Φροντίδα Γιατί το κοκατίλ μου είναι τόσο ήσυχο;

Αθηνά καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Για να σου απαντηθεί το ερώτημά σου (και όσα ερωτήματα ακολουθήσουν), καλό θα ήταν να μην είσαι καθόλου φειδωλή στις πληροφορίες που μας δίνεις. Όσα περισσότερα στοιχεία γράψεις, τόσο πιο εύκολο θα είναι να σου δοθούν κάποιες ιδέες.
Σε πρώτη φάση λοιπόν γράψε από τα παρακάτω, όσα γνωρίζεις...
Ηλικία
Φύλο
Ποιο το ημερήσιο πρόγραμμα ύπνου του
Αν μπορούσες να ανεβάσεις και μια φωτογραφία στην οποία να φαίνεται όλο του το κλουβί και ιδιαίτερα η εσωτερική του διαμόρφωση, θα ήταν καλό προκειμένου να σου προταθούν βελτιώσεις, αν χρειάζονται.
Σου επισυνάπτω και τον Οδηγό για προσθήκη φωτογραφίας. https://community.petbirds.gr/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/
Τέλος, θα έλεγα να μας περιγράψεις τι σημαίνει η φράση σου.. είναι πολύ ήσυχο....το βλέπεις και δεν κινείται παρά μόνο για να φάει; φαίνεται αναφουφουλιασμένο (ανορθωμένο πτέρωμα), ληθαργικό, κοιμάται μέσα στην ημέρα, είναι αδύναμο, ασθενικό ή απλά μαζεύεται στο κλουβί του όταν πηγαίνεις κοντά του; Με άλλα λόγια η υγεία του είναι καλή ή θα μπορούσε και να είναι άρρωστο;
Όσον αφορά στην εξοικείωσή του μαζί σου, θα έλεγα να μιλήσουμε αφού απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα
 
Καλησπέρα πηρα ενα κοκατιλ την πρωτοχρονιά μου είπαν ότι είναι αρσενικό και οτι ειναι 3 μηνών ήσυχος αλλα έτρωγε πολύ μια μερα ωμός μετα απο 2 εβδομάδες δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου καθόταν ολοι μερα στο κλαδάκι την δεύτερη μερα το ίδιο ανησύχησα πηρα τηλ απο εκει που το αγόρασα μου είπαν να το παω να το δουν μας είπαν ότι εχει παράσιτα και οτι εχει χάσει μυικο ιστο μου έδωσαν 2 φάρμακα το ενα ηταν για 24 ωρες το αλλο για 7 μερες καλα ειναι Τωρα υπάρχουν μερες που θα τον ακούσω και να κελαηδαει αλλα συνήθως είναι ήσυχος Εχει μεγάλο κλουβι εγω το το καθαρίζω σχεδόν κάθε μερα το απολυμαινω δεν με πλησιάζει ακόμα οτι και να κάνω εχει 2 μέρες που εχω ανοίξει την πόρτα έρχεται κάθεται εκει δεν τον ενοχλώ για με φοβάται και αρχίζει και πετάει σαν τρελο χτυπιέται απο τειχο σε τειχο θα κάθεται εκει για ώρες δεν θα μπει μέσα στο κλουβί να φάει εχθες του εβαλα φρούτα απο πάνω σπόρους για τον κοροιδεψω αλλα ουτε που το ακούμπησε δεν ξέρω τι αλλο να κάνω και δεν ξέρω και αν τα κάνω και σωστά
 
χτυπιέται από τοίχο σε τοίχο, γράφεις. Κι επειδή δεν είμαι βέβαιος...εννοείς ότι βγαίνει έξω από το κλουβί και χτυπά πάνω στους τοίχους ή ότι χτυπιέται μέσα στο κλουβί του;
Καλά θα ήταν να δούμε μια καθαρή φωτογραφία με το κλουβί του, ώστε να φαίνεται και η εσωτερική του διάταξη. Αν το αφήνεις σε εξωτερικό χώρο, τότε θα πρέπει το δωμάτιο να είναι ασφαλές. Αλλά πιστεύω ότι πρώτα θα πρέπει να εξοικειωθείτε μεταξύ σας και έπειτα να βγαίνει από του κλουβί του.
Γράψε μας και τα ονόματα των φαρμάκων που του έδωσες για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Επίσης γράψε μας πως γινόταν η χορήγηση....του έδινες π.χ. με το σταγονόμετρο ή με σύριγγα ή τα έβαζες στο νερό του; Με άλλα λόγια με προβληματίζει η κατάσταση της υγείας του, αν είχε κάτι, αν έχει γίνει καλά από αυτό, κάτι για το οποίο δεν μας δίνεις (ίσως γιατί δεν έχεις ) στοιχεία για να το ξεκαθαρίσουμε. Εκτροφέας ή πετσοπ σου σύστησε τα φάρμακα;
Διάβασε το παρακάτω άρθρο
Και ακολούθησε κάποια συγκεκριμένα βήματα για την εξημέρωση του πουλιού:
  1. Σταδιακά θα μειώνεις την απόστασή σου από το κλουβί, αναλόγως της συμπεριφοράς του πουλιού.
  2. Θα στέκεσαι (καλύτερα να κάθεσαι) κοντά στο κλουβί, στην αρχή ακίνητη και να του μιλάς χαμηλόφωνα.
  3. Θα ακουμπάς το χέρι σου πάνω στο κλουβί για όση ώρα είναι ανεκτή από τον παπαγάλο
  4. Θα αγοράσεις κεχρί μίλετ και θα του δίνεις μικρή ποσότητα κρατώντας το στο χέρι σου (το χέρι σου στην αρχή θα είναι εκτός κλουβιού, αφού το πουλί διαπιστώσει ότι είναι ασφαλές και το τσιμπάει, σταδιακά θα βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί κρατώντας το τσαμπί, έπειτα αφού φάει κι από εκεί θα βάλεις μερικούς σπόρους μέσα στο χέρι σου, μέχρι να ανταποκριθεί και σε αυτό και να σταθεί πάνω στην παλάμη ή στα δάκτυλά σου)
Όλα τα παραπάνω χρειάζονται ενδεχομένως και πολλές εβδομάδες έως να εκπληρωθούν. Έπειτα θα μπορείς να το βγάζεις εσύ από το κλουβί καθώς το πουλί θα στέκεται στο χέρι ή σε ένα κλαδάκι που θα κρατάς και το κεχρί θα το χρησιμοποιείς ώστε να έρθει πάλι επάνω σου για να το γυρίσεις στο κλουβί του.
 
Back
Top