Γενικά Γιατί το mosaic μου έχει χάσει το κόκκινο χρώμα του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ibiza81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ibiza81

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Σέρρες
καλημερα παιδια το mozaic μου εχει χασει το χρωμα του το κοκκινο που ειχε εχει γινει σαν καφετι ξερει καποιος να μου το εξηγησει; Ευχαριστω
 
Μετα απο την πτερορροια; Μηπως επρεπε να χορηγησεις χρωστικη κατα την περιοδο πτερορροιας;τωρα ειναι αργα αλλα λιγο κοκκινο πιπερι και παντζαρι θα κανει καποια δουλεια... Ειμαστε off topic αλλα θ αδεις θεματα γοα χρωστικες και πτερορροια σε αναλογα ποστ
 
Αγαπητέ φίλε.
Αν το πουλάκι πέρασε την πτερόρροια όπως σου λέει και η Κατερίνα, χωρίς την χορήγηση χρωστικής, τότε θα χάσει το χρώμα του, φυσιολογικά. Θα θαμπώσει, ή θα αλλοιωθεί ή και θα χαθεί κατά μεγάλο ποσοστό.
Πολλοί εκτροφείς, που ασχολούνται με τα φετινά πουλιά, για να τα έχουν σε όσο πιό καλή κατάσταση γίνεται για τους επερχόμενους διαγωνισμούς, δεν δίνουν βάση κι αυτοί στα πουλιά των προηγούμενων ετών.
Εγώ βάφω και τα φετινά και τα παλαιότερα το ίδιο.
Έτσι μπορεί να μου δείξει και τι ατέλειες μπορεί να έχει ένα πουλί, που έβαλα πέρυσι στο κοπάδι μου, για παράδειγμα, που δεν τις είχα παρατηρήσει.
Τα μωσαϊκά όταν γεννιούνται είναι κίτρινα ή κιτρινωπά όπως και τα κοινά καναρίνια. Στην πτερόρροια, με την εντατική χορήγηση χρωστικής, εμφανίζεται το χρώμα, στα σημεία του πτερώματος που το γονίδιο έχει "υποδείξει".
Φιλικά,
 
H απάντηση βρίσκεται στο post της Κατερίνας. Τώρα που έχει περάσει η περίοδος της πτερόρροιας δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, δίνε του λίγο παντζάρι και λίγο κόκκινο πιπέρι αν και δεν θα κάνουν θαύματα. 🙄
Στην επόμενη περίοδο της πτερόρροιας θα πρέπει να δώσεις χρωστική για να το χρωματίσεις και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. 😉
 
την σπιρουλινα ειναι σε σκονι; Παιδια συγγνωμη για το πριξιμο δετα ξερω τα κολπα γι αυτο
 
Ναι, είναι σε μορφή σκόνης και μπορείς να την δώσεις με την αυγοτροφή :)

Ρίξε μια ματιά και στο άρθρο: Τι είναι η σπιρουλίνα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
την σπιρουλινα ειναι σε σκονι; Παιδια συγγνωμη για το πριξιμο δετα ξερω τα κολπα γι αυτο
Η σπιρουλίνα είναι σε σκόνη και είναι αυτή. Τι είναι η σπιρουλίνα

Θα ήθελα να σου πω όμως αν μου επιτρέπεις, να μην είσαι τόσο ενθουσιώδης και να μην περιμένεις πολλά διότι κανένα κόλπο δεν πρόκειται να επαναφέρει το χρώμα του πουλιού σου από τη στιγμή που έχει τελειώσει την πτερόρροια του. Όλα αυτά που σου προτάθηκαν μπορούν να έχουν αποτέλεσμα εφόσον η εφαρμογή τους ξεκινήσει λίγο πριν και καθόλη τη διάρκεια της πτερόρροιας. Επίσης, όσο πιο πολύ μελετήσει κανείς το θέμα, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχει στο τέλος. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top