Ασθένειες Γιατί τρίζει το ράμφος του παπαγάλου μου

grigorakis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
16
Καλησπέρα παιδία εχω παρατηρήσει απο τότε που πήρα την πιπίτσα μου (Budgie) οτι τρίζει το ραμφος της χωρίς να έχει τροφή στο στόμα της θα ήθελα να μου πείτε τι μπορεί να σημαίνει αυτό και γιατί το κάνει περιμένω απαντήσεις. Ευχαριστώ
 
Επειδή έχουμε μιλήσει ήδη και με μηνύματα για το θέμα σου, θα ήθελα να μας περιγράψεις όσο μπορείς καλύτερα τι ήχο ακριβώς κάνει π.χ. σαν να σπάει σποράκια; και επίσης να διαβάσεις αυτό το άρθρο να δεις αν βρίσκεις ομοιότητες και τα ξαναλέμε Ακάρεα της τραχείας
 
Αν δεν ειναι κατι παθολογικο οπως σου προτεινει να ψαξεις η Μαρια, να ξερεις οτι ολα τα ψιττακομορφα τριζουν το ραμφος τους καποιες φορες σε στιγμες χαλαρωσης. Αυτο ειναι φυσιολογικο.
 
Καλησπέρα και πάλι λοιπόν την ξανά παρατήρησα όταν κάθεται σε ένα σημείο ήρεμη στο ένα της ποδαράκι και έχει ησυχία στο σπίτι αρχίζει και κάνει καποιους θορύβους σήμερα π.χ άκουσα μόνο μια φορά να κάνει τον θόρυβο σαν να σπάει σποράκια μετα έκανε κάποιους ελαφρους ήχους ίσα ίσα που ακούγονταν αλλά δεν το κάνει πάντα δηλαδή μπορεί να περάσουν 2 μέρες και να μην το κάνει ή μπορεί να μην την έχω ακούσει κιόλας απλός σας ενημερώνω
 
Back
Top