανει και την ημερα κατι δεν του αρεσει στο κλουβι. Δοκιμαζεις και πες μας.
 
Κατι το στρεσαρει.Αν το κανει μονο το βραδυ οταν αρχιζει να νυχτωνει φροντισε να μην εχεις ανοιχτο το φως στο δωματιο ισως ειναι οι σκιες απο τα καγκελα.Αν το κανει και την ημερα κατι δεν του αρεσει στο κλουβι. Δοκιμαζεις και πες μας.
Πιστεύω ότι παίζει ρόλο το πανί που σκεπάζει το κλουβί τους.
Μάλλον αυτό είναι...
Το πανί, τόσο μεγάλο που είναι το κλουβί, δεν το σκεπάζει καλά και υπάρχουν κενά... Την ημέρα δεν το κάνει και όταν όλα ησυχάζουν το βράδυ πάλι καλά είναι...
 
Back
Top