Αναπαραγωγή Γιατί υπάρχει κενό στις γέννες της κανάρας μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια καλησπερα εχω ενα ζευγαρι καναρινια κ η θηλυκια εχει γενησει εχθες επρεπε να γεννησει το 3το αυγο κ δεν το γενησε κ το γενησε σημερα το 3το δηλαδη εκανε ενα κενο στην γενα ειναι κακο αυτο;
 
Συμβαίνει σχετικά συχνά, στις εκτός εποχής εκτροφές και στα μερικώς έτοιμα πτηνά, να καθυστερήσει για μια μέρα κάποια ωοτοκία. Σε κάποιες πιο δύσκολες περιπτώσεις, μετά το πρώτο αυγό περνούν πολύ περισσότερες μέρες παύσης, σε σημείο να φαίνεται ως διαφορετική γέννα. Μπορείς άλλωστε να καταλάβεις πως ένα πτηνό όσο και να το προετοιμάσεις θα έχει τα "θέματά" του για να κάνει ολοκληρωμένες γέννες το Δεκέμβρη.
Να θυμάσαι, όταν βλέπεις τέτοια φαινόμενα... υπάρχει βιασύνη απ' όλους, ακόμη και από το ίδιο το πτηνό.
Δείξε υπομονή και να αφήσεις το θηλυκό να ακολουθήσει το ένστικτό του... Που ποτέ δε σφάλει!
Και όταν με το καλό βγουν τα μικρά... Περιμένω φωτογραφίες... Νομίζω πως θα είναι οι πρώτες της χρονιάς!
Καλή επιτυχία
 
Ίσως κάπου να χρειάζεται να τροποποιήσεις το φωτισμό και τη διάρκειά του, ώστε αν βγουν μωρά να ταΐζονται κατάλληλα για όσο απαιτείται και όχι λιγότερο όπως επιτάσσει η διάρκεια της ημέρας.
Να υποθέσω οτι μιλάμε για εσωτερική εκτροφή;
 
ναι εσωτερικη παιδια κ ο φωτισμος ειναι απο το πρωι ως να ξημερωσει κ ωσ να παισει ο ηλιος κ μετα καιω λαμπες ως τις 9 λογο επειδη εχω μαγαζι! Εφχαριστω για τις απαντησεισ σασ κ θα ηθελα βοηθεια στο να βαλω φωτο απο τα πουλια μου κ απο την κλουβα που ετοιμαζω σε διαστασεις 305χ140χ185υψως κυριος για τις καρδερινεςσ μου!
 
Το μαγαζί σου ειναι ανοικτό και τα ΣΚ; Και τέλος πάντων καθημερινά τις ίδιες ώρες;
Αυτο, που,θελω να πω ειναι οτι αν θέλεις να εχεις μικρά, θα πρέπει να εξασφαλίσεις από,τώρα το φωτισμο
 
Τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στο ζευγάρι; Στην κανάρα έχεις δώσει καθόλου ασβέστιο; Αυτές οι καθυστερήσεις μπορεί να σημαίνουν και έλλειψη ασβεστίου.
 
Συμβαίνει σχετικά συχνά, στις εκτός εποχής εκτροφές και στα μερικώς έτοιμα πτηνά, να καθυστερήσει για μια μέρα κάποια ωοτοκία. Σε κάποιες πιο δύσκολες περιπτώσεις, μετά το πρώτο αυγό περνούν πολύ περισσότερες μέρες παύσης, σε σημείο να φαίνεται ως διαφορετική γέννα. Μπορείς άλλωστε να καταλάβεις πως ένα πτηνό όσο και να το προετοιμάσεις θα έχει τα "θέματά" του για να κάνει ολοκληρωμένες γέννες το Δεκέμβρη.
Να θυμάσαι, όταν βλέπεις τέτοια φαινόμενα... υπάρχει βιασύνη απ' όλους, ακόμη και από το ίδιο το πτηνό.
Δείξε υπομονή και να αφήσεις το θηλυκό να ακολουθήσει το ένστικτό του... Που ποτέ δε σφάλει!
Και όταν με το καλό βγουν τα μικρά... Περιμένω φωτογραφίες... Νομίζω πως θα είναι οι πρώτες της χρονιάς!
Καλή επιτυχία
Γιατί όμως κάνει ένα αυγό και μετά σταματά;
Και γιατί δεν κάθεται να το κλωσήσει; (είχα μια τέτοια περίπτωση πέρυσι και τρελάθηκα)
 
Α) είναι ανέτοιμη για μια κανονική ωοτοκία και Β) αν υπάρχουν αυγά με σπόρο θα "κάτσει" σίγουρα τα επόμενα 24ωρα.
 
εχει φυσικο φωτισμο παρα πολυ γιατι ειναι ολο το μαγαζι 100 τετραγωνικα ολο τζαμαρια εχει ζεστα λογο σομπασ που εχω κ το σκ αφηνω φως ανοιχτο παλι μεχρι τις 9 ! Σημερα εχω το τεταρτο αυγο αυριο θα τις τα βαλω επειδη τα εχω αντικαταστησει με ψεφτικα! Η διατροφη των πουλιων ειναι κελαιδινη ασβεστιο λιγα λαχανικα αυγο καλοβρασμενο κ πολυ καλη καθαριοτητα κ μερακι! Με το καινουργιο ετος θα βαλω τις καρδερινες σε ζεωγαρωστρεσ για προετημασια ζεωγαρωματος με καναρεσ!
 
Αυτή η κελαιδίνη τί είναι;
Για τα μωρά που θα βγουν, θα φτιάχνεις αυγοτροφή;
 
Back
Top