Ασθένειες Γιατί το κόκατιλ τρέμει τόσο πολύ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fredy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fredy

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
128
Πόλη
Βέροια
SOS Γεια σας παιδιά, πήρα 1 ακόμη κόκατιλ για την Sissy μου! Πάω να της δόσω ένα σποράκι να φάει κι αυτή έτρεμε τόσο που όταν της το έδινα της έπεφτε! Είναι κακό ή το παθένουν όλοι οι παπαγάλοι όταν βλέπουν ένα αλλο κόκατιλ? SOS
 
Τοποθέτησε το πουλί σε ήσυχο και πολύ ζεστό μέρος 28-30o C για λίγη ώρα...
Μην πλησιάζεις κοντά του...
Αν είναι η συμπεριφορά αυτή αποτέλεσμα πίεσης ή κάτι παρόμοιου... Θα επανέλθει γρήγορα...
Αν είναι από ασθένεια πιθανόν σύντομα να μας φύγει.
Δυο - τρεις σταγόνες ζαχαρόνερο θα δώσουν ενέργεια ίσως και οι ηλεκτρολύτες να βοηθήσουν...
Καλύτερα όμως ψάξε για βοήθεια σε κάποιο γιατρό της περιοχής σου.
 
@fredy μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Πότε πήρες το δεύτερο πουλάκι; Που το έχεις; Πως προσπαθείς να του δώσεις το σποράκι; Είναι ήμερο; Είναι με κομμένα φτερά; Αν ναι, γνωρίζεις πότε κόπηκαν τα φτερά; Συγκατοικεί με το πρώτο σου κοκατίλ;
Γενικά τρέμουλο ίσον φόβος ή πυρετός. Στην περίπτωσή σου μια και μιλάμε για νέο πουλί στο σπίτι, νομίζω ότι είναι φόβος.
Γράψε λεπτομέρειες και αν μπορείς ανέβασε κάποιες φωτογραφίες. Γνωρίζεις ηλικία του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
SOS Γεια σας παιδιά, πήρα 1 ακόμη κόκατιλ για την Sissy μου! Πάω να της δόσω ένα σποράκι να φάει κι αυτή έτρεμε τόσο που όταν της το έδινα της έπεφτε! Είναι κακό ή το παθένουν όλοι οι παπαγάλοι όταν βλέπουν ένα αλλο κόκατιλ? SOS
Πρωτον εφοσον πηρες καινουργιο πουλακι, γιατι δεν το αφησες να εγκλιματιστει πρωτα; Τι εννοεις πας να του δωσεις σπορακι; Αφησε το στην ησυχια του και αν θελει θα φαει χωρις να του το δωσεις εσυ. Πως ξερεις οτι τρωει απο χερι και ειναι τοσο εξοικειωμενο; Ακομα και ημερο εντελως να ειναι δεν παμε απο την πρωτη μερα να το ταισουμε στο χερι...
Δευτερον, τι εννοεις αν το παθαινουν οταν βλεπουν αλλο κοκατιλ? Μαζι με το δικο σου το εβαλες; Προφανως και δεν παθαινουν τιποτα οταν δουνε ενα αλλο κοκατιλ, και ειναι μεγα λαθος ενα καινουργιο πουλακι να το βαλουμε απευθειας με το παλιο. Πρεπει να τηρησεις καραντινα, για να ειναι ασφαλη και τα δυο απο πιθανες ασθενειες, και μετα να προχωρησεις σε σταδιακη γνωριμια τους...

Οπως σου ειπε και ο Γιαννης, απευθυνσου αμεσα σε γιατρο για να εισαι σιγουρος.

ΩΠΑ edit: η Σισσυ σου τρεμει που ειδε το καινουργιο, ή το καινουργιο;
 
@fredy μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Πότε πήρες το δεύτερο πουλάκι; Που το έχεις; Πως προσπαθείς να του δώσεις το σποράκι; Είναι ήμερο; Είναι με κομμένα φτερά; Αν ναι, γνωρίζεις πότε κόπηκαν τα φτερά; Συγκατοικεί με το πρώτο σου κοκατίλ;
Γενικά τρέμουλο ίσον φόβος ή πυρετός. Στην περίπτωσή σου μια και μιλάμε για νέο πουλί στο σπίτι, νομίζω ότι είναι φόβος.
Γράψε λεπτομέρειες και αν μπορείς ανέβασε κάποιες φωτογραφίες. Γνωρίζεις ηλικία του;
Αμμ... Να σας πω. Το πήρα τώρα:D, το έχω διπλα από το παράθυρο (όχι στον ήλιο), είναι αγόρι και είναι αγριο (το καλό είναι ότι ξέρω να τα εκπαιδεύω και το κακό ειναι οτι τα αγόρια τσιμπάνε), δεν είναι κομμένα τα φτερά (πρεπει να του τα κόψω σύντομα 😛), αλλά το κακό είναι οτι προσπαθεί να συγκατηκείσει με το κοκατίλ μου μα το δικό μου φοβάτε. Εντομεταξυ το δικό μου φοβάτε μα το αλλο μια χαρα και η ηλικοια του... Δεν την γνωριζω μα είναι τεραστιος (γύρω στα 2 και το δικο μου το πολύ 1). Και τα δύο ειναι ίδια σε χρωμα:D στο ύψος τα καταλαβάινεις)

Το Α και το Ω στην εισαγωγή νέων πουλιών στο σπίτι μας. https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ Όλα τα υπόλοιπα θα σου απαντηθούν.
Το διάβασα μα δεν εχω 2 κλουβιά
 
ΠΑΙΔΙΑ όχι το καινούργιο δεν τρωει από το χέρι μου το παλιό τρωει!

Τότε δεν θα έπρεπε να έχεις αγοράσει δεύτερο πουλί. Θα μπορούσες να τα "χάσεις" και τα δύο.
Εχτός κι αν βγάλω το δικό μου έξω! Το δικό μου είναι εκπεδευμενο. Τι λες; Ή μπορω να δανειστώ ενα κλουβί απο καπιον συγκενή μου
 
Εχτός κι αν βγάλω το δικό μου έξω! Το δικό μου είναι εκπεδευμενο. Τι λες; Ή μπορω να δανειστώ ενα κλουβί απο καπιον συγκενή μου

Είναι αργά πια. Δεν έπρεπε να έχουν έρθει σε επαφή ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Μάλλον δεν διάβασες το άρθρο στο λίνκ που σου παρέθεσα για να καταλάβεις γιατί και που έκανες το λάθος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top